Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Kullanıcı Java Betiği (UserJS) Nedir?

Yazan: m | 24 Ocak 2010 | Betik Güvenlik Javascript kullanıcı user javascript UserJS web sayfası

UserJS yani “Kullanıcı Java Betiği” ya da “Kullanıcı JavaScript’i”, web sayfalarındaki JavaScript fonksiyonlarını ve değişkenlerini kendi isteğinize göre değiştirme olanağı veren bir Opera özelliğidir. Bu sayede sayfada kullanıcı bazlı değişiklik yapmak mümkündür.

Kullanıcı Java Betiği = Kullanıcı JavaScript’i = UserJS = User JavaScript aynı anlamlı sözcüklerdir.

Tanıtım

Bu özellik ziyaret ettiğiniz her sayfaya belirttiğiniz özel bir klasördeki JavaScript dosyalarının eklenmesine olanak verir.

Kullanıcı Java Betiği birçok farklı amaç için kullanılabilir:

  • Web sayfalarındaki hatalı JavaScriptleri düzeltebilirsiniz.
  • Web sayfalarını daha kullanışlı hale getirebilir, içeriklerini değiştirebilir, yeni özellikler ekleyebilirsiniz.
  • Hangi betiğin hangi sayfada çalışacağına karar verebilirsiniz…

Güvenlik

Başkaları tarafından hazırlanan kullanıcı betiklerini paylaşabilirsiniz fakat güvenmediğiniz yahut tanımadığınız bir yerden ya da bir kişiden bu betikleri asla yüklemeyiniz. Eğer bir şüphe duyuyorsanız, betiği Opera Türkçe forumlarına göndererek güvenliği ile ilgili yardım alabilirsiniz.

Eğer aktifse, Kullanıcı Java Betikleri sayfadaki çerçeveler (frame) ve satıriçi çerçeveler (iframe) de dahil olmak üzere ziyaret ettiğiniz bütün sayfalara yüklenir. Kullanıcı Java Betikleriyle oluşturulmuş global fonksiyonlar ve değişkenler sayfaki herhangi bir JavaScript kodu tarafından okunabilecektir. Bu nedenle gizliliğinizi ve güvenliğinizi korumak için Kullanıcı Java Betiklerine hassas bilgilerinizi eklemeyin. Varsayılan olarak, güvenli sayfalarda (https:// ile başlayanlarda) Kullanıcı Java Betikleri yüklenmeyecektir.

Kullanıcı Java Betiklerinin aktif olup olmadığını Yardım > Opera hakkında‘dan ya da opera:about‘tan görebilirsiniz. Eğer Kullanıcı Java Betikleri aktifse bu dosyaların konumu “Yollar” altındaki “Kullanıcı JavaScript dosyaları”nın karşısında görüntülenecektir.

Yardımcı Bağlantılar

Kaynakça
http://www.opera.com/support/tutorials/userjs
http://nontroppo.org/wiki/UserJS

Vivaldi Türkiye sitesi