Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Zero Facebook Opera Mini’de Neden Ücretli?

Yazan: Çağlar Yeşilyurt | 18 Ekim 2011 | 0.facebook.com anna rajsman Facebook GSM mini operator ücret ücretsiz Veri

Birçok kullanıcının merak ettiği; 0.facebook.com’un neden Opera Mini ile ücretli olduğuna dair sorulara cevap veriyoruz.

Geçtiğimiz hafta UNW kapsamında yaptığımız görüşmeler esnasında bu konuya ilşkin de Opera Software yetkilileri ile görüşme şansı bulduk. Sizleri bu konuyla ilgili bilgilendirmek istiyoruz…

Facebook’un dünya genelindeki birçok GSM operatörüyle anlaşmaları mevcut. Bu anlaşmalara göre; 0.facebok.com üzerinden yapılan veri aktarmaları, operatör tarafından ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Bazı insanların forumlarda Opera Mini‘yle 0.facebook.com‘a girdiğinde neden kontör/lira harcandığına dair sorular sorduğunu görmekteyiz. Bakıldığında bunun nedeninin; Mini’ye gelen verinin Opera sunucuları üzerinden aktarıldığı, yani verinin kaynağının farklı bir adresten olduğu düşünülmektedir ve dolayısıyla “Opera Mini neden böyle bir olanak sunmuyor?” şeklinde bir soru gelmektedir insanların aklına. Biz de aynen bu soruyu yetkililere sorduk ve aldığımız cevaplar ışığında sizleri de bilgilendirmek istiyoruz.

 

Anna Rajsman‘ın, Opera Software İş Ortaklığı Pazarlama Müdürü, aktardığı bilgilere göre; 0.facebook.com sitesi, kullanıcıya salt metin halinde Facebook içeriği sunmaktadır. Bu haliyle de kullanıcı deneyimi açısından başarısız bir web sayfası olarak görünmektedir. Zaten bunun bilincinden olan web kullanıcıları, halihazırda mobil cihazlarında m.facebook.com web sayfasını tercih etmektedirler.

 Bu sayfanın tercih edilmesindeki en büyük etken olan ücretsiz erişim konusunda yine Tükiye’deki kullanıcılara yardımcı olmak amacıyla; Opera Software, Türkiye’deki operatörlere, bu web sayfasına erişimin ücretlendirilmemesi konusunda bir çağrı yapmıştır. Ancak operatörler aşağıda belirtilen çeşitli nedenlerden ötürü bu talebe sıcak bakmamaktadırlar.

 • web sayfasının kullanım oranının düşük olması,
 • kullanan kesimin demografik yaş aralığının oldukça düşük olması (12-14),
 • veri transferinin kontrol edilememesi, vb…

Operatörlerin bu noktada tercihi; Facebook kullanan bu kitle için cüzi ücretlerlerle erişimin sağlanabileceği paketleri sunmak. Bu uygulama elbetteki sadece Türkiye’deki operatörler için ya da sadece Opera Mini ile yapılan erişimler için uygulanmamaktadır. Dünya genelindeki tüm mobil eğilim, tüm operatörler için bu şekilde olmakta ve tüm operatörler de 0.facbook.com erişimini yavaş yavaş normal web sayfası olarak ücretlendirmeye başlayacak. 

Örneğin; Turkcell, 31.09.2011 tarihinde bu adrese erişimin artık ücretsiz olmadığını belirtmişir (daha sonra 1 ay daha uzatmıştır) ve yine bunun yerine ufak ücretlerle farklı paketler sunmuştur kullanıcılarına.

Dolayısıyla, bu adrese (0.facebook.com) erişimin Opera Mini ile ücretli olduğuna dair kanının doğru olmadığını belirtmek isteriz.

 

Vivaldi Türkiye sitesi
 • Anonim

  Sanırım bu yazıyla beraber bu konuya da net bir nokta koymuş olduk.

 • Mustafa Sazak

  adam kendini kurtarmış. 0.facebook.com’a başarısız diyen bence kendisi başarısızdır

  • Anonim

   0.facebook kullanıcı deneyimi açısından başarısız bir sitedir. Yukarıda bu yazıyor.

  • Anonim

   0.facebook kullanıcı deneyimi açısından başarısız bir sitedir. Yukarıda bu yazıyor.

  • Anonim

   Sayfanın başarısız olduğunu söylememiş. Aslında kullanıcı odaklı olmadığını, kullanıcı açısından başarısız olsuğunu söylemiş. Yalan da değil hani. Hiç 0.fb.com’a girdiğinde şu fotoğrafları bir görsem demedin mi? Bana göre başarısız. Gerekli mi? Operatörler demiş: 12-14 yaş için öyle..

  • Anonim

   Yazıyı okuduğunuzu umuyorum öncelikle. Dolayısıyla  eğer öyle ise genel olarak bu şekilde bir ifade olmadığını görmüş olmalısınız. Bahsedilen operatörlerin kullanıcılar açısından yaptığı araştırma ve veriler neticesinde ortaya konan bir sonuçtur. İlgili kişi ile alakalı şahsi olarak bir kanıya varmanız doğru değil.

   Not : Anna bayan bu arada…