Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Teknosa ve Opera Tarayıcı

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 13 Ekim 2010 | Geçerlilik Opera Tarayıcı Site uyumsuzluğu TeknosaBugün sizlere Teknosa’nın internet sitesinin Opera ile uyumu ve site yetkililerinin bir soruna bakış açıları ile ilgili birkaç şey söylemek istiyoruz.


Malumuz Teknosa, ülkemizin en büyük online teknoloji satış marketlerinin başında gelen şirketlerinden birisidir.  Firma neredeyse işlemlerinin büyük bir kısmını internet sayfası üzerinden yürütmektedir. Gerek dizaynı, gerekse de içeriği bakımından oldukça gelişmiş ve zengin bir sitedir. Biz ise sizleri Teknosa’ya daha farklı bir açıdan baktırmak istiyoruz…

Bildiğiniz gibi web sayfaları bir kodlar bütünüdür ve arka planlarında birçok kodu (HTML, JS, CSS, vb.) barındırmaktadır. Web sayfaları, kendilerini ziyaret eden tarayıcılara göre farklı biçimlerde yorumlanabilirler. Bunun anlamı web sayfasının görünümünde ya da kullanımda bazı fonksiyonların farklı cevap vermesi yahut hiç cevap vermemesidir. Teknosa sayfasında da buna benzer ufak bir sorun bulunmaktadır. Bu soruna ilişkin teknik detaylara geçmeden önce size sorun karşı Teknosa yetkililerinin tutumu hakkında birkaç şey söylemek istiyoruz.

Site yetkilileri ile defalarca e-posta ve telefon ile temasa geçmemize rağmen bir türlü bu sorunu çözmelerini sağlayamadık. Her defasında müşteri hizmetleri nazik bir şekilde bizi arayarak sorunun ne olduğunu sordular ve biz de tekrar tekrar aynı şeyleri kendilerine izah ettik. Bizim anlayamadığımız nokta ise, nasıl oluyor da böylesine büyük bir şirketin web sayfası tüm modern internet tarayıcıları ile uyumlu bir şekilde çalışmıyor ya da böylesine basit bir düzeltme ilgili teknik departman tarafından çözüm kavuşturulamıyor.

Buradan bir kere daha tekrar Teknosa yetkililerinden ricada bulunmak istiyoruz. Lütfen aşağıda belirtilen soruna ilişkin ilgili departmanınızı uyararak, bu soruna ilişkin kalıcı bir çözüm geliştiriniz. Unutmayınız ki Teknosa sitesinin müşterilerinin bir kısmı da Opera Tarayıcı kullanmaktadır…

Problemin Kaynağı

Opera kullanıcıları için sorun şu ki, eğer siteye Opera Tarayıcı ile görüntülerseniz, site üst kısmındaki ana menü ( açılır menüler) hiçbir şekilde aktifleşmemektedir. Aslında kullanıcı için büyük bir sorun olan bu konu sadece site kodlarında yapılan tek bir (evet yanlış duymadınız, sadece bir karakter) karakterlik değişiklik ile çözülebilecek bir sorundur. Bu sorun Opera ile ufak birkaç ayar değişikliği yapılarak ve tarayıcı tanımlamasını “Firefox” ya da “IE” olarak değiştirerek ya da tor.js kullanarak aşılabilmektedir. Fakat burada önemli olan konuya kalıcı ve herkesi kapsayan sürekli bir çözüm sağlamaktır.

Sorunun kaynağı burada detaylı bir şekilde anlatıldığı gibi; http://www.teknosa.com/msib21/ccscripts/menu.js adresinde bulunan stnav() adlı ve muhtemelen tarayıcının kimlik tanımalaması amacıyla kullanılan fonksiyonu ile alakalıdır.Muhtemelen bu kod yazılırken bir yazım yanlışlığı yapılarak aşağıdaki gibi bir karakter boşluk fazla bırakılmıştır.

Hatalı Kod = nVER=parseFloat(a.substring(a.indexOf(“Opera “)+6,a.length));

Doğru kod= nVER=parseFloat(a.substring(a.indexOf(“Opera”)+6,a.length));

Gördüğünüz gibi yapılması gereken sade Opera kelimesinden sonraki bir karakterlik boşluğu silmek…

Problemin Çözüm

Site taraflı herhangi bir düzenleme yapılana kadar aşağıdaki çözümlerden birini kullanarak siteyi sorunsuz kullanabilirsiniz.

  • teknosa.com adresine gidin..F12=>Site tercihlerini düzenle=>Ağ=>Tarayıcı tanımlaması=>Firefox olarak tanıt seçeneğini seçerek sayfayı yenileyin.
  • Greench tarafından hazırlanan teknosa.js ya da tor.js kullanıcı betiğini kullanın. Kullanıcı betiği kurulumu için burayı inceleyebilirsiniz.

Bakalım ne kadar sürede bu sorun çözümlenebilecek…

Vivaldi Türkiye sitesi