Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

MSI ve Classic Kurulum Paketleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yazan: Climanjaro | 25 Mart 2010 | Classic Fark klasik Kurulum Kurulum paketi MSI


Opera’nın kurulum paketleri arasındaki farkları merak ediyor musunuz? Sizler için detaylandırdık…


Opera 11 ile beraber yeni ve tek kurucu sistemine geçildi.

Opera Tarayıcı’nın kurulum paketleri 3 farklı şekilde tanımlanmış olsa da genel anlamda MSI ve Classic olmak üzere iki çeşittir diyebiliriz. Yazımızda bu iki kurulum paketinin farklılıklarını ve kullanım alanları ile ilgili ayrıntıları bulacaksınız.


Classic Kurulum Paketi

Bu kurulum paketi yalnızca İngilizce olup harici bil dil dosyası yüklenerek Türkçe (ya da istenilen dilde) kullanılabilmektedir. Kurulum sonrası kullanıcı ayarlarının tek bir noktada toplanılır olması sebebiyle kimi kullanıcılar tarafından tercih ediliyor olsa da MSI (Microsoft Windows Installer) uygulamalarını ve çoklu dil desteğini barındırmadığı için tavsiye edilen bir kurulum paketi değildir.

Kurulum sonrası kişisel tüm ayarlar tek bir klasör altında toplanmaktadır.

  • C:Program FilesOpera: Program dosyalarının tutulduğu klasör.
  • C:Program FilesOperaprofile: Tüm kişisel ayarlarınızın, bilgilerinizin bulunduğu klasör.

Aşağıdaki resimde ayrıntılı olarak klasik kurulum sonrası klasör yapılandırmasını görebilirsiniz.

Resimde de gördüğünüz üzere tüm kişisel ayarlar “Profile” adlı klasörün içinde toplanıyor. Bunun size sağlayabileceği en önemli kolaylık ise Opera’nın yedeğini almak için ekstra bir çaba harcamadan sadece “Profile” adlı klasörü kopyalamanın yeterli olmasıdır. Sonrasında yapacağınız yeni bir kurulumu müteakip bu klasörü tekrar aynı yere yapıştırmanız halinde tüm ayarlarının eskisi gibi olacaktır.

Yukarıda bu sürümün İngilizce olarak geldiğini belirtmiştik. Opera’yı Türkçe olarak kullanmak içinse ilgili dil dosyasını indirip el ile “C:Program FilesOperalocaletr” klasörü altına “tr.lng” adı ile -aşağıdaki gibi- kaydetmeniz gerekmektedir. Güncel harici dil dosyasını edinmek ve kullanımı öğrenmek için ilgili yazımızı incleyebilirsiniz.


MSI Kurulum Paketi

Bu paket de standart MSI (Microsoft Windows Installer) uygulamalarını barındırmaktadır. Tüm dil seçeneklerini içerisinde barındıran ve herhangi bir sorun olmaması açısından yüklenmesi tavsiye edilen pakettir. Kurulum sırasında hangi dilde kurulum yapmak istediğimizi bize sorarak dil dosyaları ile vakit kaybettirmez, bu işlemi isşletim sisteminiz göre otomatik olarak tanımlar.

Bu paketin kurulumu sonrası dosyalar 3 farklı klasöre dağıtılır.

XP için:

  • C:Program FilesOpera: Program dosyalarının tutulduğu klasör.
  • C:Documents and Settings…Local SettingsApplication DataOperaOpera: E-posta ve bildirim hesaplarınızın detayları ve verilerini, hızlı erişim ön izlemelerini, geçici bellek dosyalarını barındıran klasör.
  • C:Documents and Settings…Application DataOperaOpera: Tüm ayar (Hızlı Erişim, Opera ayarları, güvenlik ayarları vb.) ve kişisel bilgilerinizin (engellenen içerikler, şifreler, güvenilen siteler vb.) tutulduğu klasör.

Not: Yukarıdaki bağlantı adreslerindeki üç nokta “…” ile tanımlanan alan, bilgisayarınızdaki kendi kullanıcı adınızdır.

Windows 7 için:

  • C:Program FilesOpera: Program dosyalarının tutulduğu klasör.
  • C:Users…AppDataLocalOperaOpera: E-posta ve bildirim hesaplarınızın detayları ve verilerini, hızlı erişim ön izlemelerini, geçici bellek dosyalarını barındıran klasör.
  • C:Users…AppDataRoamingOperaOpera: Tüm ayar (Hızlı Erişim, Opera ayarları, güvenlik ayarları vb.) ve kişisel bilgilerinizin (engellenen içerikler, şifreler, güvenilen siteler vb.)  tutulduğu klasör.

Not: Yukarıdaki bağlantı adreslerindeki üç nokta “…” ile tanımlanan alan, bilgisayarınızdaki kendi kullanıcı isminizdir.

Bol Opera’lı günler dileriz.

Vivaldi Türkiye sitesi