Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Yeni Opera 21, Aura Desteği ile Yayında!

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 6 Mayıs 2014 | Aura Kararlı sürüm Opera 21

opera12_logo_100Opera yeni bir kararlı sürümle daha güncelleme aldı. Yeni sürümde öne çıkan en büyük yenilik ise Aura desteği. Bu sayede tarayıcı performansı en üst seviyeye çıkarılmaya çalışılarak , kullanıcıya daha akıcı bir gezinim sağlama amaçlanıyor…

Opera’nın yeni yayınlanan sürümü 21 nolu sürüm ile karşımıza çıkıyor. Bu sürümde yine pek çok hata düzeltimi bulunuyor fakat göze çarpan en önemli özellik ise AURA teknolojisi içermesi. Bu teknoloji Chromium projesi kapsamında geliştirilen bir alt teknoloji. Projenin amacı kısaca; yeni bir çok daha modern ve daha yetenekli bir yeni masaüstü yöneticisi oluşturmak. Yine ayrıca kullanılan aygıtın donanımsal hızlandırma özelliklerini kullanarak da kullanıcıya daha akıcı, geçişleri ve efektleri görsel anlamda çok daha güzel ve hızlı sunabilen bir arayüz oluşturulmaktadır.

Opera ekibi de uzunca bir süredir bu anlamda çalışmalar yapmaktaydı ve bu sürüm bu çalışmayı içeren ilk kararlı sürüm olarak karşımızda. Gelecekte ise bir takım özelliklerin daha da geliştirilmesi ile AURA destekli Opera çok daha güzel olacağa benziyor.

Opera’nın MAC sürümü ise Aura kullanmamısna rağmen; aynı özellikleri onlarında kullanabilmesi için MAC sürümlerine Apple’ın Core Animation (Çekirden Animasyon) teknolojisi entegre edilmiştir. Bu sayede kullanıcılar maksimum performans elde edecektir.

adres

Diğer bir yenilik ise Adres Alanını Seçeneği desteği. Bildiğiniz gibi Opera’nın yeni sürümlerine geçildiğinde; domain adresleri “operaturkiye.net” şeklinde görüntülenmekteydi. Opera bunun sebebi birçok kullanıcının sadece alan adının görmek istemeleri ve bunun en iyi yolunun ise sadece alan adının görüntülenmesi olarak açıklıyor. Fakat çok daha teknik/gelişmiş kullanıcılar da bunun aksine tüm alan adını başındaki uzantı ile beraber görmek istediler. Bu sürümle beraber bu ayar tamamen kullanıcının tercihine bırakılarak, adresin tam olarak görünmesi “www.operaturkiye.net gibi” de sağlanmış oluyor.

Bu ayarı aktifleştirmek için “Ayarlar/Tarayıcı/Gelişmiş ayarları aktifleştir” seçeneğini işaretledikten sonra “Kullanıcı arayüzü/Arama ve adres çubuğunda birleştirilmiş URL’nin tamamını göster” ayarını işaretlemeniz yeterlidir.

Yine ayrıca bu yeni sürümle geliştiriciler için de bir takım yenilikler bulunuyor. Eğer bir geliştirici iseniz buradaki yazı ilginiz çekebilir.

Diğer Değişiklikler

 • Tarayıcı motoru Chromium  34.0.1847.132 olarak güncellendi. Site uyumluluğu daha iyi bir sürüm.
 • Opera artık Windows üzerinde 200% DPI ayarı kullanan monitörlerde çok daha stabil halde çalışıyor. Artık zayıf yazı karakterleri yok.
 • MAC platformda klavye desteği web araçları için çok daha iyi hale getirildi. Google Docs ve GitHub gibi.
 • Off-Road mode (Opera Turbo) aktifleştirildiğinde ne işe yaradığına dair bir açıklama görüntüleniyor.
 • Yüzlerde hata düzeltimi ve performans iyileştirmesi yapıldı. Tüm değişiklikler.

Opera Windows  /  Opera Mac

Vivaldi Türkiye sitesi
 • Doan

  adres satırından arama yapilamıyor…

  • Uğur

   sıkıntı yok hocam.

   • Doan

    bendeki sorun nerden kaynaklanıyo acaba?

    • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

     Arama yapılamıyor derken sonuçlar mı gelmiyor ekrana. “g arama” şeklinde ya da “y arama ” şeklinde dener misiniz.

     • Doan

      arama motorlarinin hiç biri yok, “g arama” “y arama” çalişmiyor…

      arama motorlari menusu boş…

      adres satirina herhangi bişey yazdığımda sağ altta çikan arama motoru seçme tablari da çikmiyor

     • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

      Güncelleme ile mi yaptınız sıfır kurulum mu? Güncelleme ise kurulum sırasında sorun olmuş olabilir belki. Opera kapalıyken Profil klasörünün (opera://about/ adresinde kurulu olan dizini görebilirsiniz.) ismini değiştirip tekrar başlatabilir misiniz bir. Yeni bir profil oluşturacaktır.

     • Doan

      ismini değiştirip baktiğimda sorun çozuluyor…

      ama kayitli şifrelerim, bookmarklarim, speed dial siteleri, panodaki (stash) sitelerim, bi sürü ayar da gidiyor…

      bu bir flags ayarindan da olabilir mi…

     • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

      Dediğim gibi upgrade ile sorun oluşmuş sanırım.

      Söylediğiniz kayıtlı verilerinizi manuel kopyalayabilirsiniz. Eski profildeki verileri kopyalayın düzelecektir. Profil klasörünüzdeki;

      yer imleri için; bookmarks uzantılı dosyaları kopyalayın

      hızlı erişim için: favorites isimli dosyaları kopyalayın

      şifreler için: login data isimli dosyaları kopyalayın

      pano için: stash isimli dosyaları kopyalayın

      arama motorları için: web data dosyaları (ama bunlarda sorun olabilir bilemiyorum)

      Detaylı bilgi : http://help.opera.com/opera/Windows/1432/en/solutions.html

      Bu arada eşitleme ile arama motorlarınızı, hızlı erişimi, panoyu ve ara motorlarınızı eşitleyebilirsiniz. eşitleme için flags’da syncronization ayarını aktifleştirip sisteme giriş yapmanız lazım.

     • Doan

      ooo çok teşekkür ederim bu bilgiler çok işime yaradi…

      sorunumu şöyle çözdüm…

      web data ve web data journal dosyalarini sildim…

      opera 21 i indirdim… taşinabilir şekilde başka bi yere kurdum …

      içinden web data ve web data journal dosyalarini aldim…

      eski profilime kopyaladim

      operayi başlattim…

      halloldu…

      çok iyisiniz..

      tekrar teşekkür ederm…

     • Doan

      opera:flags ile alakali değilmiş onu da denedim…

     • Doan

      resim

 • makif

  20 den 21 e güncellenmiyor.sildim bir daha kurulmuyor da.gitti opera.

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Naaıl kurulamıyor. Sisteminiz nedir? Ne tür bir hata alıyorsunuz?

   • makif

    Büyük ihtimalle benim Windows’tan kaynaklanıyor galiba

   • makif

    kurulum dosyasını çalıştırdıktan sonra extracting yapıyor fakat sonra kurulum ekranı gelmiyor

 • oktay ozen

  otomatik guncelleme sorunu ve google arama sayfasının eskı arama sayfası olması sorunları devam etmekte

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Bununla ilgili bir sorun bugün halledildi ama next sürümünde görürü Sanırım. Yarın bir bakayım.
   Google sorunu için görüşüyorlar ama sanırım kendileri bir çözüm bulacak. Zira google pek ilgilenmiyor gibi.

 • ziyaretçi

  Opera’nın 21.sürümünde maalesef google eski arama sayfası gözüküyor.Temalar yine az.Benim favori sayfalarımdan biri olan bir Web sayfasını nedense çok geç açıyor.Halbuki 100’den fazla hata giderilmişti…..insanlar ilk bakışta bir browserden ne ister ? en başta iki şey ister : şık bir arayüz ve hız.Opera bence arayüzünde değişikliğe gitmeli.Bakınız firefox bile sekmelerde değişim yaptılar.Opera hızını daha da arttırmalı.Umarım opera bundan sonraki sürümlerinde gözle görülür bir değişim yapar.

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Merhaba,
   Google sorunu google taraflı olan ve googlenın yaptığı browser sniffing ile ya da farklı bir teknik nedenden ötürü oluşam bir sorun. Sabaha karşı düzelmiş olmalı, tekrar deneyin bir.

   Yavaş açılan sayfa hangisi?

   Arayüz anlamında Opera kendi arayüzünü kullanmakta ve açıkçası şu an en şık arayüzlerden biri bu ama bence. Elbette katılmayabilirsiniz bu kişisel kanaatim.

   Sekme yönetimi ile lgili değişimler olacaktır ilerleyen dönemlerde.

   Teşekkürler

   • ziyaretçi

    Yavaş açılan http://www.aydinlikgazete.com“.Sekme yönetimi ilgili değişmler olacağına sevindim.Operaya özgü, tasarımı güzel, dikkat çekici olmalı.Sekmelerdeki değişim operaya ayrı bir hava getirecektir.Arayüz fena değil ama daha da şık olabilir.Temalar az ve de tema yüklediğinizde sekmelerin olduğu kısım hiç değişmiyor.Halbuki önceden değişirdi.

    • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

     Açıkçası bu sayfa için ciddi bir fark göremedim Opera, Chrome ve FF arasında.
     Evet sekme yönetimi güzel olacak.
     Tema sistemi uzun zaman önce değiştirildi ve sadece arka plan olarak işe yarıyor. Eskisi gibi uygulamayı tamamen değiştirbilen temalar yapılamıyor şu an ama geliştirilir belki.

 • Ahmet

  Öncelikle konuyla alakası olmadığı için özür dilerim; Fakat tartışmaya katıl deyince yazma gereksinimi duydum. Tarayıcı dediğin vakit aklıma gelen güzelim Opera yı bu hale getirdiğiniz için sizi kınıyorum? Neden;

  1.) opera 11….. sürümünden itibaren kullanmaktayım gün geçtikce her bir şeyi değişen bir yazılıma dönüştü iyimi oldu? Tabi iyi olan yanları vardır fakat en çok kullanılan özelliklerin başını çeken sağ tıkla notlara gönder eklentisini niye çıkartma gereği duydunuz? Yer imlerini özene büzene sıraya koydum yeni sürümde tamamen değişti uyduramıyorum kısacası … Sadece ufak bu 2 özellik yüzden bile bi çok kişi 15 sürümüne geçemiyor şuan 21…. mi ne olmuş zaten o da ayrı konu.

  2.) 12.16 sürümü kullanırken yine buna benzer bi yazı yazdım güncelleme istiyoruz gibi aradan 2 hafta falan geçmeden 12.17 çıktı ve işler çığrından çıktı 😉 sosyal medyada gezerken cpu %100e çıkarmı ? 21.. sürümünü bil hassa test etmek için kurdum cpu normal seyirde devam ediyor sorun nedir anlayamadım temizcene kurduğumu biliyorum.. hatta 1-2 kere daha denedim sorun 12.17 sürümünde başlıyor ve aşağısında da devam ediyor 15 sürümü ve üstünüde sadece ama sadece 1ci maddede yazdığım durumlar için kurmayacağım alışkanlıklarımı değiştirmeyin lütfen ve 2ci maddede olan durum için yorumlarınızı bekliyorum .. şimdiden teşekkürler..

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Görüşleriniz için teşekkürler, ama kınamayı üzerimize alamıyorum maalesef zira ben de siz gibi bir Opera kullanıcısıyım. İlişkimiz sadece bir fan sayfası diyelim, resmi bir bağlantımız yok. Ama biz de birçok şeyden üzüntülüyüz. Gelelim tartışmamıza…

   1- Ben de sizin gibi oldukça eski bir kullanıcıyım. Notlar konusunda haklısınız bence en kullanışlı özelilklerden bir tanesiydi ama tamamen kaldırma gereği duydular. Sebebini bilmiyorum ama geri gelmeyecek. Şu an buna yakın en iyi özellik aşağıdaki eklenti ile olabiliyor. Hem eşitleme hem de sağ klik seçeneği var. İşinize yarayabilir belki.

   https://chrome.google.com/webstore/detail/linkednotes/kmmbfbgimpbcaaeibgnijiflciagmiha/related

   Yer imlerinizi şayet O12 sürümde belli bir sırada ise bu sıralama bozulmadan yeni Opera’ya aktarılabiliyor. Tabii bahsettiğim Yer İmleri çubuğu dizilimi.

   2- 12.16 ve 12.17 sürüm arasında güvenlik güncellemesi dışında değişen bir şey olmadı. Dolayısıyla performans farkı olacağını düşünmüyorum. Bahsettiğiniz ağır sitelerdeki CPU yüklenmesi bilinen bir sorun ve bunun düzeltileceği de yok çünkü 12x serileri güncellenmiyor.Fakat bu sorun Facebook gibi belli başlı sitelerde meydana gelen bir sorun. Örneğin biz eski Opera kullanıcıları arasındaki en favori olan sürümler 12.14 ve 11.64 sürümleridir. Bunlardan birini de deneyebilirsiniz. Ama unutmayın ki güvenlik ve güncel standart desteği iyi olmayabilir.

 • Aykut

  opera-youtube uyumluluğu ne zaman sağlancak acaba youtube girdiğimde anasayfada video’nun hemen altındakı baslık yazısının arkası bgcolor yanı beyaz cok cirkin duruyor :(

  • http://my.opera.com/greench greench

   Bir ekran görüntüsü atabilir misiniz?

 • http://zettlina.com greench

  bunu deneyemedim ama kullandığınız eklentilerden kaynaklı olması muhtemel. @zahek bir kontrol edebilir misin?

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Açıkçası ben bir farklılık göremedim şu an Chrome, Opera kararlı ve Opera Next arasında.Bahsettiğiniz arka planın renkli falan mı olması gerekiyor?

   • http://zettlina.com greench

    Ben de şimdi deneyebildim. Öyle bir sorun yok görünüyor. Kullandığınız eklentileri pasifleştirip tekrar deneyebilir misiniz?

 • Aykut

  greench hocam siz youtube’dan video izlerken hiçbir eklenti kurmadan sorunsuz izliyebiliyorsunuz yani?

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Ben vira evvel izledim sorunsuz vpn kullanarak ama sizin sorduğunuz farklı bir konuydu sanırım.

 • ziyaretçi

  Bir tarayıcıda en sevdiğim şeylerden birisi mouse’nin yukarı-aşağı hareketinin kayıcı bir şekilde olmasıdır.Ne yazık ki opera böyle yapmamış.Umarım opera bunu düzeltir.

  • http://zettlina.com greench

   Akıcı kaydırma özelliğinden mi bahsediyorsunuz? Eğer bundan bahsediyorsanız, bu özelliği opera:flags sayfasından etkinleştirebilirisiniz.

   • ziyaretçi

    Evet evet mouse’un akıcı kaydırması.Teşekkür greench.

   • ziyaretçi

    @greench dediğin gibi opera:flags sayfasından etkinleştirmeye çalışdım için ama bir türlü olmadı.Hangisini etkinleştireceğiz? scroll yazanları mı ? ya da akıcı kaydırma için bir eklenti var mı ?

 • Aykut

  eklentiyle alakalıymış sorun düzeldi teşekkürler

 • Soner

  Merhaba 2-3 gündür flash dosyaların da (video, swf vb.) bu sorunu yaşıyorum. Play yapmadan oynatmıyor. Çözümü var mı?