Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Vivaldi! My Opera Sonrası Yeni Bir Topluluk

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 13 Ocak 2014 | my opera soyal Topluluk vivaldi

vivaldi1

My Opera sonrası alternatif bir servis sağlayıcı arayışınız var ise Vivaldi sizin için yeni bir başlangıç olabilir.

Bildiğiniz gibi My Opera servisleri (blog, email) 01 Mart 2014 itibariyle tamamen kapanacak. Bu tarihten sonrası için eğer alternatif bir topluluk arayışındaysanız; birkaç eski Opera çalışanının Jon ile beraber oluşturduğu, Vivaldi isimli yeni topluluğu deneyebilirsiniz. Blog, forum, albüm, mesajlaşma ve e-posta servisi sağlayan bu topluluk sizin için yepyeni bir ortam olabilir.  

Aslında Vivaldi’nin çıkış noktasına bakıldığında, My Opera sonrası oluşacak ihtiyacı karşılayacak olması nedeniyle güzel bir düşünce olarak yorumlanabilir. Siteyi ziyaret ettiğinizde henüz daha tam anlamıyla yeteri kadar verimli olmadığını göreceksiniz şu an, fakat gün geçtikçe geliştirmeler devam ediyor ve özellikle kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda şekillendiriliyor. 

Vivaldi’yi neden tercih edebileceğiniz dair öne çıkanları paylaşalım isterseniz…

 

Blog

vivblog

Vivaldi size My Opera’dakine benzer bir blog sayfası sağlıyor. Kendinize özel içerikler üretip paylaşabilirsiniz. Şu an için tema desteği bulunmuyor fakat yakında bu konuda da gelişme sağlanacağı aşikar. Şu an henüz My Opera bloglarını import edebileceğiniz bir aracı bulunmuyor fakat , My Opera’nın kapanmasından önce kullanıcıların tüm içeriklerini Vivaldi’ye aktarabilecekleri bir çözüm bulmak için uğraşmaktlar geliştiriciler.

 

E-posta

mail

Bu servis özellikle My Opera e-posta servisi kullananlar için alternatif ve güzel bir özellik olacaktır. Vivaldi size 5GB alana sahip bir eposta servisi sunuyor. Arayüz olarak henüz çok şık olduğu söylenemez ama en azından My Opera hesabınız yerine kullanabileceğiniz ve yine harici bir eposta istemcisi ile kullanabileceğiniz bir servis. Şayet kullanmak istiyorsanız buradaki gibi kolayca ayarlarını yapabilirsiniz. Web üzerinden kullanmak isterseniz de https://mail.vivaldi.net/webmail adresini kullanabilirsiniz. 

 

Albüm

vivaldiresim

Vivaldi’nin diğer önemli bir özelliği kendinize ait web resim albümleri oluşturabiliyor olmanız. İstediğiniz gibi resim albümleri oluşturup paylaşabilirsiniz. Yine ayrıca My Opera’da bulunan resimlerinizi, Vivaldi içerisine nasıl aktarabileceğinize dair buradaki yazıyı inceleyebilirsiniz.

 

Forum

vivaldiforum

Yine My Oepra’dakine benzer kendi içerisinde bir forum sistemi bulunuyor. Kullanıcılar bu forumlarda yahut kendi dillerindeki (TR) forumlarda istedikleri içerikleri paylaşabiliyor.

 

Chat (Mesajlaşma)

vivvhat

Bu servis ile arkadaşlarınızla birebir özel görüşmeler yapabileceğiniz gibi, birkaç kişilik gruplar halinde de topluca mesajlaşabilirsiniz.

 

Topluluk Sayfası

vivcommunity

Topluluk ana sayfası üzerinde o an kimlerin, neleri paylaştığını takip edebilir, siz de içerik ekleyebilir ya da yorumda bulunabilirsiniz.

Yine bunların yanı sıra profil sayfanızdan kendinize özel birtakım özelleştirmeler yapabilir, abone olduğunuz konu ve başlıklarla ilgili haberdar edilmeyi seçebilir, yahut sunulan birtakım uygulamalar (RSS, notlar, takvim, görevler, vb.)  vasıtası ile sayfanızı daha fonksiyonel hale de getirebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi birçok servisi içerisinde bulunduran Vivaldi, özellikle Opera ve My Opera kullanıcılarının büyük ilgisini çekecek bir oluşuma benziyor. Siz de yeni ve ücretsiz bir yeni servis arıyorsanız Vivaldi‘yi bir deneyin…

 

 

 

Vivaldi Türkiye sitesi
 • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

  Az önce fark ettim, bu da yeni bir oluşum daha….

  http://www.vivaldi.com

 • Guest

  Güvenemiyorum yahu, bununda sonu My Opera gibi olursa? Gerçi My Opera’yı da çok sık kullanan biri değildim. Ancak My Opera’yı sık kullanmama nedenim servisin devamlılığı ile ilgili kuşkuydu.

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Güven önemli elbette ama internet gibi bir ortamda her şey göreceli ve sanal. Sonu My Opera gibi olur olmaz bilemeyiz şu an ama güzel bir çalışma olduğu belli. Güvenlik konusunda da gerekli sertifikalama, şifreleme işlemlerini yapmaya çalışıyorlar gibi.

 • mehmet mercandağı

  merhaba mağruf bey kaç öncesinde kapanma kararı alınmış ama ben aktif bir myopera kullanıcısı olmama rağmen bu konudan hiç bir şekilde haberdar olamadım neyse sorunum şu eski blogumun yedeğini alabilme ihtimalim varmı ve yeni bir blog açabilirmiyim açılan bloga eski verilerimi içerik ve resimlerimi yükleyebilirmiyim

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Merhaba, bu karar yaklaşık 3 ay öncesinde alındı ve sayfamızda, sosyal ağlarda defalarca paylaştık ama sanırım gözünüzden kaçmış. Açıkçası tüm servis devre dışı. Yedek alabilmeniz mümkün değil korkarım.

   • mehmet mercandağı

    mağruf bey kusura bakmayın çok soru sormuş oluyorum ama myopera’nın yerini doldurabilecek önerebileceğiniz ve oluşturabileceğimiz bir blog adresi varmı bu arada önceki cevabınız için teşekkür ederim

    • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

     Yazıdaki gibi Vivaldi.net ı kullanabilirsiniz. Bunun dışında sadece blog için çok iyi siteler de var ücretsiz. WordPress, Thumblr gibi..