Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

İstediğiniz Gibi Arayabilirsiniz [Context Menu Search]

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 20 Haziran 2013 | Arama Arama Motoru Chrome Eklenti opera 15 Özelleştirme

aramenu-ufak

Opera’nın en sevilen özelliklerinden birisi olan kişiselleştirilmiş aramalar bildiğiniz gibi henüz Opera 15’te tam anlamıyla yok. Fakat kullanamayacağınız anlamına gelmiyor elbette.

Kişiselleştirilmiş aramalar Opera’daki en fonksiyonel özelliklerden birisi(ydi). Hem adres çubuğundan hem de ekranda istediğiniz kelimeyi seçerek sağ klik menüsünden kolayca arama yapabiliyordunuz.  Son derlemelerde bu özelleştirilmiş aramalar her ne kadar eski profilden aktarılabiliyor ve arama çubuğunda görünüyor olsa da kullanılması biraz meşakkatli şu an. Sağ klik menüsünden arama yapmak da mümkün değil…

Bu yüzden en azından sağ klik menüsünden özelleştirilmiş aramalarımızı yapabilmek için bir yol araştırırken bir eklentiye rastladık. Context Menu Search eklentisi…Bu eklenti ile istediğiniz aramaları kolayca sağ klik menüsüne ekleyebileceksiniz. Nasıl mı?

 

Eklenti Kurulumu

Eklentiyi kurmak için burada tanıtılan DLCRX eklentisini kurun. Daha sonra yine aynı yazıdaki adımları uygulayarak Context Menu Search eklentisini kurun.

 

Eklenti Ayarları

aramenu2

Eklentinin kurulumu sonrası varsayılan olarak gelen arama motorlarından birini ya da sizin belirlediğiniz bir arama motorunu ekleyebilirsiniz. Bunun için Ctrl+Shift+E ile eklentiler sayfasına gidip, eklentinin ayarlar düğmesine tıklayın. Açılan sayfada yukarıdaki gibi bir ekran açılacak. Buradaki var olan arama motorlarını seçebilirsiniz ya da aşağıdaki gibi yeni bir arama sorgusu ekleyebilirsiniz.

 

aramenu21

Örneğin Opera Türkiye forumu üzerinden bir arama sorgusu çalıştıracaksınız. Bunun için kullanmanız gereken adres “http://www.operaturkiye.net/forum/search?Search=%s” olacaktır. Diyebilirsiniz ki “ben bu adresi nereden bileceğim?”, hemen anlatalım :)

 

 aramenu5

Bu tip bir durumda Opera 12.15‘i indirin ve kurun (USB olarak da kurabilirsiniz) Daha sonra Opera’yı açarak burada anlatılanları yaparak istediğiniz arama adresini elde edebilirsiniz yukarıdaki gibi.

 

aramenu11

Eklentinin diğer bir ayar sayfasında ise sağ klik menüsünde görünmesini istediğiniz arama motorlarını yapılandırabilirsiniz, sıralamasını değiştirebilirsiniz. Yine ayrıca bir sonraki ayar ekranından da arama sonuçlarının aynı sekmede ya da farklı sekmede açılmasını ayarlayabilirsiniz.

 

Eklentinin Kullanımı

aramenu8

Herhangi bir web sayfası üzerindeyken istediğiniz bir kelimeyi fareniz ile seçerek sağ tuşa basın ve açılan menüden Context Menu Search alt menüsünden istediğinizi seçerek aramanızı tamamlayabilirsiniz.

 

 

 

 

Vivaldi Türkiye sitesi
  • offchu

    TDK dan nasıl aratma yapıcaz?