Özgür Web Günleri'nin tüm resimleri için tıklayın.

Google Erişimi Niye Bu Kadar Yavaş Dersiniz

Yazan: zahek | 04 Haziran 2010 | Erişim Google Opera Yasak


Son birkaç gündür dikkat ettiniz mi bazı Google servisleri oldukça yavaşladı…İnternet devi Google‘da internet yasaklarından payını alacak gibi görünüyor. Özellikle son 1 haftadır birçok Opera kullanıcısının bizlere de iletmiş olduğu yavaşlık ile ilgili sorunun Google kaynaklı olduğu anlaşılmaktadır.

Birçok tarayıcı kullanıcısı gibi Opera kullanıcılarının bazıları da Google servislerine ulaşmayı sağlayan kimi betikler yahut benzeri şeyler kullanmaktadırlar. Servislerin tam manasıyla erişilememesi nedeniyle Opera’da yavaşlama olarak önümüze gelmekte bu sorun…

Konunun internet kullanıcılarını ilgilendiren kısmı ise tabii ki Google’a getirilecek olan erişim yasağı. Buradaki haberden de anlaşılacağı üzere kimi Google servislerine bundan sonra erişim sağlanamayacak…

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının (TİB) kararıyla Google’a ait bazı IP’lere (Internet Protocol Address), “hukuksal nedenlerden dolayı” erişimin engelleneceği öğrenildi.

Bazı ADSL firmaları ve servis sağlayıcılar tarafından abonelerine gönderilen bilgilendirmeye göre, erişimi engellenen IP’ler dolayısıyla Google’in bazı uygulamalarına erişememe veya erişimde yavaşlık yaşanması bekleniyor.

Bilgi notunda, sınırlamayla Google internet sitesine erişimde sorun yaşanması, reklam gibi analiz verisi için internet sitelerinde Google Analytics, Google Maps gibi Google uygulamalarını kullanan portal veya internet sitelerinde erişimin yavaşlayabileceği uyarısı yapıldı, Google Toolbar yüklü bilgisayarlarda bazı sitelere, internet siteleri dahilinde “google search” kullanan alan adlarına erişimde yavaşlama olabileceği ifade edildi.

Firmalara ait Google uygulamalarıyla entegre veya Google Search’e dayalı bazı uygulamaların bu erişim kısıtlamasından etkilenmesinin de söz konusu olabileceği duyuruldu.

Bu arada uzmanlar, TİB’in kararının, Google’a ait eski Youtube IP’leri ile ilgili olabileceğini değerlendirdi.

Kaynak: haber3.com

Benzer Haberler

  • http://www.harbiforum.org kralex

    Çok saçmalamaya başladılar. Google servislerini kullanan binlerce insan var Türkiye’de.

  • http://cepstil.com/category/cep-tema/nokia-tema/ Nokia tema indir

    Google tekel oluncu bu tür yaptırımları daha çok görecez gibi

G+ OT