Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Yan Panel Eklentileri,Hızlı Erişim Eşleştirme, Klavye Özelleştirme: Opera 29

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 9 Mart 2015 | Geliştirici Klavye opera 29 Özelleştirme yan panel

o29-manset

Opera takipçilerine müjde…Yeni geliştirici sürümü yan panel eklentileri desteği, hızlı erişim eşleştirme ve klavye özelleştirebilme özellikleri ile beraber yayında. Eminiz ki bu sürümü çok beğeneceksiniz…

Opera nihayet kullanıcılarının yüzünü güldürebilecek, beklentileri kısmen de olsa karşılayabilecek bir sürümle karşımızda. Biliyorsunuz ki çok uzunca bir zamandır bizler ve sizlerin en şikayet ettiği konuların başında özelleştirilebilme seçeneklerinin olmayışı geliyordu. Opera ekibi biraz geç de olsa, kullanıcılarına kulak vererek, klavye kısayollarını değiştirebilme imkanı sunuyor artık. İsterseniz daha fazla beklemeden yenilikleri incelemeye başlayalım…

 

Yan Panel Eklentileri

Bu yeni özellik eklentilerin tarayıcı içerisindeki yeni bir yan panel üzerine konumlanmasını ve çalıştırılabilmesini sağlıyor. Elbette bu var olan eklentilerin doğrudan orada konumlanacağı anlamına gelmiyor. Eklentiler üzerinde yapılacak ufak birkaç kod değişikliği ile , eklentiler bu şekilde çalışabilir hale geliyor. Yan paneli hem kısayol ile hem de menü ile açıp kapatabilirsiniz.

 • Opera menü → Eklentiler → Sidebar (Ctrl+⇧Shift+s)
 • Görünüm → Sidebar göster (⌘⇧s)

 Yan paneli aktifleştirdiğinizde, ekranın sol tarafında bir panel ortaya çıkacak. Bu panel üzerinde konumlanan düğmelere basarak eklentileri çalıştırabilirsiniz.

sidebar-hacker

Şu an için yan paneli destekleyen çok fazla eklenti yok ama eminiz ki çok kısa sürede çok daha fazla eklenti görebileceksiniz. bu yeni panel aynı zamanda eski Opera’daki bir takım özelliklere alternatif olarak da kullanılabilecektir. Örneğin güzel bir notlar eklentisi ile eski notlar paneli şeklinde kullanılabilir yahut mobil sayfaları göstererek eski web panelleri görünümü sağlanabilir. Aşağıda test için kullanabileceğiniz bir takım eklentileri bulabilirsiniz.

Eğer bir eklenti geliştiricisi iseniz buradaki teknik doküman işinize yarayacaktır. Yine ayrıca bu rehber de kolayca eklentilerinizi dönüştürmenize yardımcı olabilir.

 

Hızlı Erişim Geliştirmeleri

sd

Hızlı erişim ile ilgili geliştirmeler halen devam etmekte. Bu sürümle beraber görsel anlamda bazı değişiklikler ve yer imleri ile entegrasyon sağlanıyor. Artık hızlı erişimleriniz yer imleri içerisinde ayrı bir klasör olarak bulunuyor. Bu klasör de ayrıca eşleştirilebilir durumda. Yapılan değişiklikler kısaca şu şekilde;

 • Hızlı erişimleriniz senkronize olan diğer herhangi bir cihazınız ile beraber senkronize edilebilir durumda
 • Hızlı erişim ön izlemelerinizi, adres satırındaki “yer imleri logosu” ile değiştirilebilir durumda. (Bu anlamda kişisel resimlerin kullanılmaması güzel değil ama bu da geliştirilir sanıyoruz ileride)
 • Her hangi bir cihazınızdaki hızlı erişimleriniz yer imleri yöneticisi ile kolayca düzenlenebilir. İstediğiniz bir klasörden sürükle-bırak ile kolayca klasörler arasında sayfaları taşıyabilirsiniz.

sd-other

 

Özelleştirilebilir Klavye Kısayolları

Nihayet Opera artık klavye kısayollarının özelleştirilebilmesine olanak sağlıyor. Artık istediğiniz kısayola istediğiniz tuşu atayabileceksiniz. Bunun için Ayarlar / Tarayıcı /  Kısayollar  Configure shortcuts ayarlara gitmeniz gerekiyor. Sonrasında istediğiniz kutucuğa tıklayarak yeni kısayolunu atayabilirsiniz.

kısayol

Kısayoları tanımlarken mümkün olduğunca çok sık kullanılan kısayolları (Örn. Ctrl+Z) tanımlamamaya ve temel tek tuş kısayollarını(Örn. a-z, 0-9) atamamaya çalışın. Böylelikle oluşabilecek çakışmaların da önüne geçmiş olursunuz.

Şimdilik bu sürümle ilgili söyleyeceklerimiz bu kadar. Eminiz sizlerin de beğeneceği bir sürüm olacaktır bu. Fakat Opera anlaşılan o ki geliştirmelerine ve kullanıcılarının taleplerini dinlemeye tekrar başladı gibi. Bunda elbette tarayıcı dünyasındaki yeniliklerin de etkisi var. Umuyoruz yakın zamanda çok daha güzel bir Opera göreceğiz…

 

İndirme Adresleri

Blog yazısına buradan ve tüm değişiklik listesine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Vivaldi Türkiye sitesi
 • Unknown

  vivaldi effect!

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Doğru bir tespit olduğunu düşünüyorum. Vivaldi sonrası geliştirme süreci daha da hızlandı…

 • Scoop

  Şu menuyu asagi almalari hic kullanisli degil. Nasil kullanissiz yaparizin pesindeler.

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Menü derken nereyi kastediyorsunuz?

   • Co

    hızlı erişim sayfasında favoriler butonu ilk geldiğinde soldaydı daha sonra aşağı aldılar sanırım ondan bahsediyor. bence de haklı, çünkü favorilere tıkladıktan sonra favoriler sekmesi solda görünüyor, fareyi bir o yana bir bu yana taşımak zorunda kalıyoruz

    • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

     Eğer buysa kastettiğiniz haklısınız bence de ama mesela ben aşağıda ya da yanda olması yerine üstte olmasını tercih ederdim. Ben ce çok da kullanışlı olabilirdi. Ya da bir panel şeklide. Maalesef geliştiriciler bu yönde kara verdiler.

     • Scoop

      Evet ben de üstten kaldırmalarından şikayetçiyim. hiç olmazsa tercihe sunmalı, yada ayarlanabilmeliydi. iyisi mi bundan sonra güncelleme yapmamak, bakarsın yarın hiç kullanışlı olmayan bir sürürüm çıkarırlar, ondan sonra uğraş dur.
      bu arada o bar kısmını yukarı taşımanın bir yolu yok mu?

 • oktay2023

  Opera 28 sürümünde yeni hızlı erişimi aktif edemedim. Çözümü var mı? Sizde durum nedir?

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Merhaba, aşağıdaki ayar aktif mi ?

   opera://flags/#experimental-start-page

   • oktay2023

    Merhaba. Evet aktif

    • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

     Test ettim aktifleştirilince çalışıyor. çalışmıyor dediğiniz nedir tam olarak? Senkronize mi edemiyorsunuz yok yeni hızlı erişimi mi göremiyorsunuz.

     Eğer bahsettiğiniz yeni hızlı erişimi , yer imleri içerisinde görmek ve otomatik senkr. etmek ise aşağıdaki ayarı da aktifleştirmeniz gerekir.

     opera://flags/#favorites-bookmark-backend

     Not: Bu henüz test aşamasındadır, bilginiz olsun.

     • oktay2023

      Mağruf Hocam Site simgeleri ve site isimlerini gösteren renkli pencereler gelmiyor.Altta site isimlerinin olduğu
      boş çerçeveler var.Yani yeni hızlı erişimi göremiyorum dediğiniz gibi

     • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

      Dediğim gibi bu deneysel aşamadaki bir özellik ve 28 de sorun oluyor olabilir. Bir de 29 dev. sürümde dene istersen.

      Not: Dediğin gibi test ettim. Site resimlerinde görünüyor ama hızlı erişimde görünmüyor.

     • oktay2023

      Hocam İlginize teşekkür ederim.Bir süre böyle idare edelim, beta sürüm çıkınca denerim inşallah….

     • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

      Sorun değil, indirip USB modda kurup deneyebilirsin rahatça.

 • Denzi

  arkadaşlar acaba hızlı erişimdeki simgeleri değiştirmek mümkün mü 28 kullanıyorum ve yeni hızlı erişim sayfası

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Hızlı erişim özelleştirmeye müsait değil şu an. Ne yapabilirim diyorsanız?

   – Arka plan resmi değiştirilebilir.

   – Ön izleme boyutları büyük/küçük şeklinde kullanılalbilir(gelişmiş kullanıcı ayarlarından yapılır)

   – Ön izleme satır sayısı (örn: 5-6-7 gibi) değiştirilebilir (gelişmiş kullanıcı ayarlarından yapılır)

   – Ön izleme resimleri değiştirilebilir. (Bunun için adres satırı yer imleri simgesine tıklayıp, açılan penceredeki resimlerden birini seçeceksiniz. Elbette bu datam bir özelleştirme sayılmaz)

 • Denzi

  opera next de otomatik güncelleştirmeyi kapatılabiliyor muyuz