Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Tüm Sekmeleri Yenileyin

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 5 Ekim 2011 | Düğme Kısayol Klavye Özelleştirme Tümünü yenile Yenile

Tüm sekmeleri tek tıklama ile yenilemek istemez misiniz…

Kimi zaman onlarca sekme aynı anda açık olabiliyor Opera’da. Dolayısıyla belli bir süre geçtikten sonra her birini tek tek yenilemek de pek işime gelmiyor açıkçası. Dolayısıyla zaman zaman ihtiyaç duyduğum, ve sizlerin de eminim ihtiyaç duyabileceğiniz “Tüm Sayfaları Yenile” komutu ile ilgili birkaç şey yazmak istedim.

Normalde herhangi bir  sayfayı yenilemek için aşağıdakilerden birini yapabilirsiniz.

  • Ctrl+R
  • Sağ klik/Yeniden yükle
  • F5 

Fakat tüm bu komutlar sadece var olan sayfayı yenileyecektir. Yine bunun yanı sıra “Sağ klik/Yenileme süresi” menüsünden sayfanın otomatik olarak ne kadar sürede yenileneceğini de belirleyebilirsiniz. 

Normalde bu komutların her birinin arka planda bir karşılığı vardır (tüm komutlar için tıklayın). İşte biz de tüm sayfaları aynı anda yenilemek için bu komutlardan biri olan “Reload all pages” komutunu kullanacağız.

 

Klavye Kullanımı 

Eğer tüm sayfaları yenilemek için klavyenizi kullanmak istiyorsanız, klavye ayarlarında ufak bir değişiklik yapmamız gerekiyor. Öncelikle menü dosyalarının nasıl düzenleneceğini anlatan bu yazımızı inceleyin.

Daha sonra CTRL+F12 / Gelişmiş / Kısayollar / Klavye kısayolları / Opera standart[SEÇ]Düzenle düğmesine basın. Açılan pencerenin sol üstündeki kutucuğa “r ctrl” yazarak ilgili kısayolu bulun ve karşısındaki kutucuğa tıklayarak “Reload all pages” komutunu girip kaydedin. Artık CTRL+R komutu ile tüm sekmeleri yenileyebilirsiniz. 

Eğer yukarıdakileri yapmakta zorlandıysanız, doğrudan değiştirilmiş dosyayı buradan da indirip kullanabilirsiniz.

 

Düğme Kullanımı

Eğer aynı işlemi düğme ile yapmak istiyorsanız aşağıdaki düğme işinizi görecektir. Düğmeyi tıklayarak ya da sürükle/bırak ile istediğiniz araç çubuğuna ekleyerek kolayca kullanabilirsiniz.

 

Vivaldi Türkiye sitesi