Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Opera 10.60 Alfa Bizlerle

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 31 Mayıs 2010 | 10.60 alfa Heberler Opera 10.60 Yeni sürüm


Opera Software dur durak bilmeksizin Opera’yı geliştirmeye devam ediyor…10.60 Alfa sürüm ile tekrar karşımızda.Beklenildiği gibi Opera Software firması yine çalışmalarına ara vermeksizin yepyeni bir sürüm ile tekrar bizlerle.

Yeni sürüm 10.60 versiyon numarası ile yayınlandı. Genel anlamda bakıldığında yine performans iyileştirmeleri, kullanıcı arayüzünde bazı değişiklikler ve daha çevreci bir Opera ön plana çıkıyor…

Bu versiyonda bizleri neler bekliyor diye baktığımızda aşağıdaki başlıkları sıralamak doğru olur kanaatindeyiz.

Performans

Öncelikle söylemeliyiz ki Opera çekirdek takımı dinlenmeksizin çalışmalarına devam etmektedir. Bu sürümde performans anlamında fark edilebilir bir sonuç ile karşılaşacaksınız. Özellikle Javascript , DOM ve CSS anlamında iyileştirmeleri görmelisiniz.

Kullanıcı Arayüzü Değişiklikleri

Opera 10.50 sürümü sonrası yeni bir kullanıcı arayüzü üzerinde çalıştığının sinyallerini vermişti 1 ay kadar öncesinde. Bu versiyondan da görülüyor ki daha kullanıcı dostu bir Opera için çalışmalar başlatılmış. Bu sürümde örneğin hızlı erişim ekranındaki ön izlemeler biraz daha genişletilmiş bir halde karşımıza çıkıyor. Yine ayrıca yeni “O” menü simgesine bakarsanız ; “Menü” kelimesinin tanımlandığını göreceksiniz.

Bunun yanı sıra yine dahili bazı pencereler için ,indirmeler sekmesi, mail sekmesi,  kolay kullanım amacıyla simgeler kullanılmıştır. Bu da çok daha hoş bir görüntü oluşturmuştur.

Bu sürümde ayrıca Windows7 için uygulanan sekme önizlemeleri görünümü varsayılan olarak aktif halde gelmemektedir. Bu özelliği tekrar aktifleştirmek için bu ayarı kullanabilirsiniz.

Daha Çevreci bir Opera

Yeniden düzenlenen kodlarla Opera artık daha çevreci bir kimliğe bürünecek. İlerleyen günlerde bu konuyla ilgili daha geniş kapsamlı bilgileri sizlerle paylaşacağız…

Yapılan değişikliklere ilişkin tüm listeyi bu adreste bulabilirsiniz.

Biraz daha detaylı bir haber için burayı ziyaret ediniz.

Önemli Not: Bu sürüm halen Alfa aşamasında bir sürüm olduğundan stabil bir Opera üzerine kurmaktan ziyade ayrı bir klasöre kurulum yapılarak denenmelidir.

Vivaldi Türkiye sitesi
  • http://www.depresan.net depresan

    çok hızlı ilerliyor opera, her yeni sürümde güvenliğini mi bir üst seviyeye çıkartıyor yoksa makyaj yapılıp mı bizlere sunuluyor

  • http://hzzammakam.blogspot.com U.F.U.K

    görüntü açısından hoş şeyler olmuş ama benim görüntü açısından benim beklentilerim öncelikle orijinal tema;ikinci olarak hızlı erişim ve üçüncü olarak şu panellerin görünümü…Normalde üsteki butonlara mouse u götürdüğünüzde hafif bir kabrıklık olur panellerde ise farklı oluyor daha farklı mesela üstteki butonlar gibi olsa daha iyi olurdu..

  • Pingback: Depresan.Net » Blog Archive » Opera 10.60 Alfa()