Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Tema Nedir, Nasıl Yüklenir?

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 9 Şubat 2010 | Kurulum nasıl tema tema kurma tema yükleme


Opera’da kullanmış olduğunuz temalarla ilgili ne kadar bilgi sahibi olduğunuzu hiç düşündünüz mü? Tema nedir, nasıl yüklenir ve daha fazlası…Tema, Opera’nızın görsel anlamda tam bir değişikliğe uğramasını sağlayarak, tüm arayüzü değiştiren bir dosya paketidir.

Opera, varsayılan olarak “Standart Tema” yüklü olarak gelmektedir. Fakat kullanıcılar kendilerine özgü olarak birçok görsel değişiklikler istediklerinden dolayı, zaman içinde çeşitli ihtiyaçlar doğrultusunda birçok tema ortaya çıkmıştır.

Opera temalarının yayınlandığı resmi sayfa adresine burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sayfada birçok temaya aynı anda ulaşabileceğiniz gibi; sayfayı biraz daha detaylı kullanarak da aradığınız temayı biraz daha kişiselleştirebilirsiniz. Örneğin, sayfanın sağ üst kısmındaki renk kutucuklarını kullanarak aradığınız temalara daha kolay ulaşabilirsiniz.


Temaların Otomatik Kurulumu

Beğendiğiniz herhangi bir temayı, tema sayfasındaki Download düğmesine basarak indirebilirsiniz ve önizleme yapabilirsiniz.

Temanın indirilme işlemi tamamlandığında, tema otomatik olarak aktifleşecektir. Eğer temayı beğendiyseniz ve kullanmak istiyorsanız  “Evet“, beğenmediyseniz ve kullanmayacaksanız “Hayır” düğmelerini kullanabilirsiniz.


Temaların El ile Kurulumu

Çeşitli nedenlerden ötürü (yedekleme, resmi Opera sayfasından tema kurulumu yapmama, vb.) bazen temaların el ile kurulma gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Bu tip bir durumda ise:

Öncelikle temalarınızın bulunduğu dizini açın.

Daha sonra kullanma istediğiniz temayı (.zip dosyası şeklindedir bu dosya) bu klasör içerisine koyun.

Ve son olarak da temanızı aktifleştirin (SHIFT+F12/Tema).


Temaların Aktifleştirilmesi/Değiştirilmesi

El ile ya da otomatik olarak yüklediğiniz temaları Araçlar > Görünüm > Tema ayarları bölümünden değiştirebilirsiniz.


Yardımcı Bağlantılar

Vivaldi Türkiye sitesi