Bu yazı güncelliğini yitirmiş olabilir. Güncellenmesini istiyorsanız lütfen yorum bırakınız.

Windows 7'de IE 8 Yok!

Yazan: metude | 14 Haziran 2009 - 23:40 | Haberler, Opera, Yazılım

Opera’nın “tekel oluşturmaya çalışması” nedeniyle Avrupa Komisyonuna yaptığı şikayet Microsoft’u geri adım atmaya zorladı. 22 Ekim’de piyasaya çıkacak olan Windows 7′de Internet Explorer 8′in olmayacağını açıkladı. Microsoft’un insanlara Internet Explorer’ı dayatarak tekel oluşturmaya çalıştığı iddiasıyla Opera’nın açtığı dava henüz sonuçlanmadı. Şikayetten kurtulmak için Internet Explorer 8′i Windows 7′den çıkaran Microsoft 1996 yılından bu yana Internet Explorer’ı işletim sistemlerine eklediği için para cezasıyla karşılma ihtimali halen yüksek.
tarayicilar
İşletim sistemi pazarında %95′lik pazar payına sahip Windows için Avrupa komisyonunun önerisi ise tüm tarayıcıların Windows ile gelip son kullanıcının yükleme sırasında istediğini seçmesi yönünde. Yani Windows 7 ile Opera, Firefox, Safari, IE ya da Chrome’un da gelmesi ihtimali var. Microsoft ise bu fikre hiçte sıcak bakmıyor.

Microsoft’un tepkisini çeken bir diğer olay ise en büyük rakibi Apple’ın işletim sistemleri ile birlikte Safari’yi de kullanıcılarına sunuyor olması. Şirketin Avrupa Komisyonu’nun bu çifte standardına büyük tepki gösterdiği söyleniyor.

avrupakomisyonu

Fakat bu geri adım IE kullanımını çok etkilemeyecek. Dell, HP, Acer gibi lider bilgisayar üreticileri, işletim sistemleri için Internet Explorer’ı entegre edilmiş halde Windows CD’lerini verebilecek, satıcılarına yükletebilecek ya da ayrı olarak Internet Explorer CD’si gelecek.

IE’nin Windows 7′den kaldırılması kararının zamanla kullanıcılar arasındaki şikayetlerin artmasına sebep olacağını dile getiren Opera CEO’su Jon von Tetzchner, Windows 7’nin hiç tarayıcı barındırmamasındansa pek çok tarayıcıyı bünyesinde barındırmasının daha ideal bir çözüm olabileceğini belirtiyor.

Tarayıcı pazarının gelişmesi için Microsoft’un tekelinin kırılması gerektiğini savunan Tetzchner, Microsoft’un Internet Explorer ile yaşadığı dava gibi yeni davaların olmamasının, pazarda yarattığı tekelci davranıştan vazgeçmemesine yol açacağını söyledi. AB’nin Microsoft’un tekel oluşturduğu kararına varması ile diğer internet tarayıcılarının büyüyeceğini savundu.

Windows 7 ile hangi tarayıcının geleceği konusuna değinecek olursak en kazançlı bilgisayar üreticileri olacak gibi gözüküyor. Ayrıca IE’nin ciddi bir kullanıcı kaybı olacak ve bu da rakip tarayıcıların kullanım oranını önemli ölçüde arttıracak. Microsoft’un Windows için Avrupa’da yaslara uyduğunu kanıtlamak için ayrı bir sürüm çıkarma ihitimali azda olsa var. Fakat seçim OEM(bilgisayar üreticilerine) bırakılırsa şirketler “tek tarayıcı” için Opera, Firefox ve Google gibi şirketlerle bilgisayarlarında standart olarak gelecek tarayıcı için masaya oturacak. Bu durumda çark şirket olarak çalışan Google ve Opera’dan yana dönecek.

Henüz şikayetle ilgili Avrupa Komisyonu tarafından herhangi bir karar verilmedi.

Derleme: SDN,  Hürriyet, Techno-Labs, HardWareMania, ismailp

Bu yazıyı beğendiyseniz, şunlar da ilginizi çekebilir:

Opera Türkiye Projeleri » zahek, 11 Ağustos 2009

Firefoxtan Opera Link Benzeri Bir Araç-Weave » zahek, 31 Mart 2009

Opera, Windows 7 Özelliklerini Destekleme Üzerinde Çalışıyor! » metude, 03 Kasım 2009

En Fazla İndirilen Mobil Uygulama » zahek, 26 Ağustos 2009

Gmail Sadece Opera'da Çalışan Bir Özelliğe Sahip! » metude, 03 Eylül 2009

Bu yazı 345 kere görüntülendi.
Uyarı: OperaTurkiye.Net'teki yazıları kaynak belirttiğiniz takdirde kendi internet sitelerinizde yayınlayabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum Ekle

* doldurulması gerekli alanları belirtir.

Ad *

E-Posta *

Web Site