Opera 12.13 Final sürümü yayınlandı.

Opera, 2013′de Neler Planlıyor !

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 22 Ocak 2013 | Android Apple haber mini mobil Mobile opera ice Presto webkit

Opera’nın 2013 yılına ilişkin planları yine oldukça şaşırtıcı ve göz alıcı olacağa benziyor…

Bildiğiniz gibi Opera, geçtiğimiz son birkaç yıl içerisinde -yönetim ve kadrolarında olan değişiklikler neticesinde ve firma vizyonunda olan gelişmelere bağlı olarak- oldukça yenilikçi adımlar atmaya başladı ve 2013 yılı için de bu planların aynı şekilde devam edeceğini söyleyebiliriz. Aldığımız bilgiler doğrultusunda Opera Software’in 2013 yılına ilişkin gündeminde olan bazı konular hakkında (elbetteki bu sadece küçük bir kısmı) sizlere de bilgi vermek istiyoruz.

 

Opera Ice

Sizlerin de takip ettiği üzere geçtiğimiz birkaç gün içerisinde internette Opera Ice ile ilgili bazı haberler dolaşmaya başladı. Öncelikle şunu belitmeliyiz ki bu konu ile ilgili bir haberi henüz doğrulatmadan vermek istemedik. Fakat şu an itibariyle bu bilginin doğru olduğunu söyleyebiliyoruz.

Opera Ice kısaca yeni nesil bir mobil tarayıcı olarak lanse edilebilir. Opera kullanıcılarının alıştıklarının aksine mobil anlamda çok daha stabil ve görsel bir yeni web deneyimi sunacak olması bu anlamda kullanıcıları heyecanlandıracak diye düşünmekteyiz. Bu konuda bir şekilde sızdırılmış olan bir video da mevcut. Bu video Opera bünyesinde yapılan bir demo gösterimi sırasında kaydedilmiş bir video. Dolayısıyla videoda görünen özellikler ya da konuşulan konular henüz tam anlamıyla netlik kazanmamış olsa da genel itibariyle birçok fikir verebiliyor kullanıcılara. 

Opera Ice ile yapılacak en büyük yenilik bu sürümün Webkit tabanlı bir şekilde gelecek olması. Bunun başlıca nedeni ise; Apple‘ın iOS üzerinde kod çalıştıran uygulamaları kabul etmiyor olması. Opera’nın görüntüleme motoru Presto‘nun çalışmasına baktığınızda, diğer tarayıcı motorlarının aksine kendine has bir şekilde kodları yorumlayarak sayfaları kullanıcılara sunmaktadır. Fakat Apple’ın bu uygulaması ve bunun yanı sıra elbetteki Opera’nın da pazardaki payını genişletmek istemesi dolayısı ile bu şekilde bir karar alındığını söyleyebiliriz. Belki Mobile’ın aksine Mini’nin neden iOS markette olduğunu da düşünebilirsiniz. Bunun nedeni, Mini’nin görüntülediği içeriğin öncelikli olarak Opera sunucularında dönüştürülmesi olarak belirtebiliriz kısaca. 

Ice’ın öncelikli olarak iOS platformlar için geliştirildiğini fakat çok büyük bir olasılıkla Android market için de kullanabileceğinizi söyleyebiliriz.  Windows Phone için ise henüz ortada net bir ifade bulunmamakla beraber, olası bir desteğin uzun vadede olabileceğini söyleyebiliriz belki. Bu gelişmelerin yaşanması sonrası Mobile sürümün akibetinin ne olacağını ya da ikincil bir seçenek olarak devam edip edilmeyeceğini zamanla göreceğiz elbette.

Opera Ice ile ilgili detaylara bakıldığında; bu versiyonun tam anlamıyla dokunmatik ve tablet-pc odaklı bir sürüm olduğunu söyleyebiliriz.  Alışılagelen sekmeli ya da menülü gezintinin dışında mümkün olduğunca simge odaklı bir kullanıma yer verildiği görülüyor. Örneğin sayfa sekmeleri yerine ekranda sayfaların birer simgelerini göreceksiniz. Sayfa geçişlerini sağa ya da sola dokunmatik olarak ve görsel efektlerle desteklenmiş olarak kullanabileceksiniz. Arama deneyiminiz de bir adım ileri götürerek görsel aramayı sizlere sunuyor ayrıca. Arama sonuçlarını görsel olarak da ön izleyebileceksiniz. Herhangi bir sayfayı örneğin yer imlerinize eklemek istiyorsunuz. Bunu sadece ilgili sayfanın simgesini tutup çekerek, hızlı erişim ekranına bırakarak yapıyor olabileceksiniz. Yine ayrıca örneğin zararlı bir web sitesine yönlendiniz, bu durumda da Ice sizi görsel olarak uyararak zarar görmenizi engelleyecek

Elbette Ice’ın yapabilecekleri bunlarla sınırlı kalmayacaktır fakat tüm gelişmeleri görmek için biraz daha zamana ihtiyacımız var görünüyor. Muhtemelen yakın bir zaman içerisinde ilk sürümlerini deniyor olabileceksiniz…

Opera Ice şu an henüz geliştirilme aşamasında olan bir proje ve eğer bir nihai ürün olması yönünde karar alınır ise yayınlanacağını dikkate alın lütfen.

 

Opera Mini

Opera Mini bildiğiniz gibi Opera’nın mobil alanda taşıyıcı lokomotifi. Her ne kadar oldukça popüler de olsa tam anlamıyla gelişmiş diğer mobil tarayıcılar gibi (Chrome, Safari) tam bir web gezinimi sağlamıyor ve birçok web sitesinde de uyumsuzluklar görülebiliyor. İşte aslında bir anlamda Opera Ice ile bu tür sorunlara da çözüm bulmak amaçlanıyor.

Mini’nin geleceğine baktımızda; herhangi bir olumsuz durum olmadığı görülüyor. Fakat 2013 yılında Mini ile ilgili ciddi anlamda bazı projeler olduğu konuşulmakta. Proje detayları ile ilgili bilgiler şu an henüz bir netlik kazanmasa da Opera’nın bu segmentte en büyük aktörü olmaya devam edecek gibi görünüyor Mini.

 

Opera Masaüstü

Opera bildiğiniz üzere 12x serisi ile yoluna devam etmekte bir süredir. Fakat bu sürümde bazı aksaklıklar, kararlılık problemleri olduğu görülmekte. Bunları ortadan kaldırmak üzere geçtiğimiz hafta 12.13 sürüme ilişkin ilk derleme yayınlandı ve hem performans hem de kararlılık anlamında önceki sürümlere göre daha iyi durumda olduğunu söyleyebiliriz. Masaüstü sürümlerine ilişkin Opera ekibi ciddi anlamda çalışmalar yapıyor. 2013 yılındaki yayınlanacak ana sürümlerdeki en büyük hedef kararlılık ve performans anlamında olacak. Elbette yeni bir takım özellik eklenecektir fakat şu aşamada mevcut özellikler sorunsuz ve stabil olarak çalışabilmesi en doğru karar olacak. 

Muhtemelen 2013 yılı ile beraber masaüstü sürümlerinin yayınlanma periyotlarında da bazı değişiklikler olacak. Sürüm yayınlanmalarının 2 ana sürüm ve 4-5 ara sürüm şeklinde ilerleyeceğini düşünüyoruz. Yine elbette geliştirme derlemeleri ara ara yayınlanmaya devam edecektir.

Bir de bunlara ek olarak çok çok yakında 12.13 final sürümünün yayınlanacağını söyleyebiliriz. Muhtemel bir ana sürüm ise Mart -Nisan gibi kullanıcılarla buluşmuş olacaktır diye tahmin ediyoruz. :)

Şimdilik size söyleyebileceklerimiz bu kadar fakat 2013 yılının Opera için oldukça heyecan verici olacağını söyleyebiliriz.

Bol Opera’lı günler dileriz…

 

  • hasanTR

    Opera ne varsa yaptı bu yıl yeni neler yapacak ki diye düşünce geçiyor içimden ama opera sağ olsun hep utandırıyor beni.:)

  • yunus

    opera mini harika ya megabyte çok az yiyor. sayfaları gezerken geri tuşuna basınca anında bi önceki sayfaya dönüyor. opera mobile öyle değil mesela.. o bakımdan mini tercihimdir yıllarcada kullanmaktayım. opera ice’ı da severek kullanırız inşallah :) şöle megabyte ları az yesin hızlı olsun tabikide tercihim olur :) he bide opera mobile ve mini de genel bi sorun var facebookdaki fotoğrafları ufak gösteriyor bununda bi çaresine bakın adres çubuğuna ‘n’ harbi yazıyorum ‘a’ yı silip sorun kalmıyor (youtube den öğrendim) ama uğraştırıyor yani.

G+ OT