Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

300 Milyon Kullanıcı ve Webkit Projesi

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 13 Şubat 2013 | haberler mobil Opera webkit

opera-webkit

Opera, bugün itibariyle hizmet verdiği tüm platformlardaki kullanıcı sayısını 300 milyona ulaştırdı. Yeni yılda oldukça ilginç gelişmelere de imza atacağa benziyor. En önemli gelişme ise Webkit’e yönelik…

Opera’nın son yıllarda kullanıcı sayısını oldukça hızlı bir şekilde arttırdığı görülmekte. Bu her ne kadar sadece masaüstü kullanıcıları olma da, Opera’nın birçok platformda çalışabiliyor olmasının verdiği avantaj ile tüm platformlarda oldukça hızlı bir şekilde ivme kazandığı görülmekte. 300 milyon kullanıcının henüz ilk adım olduğunu ve bu hızlı büyüme ile beraber birçok deneyim kazandıklarını belirten Opera CEO’su Lars Boilesen, şimdi ikinci adım olarak akıllı telefon pazarından daha büyük bir pay almak için çalıştıklarını belirtmekte. 

Akıllı telefon ve iOS pazarında lider bir tarayıcı yapabilmek adına, Opera bu yıl Webkit‘e kademeli bir geçiş yapacaklarını da açıkladı. Bu hem akıllı telefon hem de  masaüstü platformları için de uygulanacak.

Webkit motorunun çok iyi olduğunu, Opera’nın dikkat ettiği web standartlarını desteklediğini ve onu geliştirmek, daha iyi yapmak adına onun bir parçası olmayı amaçladıklarını belirten, Opera CTO’su Håkon Wium Lie aynı zamanda Opera’nın uzmanlarının katkısı ile Webkit ve Chromium projelerine iştirak edeceklerini de söyledi. Bunun ilk adımını da hali hazırda attıklarını belirtti.

Bu yeniliklere yönelik ilk ön izlemenin bir akıllı telefonu oyun uygulaması olarak,  bu ay düzenlenecek olan Dünya Mobil Kongresi’nde(MWC)  gösterileceği belirtildi. Yine ayırca geçtiğimiz günlerde basına sıza Opera ICE ile ilgili haberlerin de doğru olduğu ve yine ilk gösterimlerin aynı anda bu ay sonunda yapılacağı görülmekte.

Webkit’e geçişle beraber; Opera’nın hali hazırdaki tecrübe ve bilgi birikiminin daha fazla kişiye ulaşacağı ve yine son kullanıcıların özellikle uyum konusundaki birçok sorunu ortadan kaldıracağı görülmekte.

Anlaşılan o ki bu yıl tarayıcı piyasası üreticiler için oldukça çekişmeli ve biz kullanıcılar için de oldukça başarılı geçecek gibi görünüyor. Siz bu konuda ne düşüyorsunuz?

Kaynak

 

Vivaldi Türkiye sitesi
 • offchu

  Geç bir karar oldu ama iyi oldu. Bundan sonra inşallah tarayıcının diğer özelliklerine daha çok vakit ayırılar.

 • hasanTR

  Opera için yepyeni bir sayfa açılacak demek ki. Tabi bizim için de öyle. Ama umarım bütün bunlar uzun süredir ciddi iyileştirmelere konu olmayan presto ve carakan geliştirmelerinden sonsuza dek mahrum kalacağımız anlamına gelmeyecek.
  Belki webkit sayesinde operayla tanışanlar prestoyu da dener belki de presto kullananlar da webkite geçer. Ama presto yaşamalı. Farklı bir renkten mahrum kalmamalıyız. Umarım öyle de olmaz.:)

 • hasanTR

  Bir de merak ettim kullanıcı arayüzü değişecek mi? Değişecekse ne kadar değişecek? Webkit Opera’nın geleceği için iyi hoş da Chromium filan olmaya hiç katlanılmaz, Opera o kadar düşmez zaten. :) Ama alışıldık arayüzü ve özellikleri çok bozmazlar umarım.

 • Melih Özcan

  Hayırlsı olur umarım

 • http://www.operaturkiye.net/ berce

  evet inş hayırlısı olur
  Geç alınmış bir karar :)

 • http://www.operaturkiye.net zahek

  Bu arada eklentilerle ilgili olarak görünen o ki; eklentilerin formatlarının değiştirilebilmesi ve Chromium tabanlı Opera’da çalışabilmesi için bir çevirici aracı hazırlanacak. Yine ayrıca geliştiriciler için bunu yapabilmelerini sağlayacak bir rehberler ve dokümantasyonlar hazırlanacak.

 • http://www.operaturkiye.net agresiff

  Umarım geçişte problemler yaşanmaz.