Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Yandex Browser da Turbo Kullanmaya Başlıyor

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 14 Kasım 2012 | turbo Yandex yandex browser

Yandex’in yeni tarayıcıs Yandex Browser kısa bir süre önce Opera’nın Turbo teknolojisini kullanmaya başladığını duyurdu.

Tarayıcı pazarına ani bir giriş yapan Yandex.Browser ilginç geliştirmelerle yoluna devam ediyor. Yandex, geçtiğimiz hafta yaptığı resmi açıklamayla Opera’nın Turbo özelliğini kullanmaya başlayacağını duyurdu. Yandex’in Opera Software firması ile yakın ilişkiler içerisinde olduğunu ve birçok alanda ikili anlaşmalar yaptığını biliyoruz. Turbo kullanımına ilişkin protokol de yakın bir tarihte iki firma arasında yapılarak Yandex’in yeni tarayıcısında kullanılabilir hale geldi.

Bildiğiniz gibi Turbo teknolojisi, düşük bağlantılarda Opera sunucularını kullanarak çok daha hızlı bir şekilde ve çok daha az veri kullanarak gezinmenize yardımcı olan bir teknolojidir. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgiye ayrıca aşağıdaki yazılarımızdan ulaşabilirsiniz.

Opera Turbo Nedir, Nasıl kullanılır?

Opera Turbo, Neden Yavaş Bağlantılar için Mükemmeldir?

Yandex.Browser’ın Turbo teknolojisini kullanımı sırasında bazı özel ayarlar da bulunuyor. Turbo mod, internet bağlantı hızınız 128kbps altına düştüğü an devreye giriyor ve yine 512kbps hızına eriştiğinizde otomatik olarak kapanıyor. Elbette bu özellik manuel olarak kontrol edilebiliyor. Yine ayrıca Turbo mod dinamik içerik barındıran (video, flash, banka siteleri, v.b.)  web sitelerinde aktifleşmiyor

Turbo gibi bir teknolojinin farklı platformlarda kullanılıyor olması, bu teknolojinin ne kadar gelişmiş ve kullanışlı olduğunun elbetteki en önemli göstergelerinden birisi. Eğer siz de hali hazırda benzer düşük hızlı bağlantılarda gezinim yapıyorsanız, bu teknolojinin sahibi Opera Tarayıcı’yı en azından bir kere indirip test etmelisiniz.

strong

Vivaldi Türkiye sitesi
 • Hakan

  Hata ediyor. Bu turbo teknolojisini aktif edince hiç bir sayfa açılmıyor.

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Bunun muhtemel sebebi geniş bant bir bağlantıda test ediyor olmanız sanırım. Bunu mobil bir ağ ile bağlanarak denerseniz bu sorun oluşmayacaktır muhtemelen.

 • http://twitter.com/Ferhad_Fidan FF

  Madem böyle bir şey yapıyor, Opera’nın kaçırdığı Yandex’e temel olarak Chrome yerine kendi çekirdeğini kullandıramaması bence… 😀

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Bu da tartışılır elbet ama işte kurumsal bir mesele.

  • http://www.facebook.com/murat.ikilik Murat Ikilik

   Chrome cekirdeği kullanılmıyo. Chromium yani Chromun açık kaynak kodlu linux versiyonun kullanılıyo. Yoksa chrom izin verir mi sizce? :)

 • http://www.operaturkiye.net/ berce

  yandex browser deneyip görmek lazım :)

 • Juglans

  mobil kullanımın artmasıyla birlikte turbo özelliğinden dolayı opera büyük bir kitleyi bünyesine katabilir. mesela ben 3g kotalı bağlantı kullanıyorum ve turbo özelliğini aktif ettim. hızım iyi olmasına karşın turbo özelliği ile kotadan tasarruf ediyorum. bu yönüyle ücretsiz servislerde rakibi yok. örneğin 50kblik bir resim opera sunucularından bize 30 35 kb gibi bir boyutta webp formatında geliyor. adres satırındaki turboya tıkladığımızda ise % ve kaç mb tasarruf ettiğinizi görebilirsiniz.

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Turbo bu anlamda özellikle ücretli bir bağlantı ile bağlandığınız durumlarda muhteşem bir özellik. Örneğin bir yurtdışı gezisindesiniz ya da şehir dışında bir toplantıya gidiyorsunuz. Data başına ücret öderken biçilmez bir kaftan Turbo.

 • hasanTR

  Bir gün herkes opera kullanacak :)

 • mahmut

  Bir de açık kaynak kodlu olsaydı bu opera’nın tadından yenmezdi. Umarım bir gün opera’yı “gcc -march=amdfam10” ile derleyebiliriz.