Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Yeni Opera’ya Dair Bazı Ayarlar

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 1 Ekim 2013 | Developer İpuçları Masaüstü Next Opera Stable

Opera 15 sonrası birçok kullanıcının bazı endişeleri ortaya çıktı haklı olarak. Bunların bir kısmı taraycının geleceğinin nasıl olacağı, bir kısmının ise güncel özellik ya da ayarların neler olduğu yönünde. Bu yazımızda şu an için en çok merak edilen kimi Opera ayarlarına ilişkin kısa kısa bazı bilgilendirmeler yapmak istiyoruz. 

Ayarlar tüm sürümler (Stable, Next, Developer) dikkate alınarak belirtilmiştir. Özellikle Developer sürümündeki ayarların kararlı sürüme ulaşması biraz zaman alabilir.

 

Yer imleri çubuğunu aktifleştirme

Elbette en çok merak edilen konulardan birisi yer imleri. Şu an için hem Next hem de Developer sürümlerinde aktifleştirilebilme şansı bulunuyor. Özellik olarak henüz tam oalrak hazır değil fakat kullanılabilir durumda . Detaylar için buradaki yazıyı inceleyebilirsiniz.

Bugünkü yayınlanan yeni derleme ile yer imleri çubuğu varsayılan olarak ayarlar sayfasında görünmektedir. Aktifleştirmeniz yeterlidir.

 

Sekmelerin üzerindeki boşlukları kapatma

disable

Buna ilişkin detaylı bilgiyi buradaki yazıda bulabilirsiniz.

 

Başlangıç seçeneklerini değiştirme

başlangıç

Opera’nın başlangıç seçeneklerini farklı şekilllerde tanımlayabilirsiniz.

Ayarlar => On startup

 • Continue where I left off : Son kapatılan sekmelerle başlatın
 • Open the Start Page: Başlangıç sayfası ile başlayın
 • Open a specific page or set of pages : İstediğin bir sayfa tanımlayarak başlatın.

 

Arama Motoru Ekleme

aramaekle

Opera’nın en hızlı fonksiyonlarından biri olan kişiselleştirilebilir arma motorları yönetimi Developer sürümlerinde eklenebilir durumda. Sağ klik menüsünü kullanarak “Create search engine” seçeneği ile arama motoru ekleyebilirsiniz. Yakında diğer sürümlere eklenecek ve daha da geliştirilecektir.

 

Aram Motorlarını Yapılandırma

arama1

Opera’da var olan arama motorlarınızı yeniden yapılandırabilirsiniz. Bunun için Ayarlar => Arama bölüme giderek varsayılan arama motorunu değiştirebilirsiniz. Ya da “Manage Search Engines” düğmesine tıklayarak var olan arama motorlarını değiştirebilirsiniz. (Hem Next hem de Dev. sürümde bulunmaktadır fakat Dev. sürümdeki daha gelişmiştir.) 

 

Kısayolları etkinleştirme

kisayollar

Opera’nın alışılagelmiş fare ve klavye kısayollarının bir kısmı şu an entegre edilmiş durumda. Daha ne kadarı eklenir tam olarak bilemiyoruz ama şu anki haliyle kullanılabilir durumda. Aşağıdaki ayarları aktifleştirmeniz durumunda kullanabilirsiniz.

 • Ayarlar => Kısayollar => Özel fare hareketlerini etkinleştir : Bu ayar ile bir takım fare hareketlerini kullanabilirsiniz.
 • Ayarlar => Kısayollar => Enable Rocker gestures : Bu ayar ile hızlı-ileri / hızlı-geri yani fare sağ-sol klik iler ileri /geri gitme fonksiyonunu aktifleştirebilirsiniz.
 • Ayarlar => Kısayollar => Gelişmiş klavye kısayollarını etkinleştir : Bu ayar ile klavyenizden Opera’yı kolayca yönetmenizi sağlayabilirsiniz. Kısayollar burada.

 

Keşfet sayfası içeriklerini yükleme

keşfet

Opera başlatıldığında keşfet sayfasının içeriklerinin de arka planda yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Daha sonra ziyaret ettiğinizde herhangi bir bekleme yaşamazsınız. Fakat arka planda yüklenmesi durumunda tarayıcının harcayacağı bellek miktarının artacağından bu ayarın kapalı tutulmasını öneriyoruz ama tercih sizin elbete :)

Ayarlar => Başlangıç => Keşfet içeriklerini önceden yükle

 

Görüntüleme seçeneklerini değiştirme

görüntüleme

Web sayfalarının nasıl görüntüleneceğini, hangi boyutta ya da hang font ile görüntüleneceği belirleyebilirsiniz.

 • Ayarlar => Görüntüleme => Sayfa yakınlaştırması : Bu ayar ile sayfaların varsayılan zoom ayarını değiştirebilirsiniz.
 • Ayarlar => Görüntüleme => Font size: Bu ayar ile yazı karakterlerinin büyüklüğünü değiştirebilirsiniz. Birkaç farklı seçenek bulunuyor (Henüz dev. sürümde)
 • Ayarlar => Görüntüleme => Customize fonts: Bu ayar ile de istediğiniz fontları kullanabilirsiniz (Henüz dev. sürümde)

 

 Çoklu ortam ayarlarını değiştirme

çoklu ortam

Opera ile gezinim sırasında kullandığınız çevre aygıtlarının (kamera, mikrofon) ayarlarını değiştirebilir istediklerinizi kullanabilirsiniz. Bunun için Ayarlar => Çoklu ortam bölümüne giderek cihazlarınızı tanımlayabilirsiniz.

 

Gizlilik ayarlarını yönetme 

gizlilik

Gezinim sırasında ya da sonrasında tarayıcının gizliliğinizi korumak için gereken ayarlarını yapılandırabilirsiniz. Önceki oturum bilgilerinizi temizleyebilirsiniz. Bunun için Ayarlar => Gizlilik bölümünü kullanarak “Tarama verilerini temizle” düğmesini tıklayarak eski bilgileri silebilirsiniz.

 

Otomatik doldurma ayarlarını yönetme

formdoldurma

Yeni Opera ile beraber gelen yeniliklerden birisi de otomatik form doldurma özelliği.  Artık daha evvelden kaydetmiş olduğunuz tüm kişisel veriileriniz herhangi bir form alanında otomatik olarak ekrana geliyor olabilecek. Bunun için Ayarlar => Otomatik doldurma => Web sayfalarındaki formların otomatik doldurulmasını etkinleştir ayarını aktifleştirmeniz yeterlidir.

Form verilerini ise “otomatik doldurma ayarlarını yönetin” düğmesinee basarak düzenleyebilirsiniz.

 

Bunlar elbette Opera’da bulunana tüm ayarlar değil. Biz burada bazı temel ayarları sizlere tanıtmak istedik. Eğer deneyimli bir kullanıcı iseniz çok daha detaylı ayarlara opera:flags sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz. Tabii burada yapacağınız ayar değişikliklerinin tarayıcınızı olumsuz etkileyebileceğini de unutmayın lütfen :)

Yukarıdaki ayarlar dışında sormak istedikleriniz var ise lütfen bize buradan ya da forum üzerinden bildirin. Görüşmek üzere…

 

Vivaldi Türkiye sitesi
 • cangumus

  dostum

 • dogukan

  güzel bir anlatım olmuş

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Teşekkürler.