Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Mutlaka Kullanmanız Gereken 17 Eklenti!

Yazan: m | 6 Şubat 2011 | Arama Çeviri dizüstü Eklenti gmail google docs hava durumu imdb indirme kısa adres mutlaka önizleme Paylaş reklam Resim sayfa sonra yapılacak Youtube

Opera 11. sürüm ile birlikte eklenti özelliğini masaüstü tarayıcısına dahil etti. 11.01’in yayınlanmasıya bazı çökme sorunları ve düzeltmeler yapan Opera’nın bu esnada eklenti kütüphanesi genişledi. Biz ise bu makalemizde mutlaka kullanmanız gereken 17 eklentiyi derledik. Sizin de kullandığınız ve beğendiğiniz eklentiler varsa yorumunuzla belirtebilir ya da resmi forumlarda bu başlıktan duyurabilirsiniz.

Eklentilerin Durumu

Yaklaşık iki ayda 420 eklentiye Opera Eklenti kataloğuna her geçen gün daha iyi eklentiler geliyor. İleride artacak olan olan API desteği çok daha iyi eklentiler göreceğiz.

Opera’nın -şimdilik- Eklenti API Desteği kısıtlı olduğundan Opera’nın arabirimine müdahele edebilecek eklentiler hazırlanamıyor. HTML, CSS, JS kullanarak hazırlanabilen eklentilere geliştiriciler Opera Link desteği ile farklı konumlardan senkronize edilebilmeyi sunabilmesine karşın henüz bunu kullanan geliştirici olmadı. (Opera Link API) Tab Vault eklentisinin geliştiricisi bu konuda çalışmaları olduğunu duyurdu. Ayrıca To-Read Sites eklentisinin sonraki sürümlerinde senkronizasyon görebiliriz.

Arabirime müdahele yukarıda belirttiğimiz gibi -şimdilik- mümkün değil ama yine de sınır tanımaz geliştiriciler çözüm bulabiliyor. İşte bir örnek: Google Chrome benzeri durum çubuğu Popup statusbar.

Güvenlik Açıklaması

Opera Eklenti Katalogu‘nda yer alan eklentiler Opera Geliştiricileri tarafından incelenerek onaylanmaktadır. Onaylanmak için, eklentiler kullanıcıdan izinsiz herhangi bir almamalıdır. Bu nedenle Eklenti Katalogu’ndaki eklentilerinizi güvenle kullanabilirsiniz. Ancak diğer sayfalardan/sitelerden indirdiğiniz eklentiler incelenme olmadığından, güvenmediğiniz sayfalardan Opera eklentilerini indirirken dikkatli olun.

Eklentiler


Clean Pages

Safari 5’de varsayılan olarak eklenmiş bir bookmarklet olan Arc90 Labs Experiment‘in Readability™‘si Opera kullanıcıları için QuHno tarafından özel olarak geliştiriliyor.

Eklenti okuduğunuz makaleleri reklamsız ve daha okunaklı sunuyor. Kullanmak için eklenti kurulduktan sonra, makale sayfanızı açın ve eklenti ikonuna tıklayın.

Ayrıca eklentinin Türkçe desteği de mevcut.


Download Media Bar

Online izlediğiniz videoların alt kısmına indirme bağlantıları ekler. YouTube, Google Videos, Vimeo gibi siteleri destekler. Ayrıca çoğu sitenin online video oynatıcısıyla da çalışmaktadır. (SDN videoları gibi)


Google Translate

Google Translate‘i bilmeyenimiz yoktur. İngilizeniz yeterli değilse siz de bu eklenti ile seçtiğiniz metinleri sayfa değişmeden açılan kutu içinde okuyabilirsiniz.

Herhangi bir metin seçmeden yaptığınız dil değiştirme işlemi ise web sayfasının yeni sekmeden çevirilmesini sağlıyor.


Google Docs Viewer

Belgeleri, sunuları, e-tabloları ve resim dosyalarını Google Docs Viewer ile tarayıcınız üzerinden, program kullanmadan çevrimiçi görüntüleyin.

Eklenti sayfalarda yer alan uygun uzantılara sahip bağlantıları Google Docs’da görüntülenmesi için değiştiriyor. Ayrıca eklentinin tercihler sayfasından hangilerinin Google Docs’da açılmasını belirleyebilirsiniz.

DESTEKLENEN FORMATLAR:

* Belgeler: .doc .docx .pdf .tiff .odt
* E-Tablolar: .xls .xlsx
* Sunular: .ppt .pptx .pps
* Görseller: .psd .tiff .eps


Google Mail Notifier

GMail – Gelen kutunuzdakilerden haberdar olmak için basit ve hızlı bir eklenti.

Güncelleme süresini ayarlayabileceğiniz eklenti yeni posta geldiğinde sesli uyarı desteğine de sahip. (Tercihler (Preferences)’den aktif edilebiliyor.) OAuth‘u kullanan eklentiye GMail şifrenizi vermeniz gerekmiyor. Ayrıca istediğiniz zaman e-postalarınızdan haberdar olma yetkisini kaldırabilirsiniz.

Eklenti kontrol zaman aralığı 5 saniye ile 10 dakika arasında ayarlayabilirsiniz.


Hide Gmail Ads

GMail’den tüm reklamları kaldırın.

Yüklerken Gizlilik kısmını açıp, Güvenli sayfalarla etkileşime izin ver‘i işaretlemeniz gerekmekte. Aksi halde eklenti çalışmayacaktır.


Simple ToDo Manager

HTML5‘de yazılmış basit bir yapılacak işler listesi.

Her yeni sürümde daha da gelişip, yeni özelliklere sahip olan eklentiyi sık sık güncellemekte fayda var. Tüm bilgiler yerel olarak bilgisayarınızda tutulduğundan internet olmadığında da kullanbilirsiniz.

Eklenti listeyi önem sırasına göre sıralıyor. Önem (Priority) herhangi bir şey eklendikten sonra değiştirilebilir.


Image Preview Popup

Webde gezinirken bazı resimlerin bağlantı şeklinde paylaşıldığını görmüşsünüzdür. Ya da benzeri şeyler… İşte bu eklenti bağlantı şeklinde verilen ekletilerin aynı sayfada açılan küçük kutu ile önizlenmesini sağlıyor.


Go to IMDb

Temel olarak seçili metnin IMDb puanını kolayca öğrenmenize yarıyor. Ancak bunun yanısıra seçili metnin yönetmenini, kaç kullanıcı üzerinden aldığı puanı yapım yılını, eklenti çubuğundaki ikonuna tıkladığınızda ise filmin IMDb sayfasına ulaşmanızı sağlıyor.

Kullanım sırasında film kelimesini CTRL ile basılı tutarak seçmeniz gerekiyor. Eklentinin tercihler sayfasından bu bu tuşu değiştirebilirsiniz.


InSite Search

Google, Yandex, Bing, Baidu arama motorlarından birini kullanarak varolan site içinde arama yapın. Bazen sitelerin kendi arama sistemleri yetersiz ya da yavaş olduğunda gerekli olacak bir eklenti. Aramaları yeni sekme açarak yapıyor.


Make It So

Boyutu sayfadan büyük olan resimleri çeşitli modlarla ekrana sığdırmak için güzel bir eklenti. Ayrıca transparan resimlerin de arkaplanlarını beyazdan kurtararak görselin nerelerinin transparan olduğunu daha iyi görmenizi sağlıyor.

SVG’lerde sağladığı kolaylıkların yanı sıra tüm resimleri W, A, S, D ile ters, dikey, yatay çevirmenizi sağlıyor. Esc resmi doğal haline çevirebilirsiniz.

Ekrana sığdır, genişliğe sığdır modları için tek tıklama, çift tıklamayı kullanın. Eklenti tercihlerinden bir çok ayarı değiştirebilmenize olanak sağlıyor.


Open in Background With Long-press

Özellikle dizüstü bilgisayarlar için arkaplanda açmak kolay değil. Bildiğiniz Opera’da bağlantıyı arkaplanda bir sekmede açmanın bir kaç farklı yolu var. Bunlardan en kolayı masaüstü kullanıcılarının farelerindeki tekerleğe (orta-tuş) basarak açma yöntemi. Fakat bu durum dizüstü kullanıcılarında mümkün değil.

Bu eklentiyi kurduktan sonra bağlantılarda bir saniyeden biraz uzun süre basılı tutmanız halinde arkaplanda açma işlevini yerine getirilecektir.


ReadLater

Daha sonra ziyaret etmek ya da okumak istediğiniz sayfaların hafızaya alınmasını sağlıyor.


Shareaholic for Opera

Web sayfalarını Facebook, Twitter, Gmail, Evernote, Delicious, Digg, Readitlater, Yer imleriniz, E-Postanızla paylaşmanızın en kolay yolu. Sadece bu servisler değil her hafta eklenen yenileriyle 250’den fazla servisi destekliyor. Shareaholic çevrimiçi bir sistem olduğundan Opera eklenti çubuğunuzda görünmesini istediklerinizi daha sonra başka bilgisayarlara geçtiğinizde tekrar ayarlamanız gerekmiyor.


Shorten URL

Bağlantıları kısaltır ve QR kodunu hazırlar. bit.ly, TinyURL, goo.gl, is.gd, tweak.tk, adf.ly, j.mp ve 3le.ru servislerini desteklemektedir. Yeni servisler de eklenecek.

Otomatik kopyalama ve sağ tıklama özelliği eklenti içinde mümkün olmadığında Ctrl + C kısayolunu kullanabilirsiniz.
Ayrıca bit.ly gibi servislerin üyeliklerini kullananlar bunu eklentiye nasıl ekleyeceklerini bu adresten öğrenebilirler.


Weather Forecast

Yahoo!’nun Weather servisinden aldığı verilerle 3 günlük hava durumunu, o anki dereceyi araç çubuğunda, nem, görünürlük, basınç, gün doğumu ve batımı saatlerini, hissedilen dereceyi, rüzgarın yönünü ve hızını görüntüler.

Verileri gayet tutarlı olan servis tüm Türkiye için kullanabilirsiniz. Eklentinin en büyük artısı ise çoklu konum desteği. İstediğiniz bir çok ili, ilçeyi rahatlıkla ekleyebilirsiniz. Ayrıntılı ayarlar için eklenti tercihlerine bakınız.


YouTube AdsFree

YouTube videolarının üzerinde açılan Google Ads reklamlarını kaldırır. İsteğe bağlı olarak VEVO kanallarındaki gibi arkaplanları da kaldırabiliyor.


:: Peki sizin hangi eklentileriniz vazgeçilmez?

Vivaldi Türkiye sitesi
 • http://www.operaturkiye.net agresiff

  Güzel yazı olmuş, ellerine sağlık :)

 • Anonim

  Çok güzel bir yazı olmuş, teşekkürler.

 • http://my.opera.com/hasanTR/about/ hasantr

  Derleme için teşekkürler.:)
  Siz bu yazıyı yazdıktan sonra çıkan bir eklentiyi de koymalısınız.:) Mutlaka kullanılması gereken eklentilerden biri.
  Drag-Resize TextArea
  https://addons.opera.com/addons/extensions/details/drag-resize-textarea/1.0.1/?display=en

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Katılıyorum…

  • http://crystenger.blogspot.com crystenger

   Bu yazıdan sonra eklenen bir kaç güzel eklenti daha var. Mutlaka kullanılması gerekenlerden… Ama kısmet bir sonraki “25 Eklenti”‘ye…

  • http://my.opera.com/hasanTR/blog/ hasanTR

   Bu eklenti çıkmadan önceydi, şimdi fikrim değişti, yazı alanını genişletmek için daha pratik eklenti yapmışlar.:) Neyse bu işin sonu yok.:)
   https://addons.opera.com/addons/extensions/details/textarea-resizer/2.1/?display=en

   • http://crystenger.blogspot.com crystenger

    Daja iyisini yapana kadar en iyis bu hesabı…

 • Berkan Yosamoğlu

  arkadaşlar mail geldiğinde sesli uyarı kutucuğunu tıkladığım halde opera üzerinden gelen mail lerim den sesli uyarı gelmiyor mail geldiğinde nasıl sesli yanıt alabilirim bilen varsa lütfen cevap yazsın

 • dsad

  hyper translate ve imgtip eklentileri olmazsa olmaz. :)

 • alveol

  ellerinize sağlık çok güzel.