Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Opera 11.10 Beta İncelemesi

Yazan: Çağlar Yeşilyurt | 18 Mart 2011 | barracuda beta Opera 11 video

Opera Software dün Opera 11.10 -kod adıyla Barracudabeta aşamasını yayına sundu. Çok daha akıllı özellikler ve daha iyi bir performans ile gelen yeni Beta, önümüzdeki haftalarda daha da geliştirilecek.

Beta derlemesini kurmadan önce tüm Opera verilerinizi yedeklemeniz tavsiye olunur.

Yeni betayı Windows, Mac ve Linux bilgisayarlar için www.opera.com/browser/next ya da operaturkiye.net/indir adreslerinden indirebilirsiniz.
Opera 11.10 beta'yı indir

Tanıtım VideosuNeler var?

 • Hızlı Erişim geliştirmeleri
 • Daha kolay yüklenebilir (Adobe Flash vb) eklentiler
 • Hatalı web sayfalarında arama önerileri
 • Bildirimli arabirim ile Opera özellikleri daha çabuk keşif
 • Yeni tasarımlı Opera iç sayfaları
 • Eklentiler için yeni Opera URL Filter API’si
 • Yüzlerce hata düzeltmesi…

Hızlı Erişim 2.0

Favori web sitelerine kolay ve hızlıca erişmek için ,4 yıldır kullandığınız, Opera’nın en sevilen özelliklerinden Hızlı Erişim daha da geliştirildi. Artık, Hızlı Erişim bölmelerinin sayısı, flow özelliği sayesinde, sınırsız oldu. Artık, Hızlı Erişimlerinize istediğiniz isimleri verebilir, yakınlaştırma özelliğini kullanarak daha çok siteyi tek ekrana sığdırabilir ya da büyütebilirsiniz.

Hızlı Erişim 2.0‘daki tek yenilik bunlar değil elbette. Artık, web sitelerinin ön izlemeleri alınırken öncelikli olarak sitede tanımlanmış logo görseli aranıyor. Varsa, o görsel Hızlı Erişim bölmesinde daha büyük olarak gösteriyor. Bu sayede aradığınız siteleri logolarından hızlıca bulup erişebiliyorsunuz.

Opera 11.10 Beta Hızlı Erişim Sayfası

Hızlı Erişimle ilgili yukarıdaki tanıtım videosunu izleyin.


Zarif Hızlı Erişim Bölmeleri

Artık boş bölmeleri görmek zorunda değilsiniz. Sadece dolu olan Hızlı Erişimler gösterileceği için size daha dolu ve daha şık bir Hızlı Erişim kullanımı sağlayacak. Bölmeleri sayfanın en alt kısmındaki artı (+) simgesine basarak kolayca artırabilirsiniz.


Düzeltilebilir Hızlı Erişim Başlıkları

Hızlı erişim önizlemelerindeki sitelerin başlıklarını isterseniz manuel olarak değiştirebilirsiniz.

Hızlı Erişim Önerileri ve Başlık Düzenleme


Hızlı Erişim Önizlemeleri

Yukarıda belirttiğimiz gibi, artık hızlı erişim önizlemelerinde işlem sırası değişti. Web geliştiricileri kendi sitelerinin Hızlı Erişimde nasıl görüneceğini ayarlayabilecek.

Sitenizin Hızlı Erişim önizlemesini nasıl değiştirileceğini öğrenmek için tıklayın.

Hızlı Erişim önizlemesi/simgesi belirlemede sırayla şu işlemler uygulanacaktır:

 • view-mode: minimized CSS kodu varsa bu biçimlendirme uygulanır.
 • Eğer biçimlendirme yoksa, Opera simge aramaya başlayacaktır.
 • Belli bir simge yoksa, eksikse ya da bozuksa Hızlı Erişim önzilemesi olarak web sitesinin görüntüsü kullanılacaktır- varsayılan işlem.


Hızlı Erişime Web Sayfası Ekleme Önerileri

Hangi web sitelerini Hızlı Erişime ekleyeceğinizi düşünmeyin. Opera size bir dizi önerilen site sunacaktır. Bunun için Hızlı Erişimdeki artı tuşuna basmanız yeterli.

Hızlı erişimdeki en son kutucuktaki artı (+) simgesini kaldırmak için opera:config#UserPrefs|SpeedDialState değerini 2 oalrak değiştirin. Bunu yapınca Hızlı Erişimleri silemez ve yenisini ekleyemezsiniz.


Hızlı Erişimlerin Yerleşimi

Artık hızlı erişim sayfasının şekillendirmesini ister otomatik isterseniz varsayılan halde gelen seçeneklerden biriniz seçerek yapabilirsiniz. Hızlı erişim ekranının sağ üst kısmındaki “Configure” seçeneğini tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ayar penceresi gelecektir. Buradaki “Yerleşim” seçeneği ile farklı yerleşim seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Otomatik seçeneğini kullanarak bu yerleşimin en uygun boyutta olmasını sağlayabilirsiniz.


Hızlı Erişim Yakınlaştırma/Uzaklaştırma

Hızlı erişim ekranı da artık diğer web sayfalarında olduğu gibi yakınlaştırılıp uzaklaştırılabilmektedir. bunun için ekranınızın sağ alt köşesindeki Görünüm düğmesini tıklayarak sayfayı istediğiniz boyuta getirebilirsiniz. Sayfa görünümünü değiştirdiğiniz anda hızlı erişim ekranı yerleşimi de (eğer otomatik yerleşim seçili ise) otomatik olarak değişecektir.


Bu boyutlandırmayı CTRL+Fare orta tuşu kullanarak da değiştirebilirsiniz.


Daha Kolay Yüklenebilir Eklentiler

Barracuda, Flash eklentisini kolaylıkla indirebilir. Flash gerektiren bir sayfayı açtığınızda, Opera bu eklentiyi otomatik indirip arka planda kurabilir. Sizi bir zahmetten kurtarır.

Detaylı bilgi için Eklenti kurmak Artık Çok Kolay yazısını inceleyebilirsiniz.

Yüzlerce Hata Düzeltmesi

Opera 11.10 Barracuda‘nın ilk derlemelerinden itibaren özellikle çekirdekte ve diğer tüm alanlarda yüzlerce düzeltme yapıldı. Uzun listeyi görmek istiyorsanız tüm değişiklik listelerini inceleyebilirsiniz.

Özellikle Türkiye’deki kullanıcıları ilgilendiren Hürriyet, Milliyet, DonanimHaber vb. sitelerde oluşan takılma ve yüksek CPU kullanımı sorunları ise giderildi. Eğer halen bu sorunları yaşıyorsanız lütfen bunu bize bildirin.


Daha Etkileşimli Bir Yapı


İfadesel Arabirim

Çöp Kutusu Parıldaması-Bir Sekme Kapatıldığında Ortaya Çıkar

Opera’da yüzlerce özellik var… Takdir edersiniz ki günlük bir kullanıcı Opera Türkiye‘yi ya da diğer Opera bloglarını takip etmeden bu özelliklerinden tümünden haberdar olamıyor. Bu nedenle Opera Tarayıcı‘nın bazı özelliklerini açığa çıkarmak için ifadesel bir ara birim hazırlıyor. Örneğin; bir sekmeyi kapatırken çöp kutusu parıldıyor. Bu, çöp kutusuna basarak kapatılan sekmelerin tekrar açılabileceğini belirtiyor. Google‘da bir arama yaptığınız sayfa sonunda “Bir sonraki sayfaya geçmek boşluk tuşuna basın” gibi bildirimler sunuyor.


Hatalı Web Adreslerinde Arama Önerileri

Test için İngilizce ve Rusça dilinde Opera kullanırken görüntülenen bu özellik; hatalı bir adrese gittiğinizde hata sayfasının yanı sıra size “Bunu mu demek istediniz?” gibi alternatifler sunuyor. Bu özellik için şimdilik Yandex arama motoru kullanılmış ama final aşamasında Google ya da isteğe bağlı bir arama motoru olacaktır.

Örnek adres: http://hatali.sayfa.oldu/

Yeni Tasarımlı Opera İç Sayfaları

Opera’nın opera:about, opera:config gibi iç sayfaları daha modern ve şık bir tasarıma büründü.

Yeni Opera Hakkında Sayfası


 

Yeni İstemci Davranışı

Tarayıcı uyumluluğunu arttırmak için Opera, varsayılan istemci davranışını diğer tarayıcılara biraz daha benzetti. Bununla ilgili açıklamayı bu adreste bulabilirsiniz.

Yeni web standartları

Barracuda’nın içine baktığımızda yeni tarayıcı çekirdeği onu en hızlı Opera sürümü yapmasının yanında CSS3’ün multi-column ve gradient desteğini, Web Open Font Format (WOFF) desteğini ve Google’ın WebP resim protokolünü destekliyor. Genel bir bakış olarak “Standartlarını Daha da Yükseltti-11.10 Beta” yazımızı incleyebilirsiniz.

WebP desteği

Google’ın jpeg’e alternatif olarak geliştirdiği WebP isimli yeni resim türü desteği eklendi.


CSS lineer gradient desteği

W3C’nin önerdiği kurallara uygun şekilde elementlerin arkaplanını iki veya daha fazla renk arası geçişsel tonlarda olmasını sağlayabilirsiniz.


CSS multi column desteği

Yine W3C’nin önerdiği standartlar doğrultusunda web sayfalarını gazete yazıları gibi sutunlara bölmeye yarayan CSS multi column desteği eklenmiştir.


Web Open Font Format (WOFF) desteği

Artık Opera ile @font-face ile .woff uzantılı yazı tiplerini web sayfasında kullanabilirsiniz.


Yeni URL Filter API

Eklenti geliştiricileri Opera’nın engellenmiş içeriklerine ulaşabilecek ve engellenmiş içeriklere yeni girdiler ekleyebilecek veya var olanları kaldırabilecek.


Opera Dragonfly 1.0 API

Web geliştiricilerine yardımcı bir araç olan Dragonfly artık programlanabilir bir yapıya sahip.

Opera’nın hata ayıklama aracı Opera Dragonfly beta 1 ile birlikte daha da geliştirildi. Tamamen yeni bir tasarımla, geliştirmeler ve yenilikler içeren beta1’de ayrıca SVG ve HTML5 API’lerinden Web Storage desteğini de içeriyor.

 1. Opera’yı henüz kurmadıysanız indirin ve kurun
 2. Yandaki adresi Opera’da açın: opera:config#DeveloperTools|DeveloperToolsURL
 3. “Developer Tools URL”yi yandaki adres ile değiştirin https://dragonfly.opera.com/app/cutting-edge/
 4. “Kaydet”in.
 5. Opera Dragonfly’ı açmak Ctrl+Shift+I ya da O Menü > Sayfa > Geliştirici araçları > Opera Dragonfly yolunu izleyin.

Opera Dragonfly atık açık kaynak olarak geliştirilmeye devam ediyor. Katkıda bulunmak ve kaynak kodlarını görmek için tıklayın.

 • Dragonfly API’si üzerine ayrıntılı belge için burayı tıklayın (İngilizce)
 • Yeni Dragonfly 1.0 beta için ayrıntılı bilgi için burayı tıklatın.

Opera 11.10 için Bazı Test Sonuçları *

 • Opera 11.10 beta1 Acid 3 testinde 100/100 skor alıyor.
 • Sunspider Javascript benchmark‘ını 223.4ms’de tamamladı. Google Chrome 11 dev 231.8ms’de bitiriyordu.
 • Opera 11.10 beta1 HTML5 Test‘ten 400 üzerinden 244 ve +7 bonus puanı aldı. Google Chrome 11 dev 293 ve +13 bonus puanı almıştı.

Web’de Opera Türkiye


Vivaldi Türkiye sitesi
 • enbaba

  sitede tanımlanmış logo görseli olmayan sitelerede bir çözüm bulunsa iyi olur.Hızlı erişim özellikleri güzel.opera konforlu bir tarayıcı.Tek tıkla her şey elinin altında

  • http://my.opera.com/greench greench

   Sitede tanımlanmış logo görseli bulunmayan sitelerin, eskiden olduğu gibi, ekran görüntüsü kullanılacak zaten.

   Bu noktadaki değişiklik w3c’nin üzerinde çalıştığı bir tanımlamayı kullanmak… Yani kullanılan yöntem bir standart ve bu yüzden, yukarıdaki yöntemin de bulunması sebebiyle, bu yöntemin değişmesi biraz saçma bence. Bence Opera’nın yaptığı bu değişiklik, başta Chrome olmak üzere diğer tarayıcılar tarafından da kullanılacak ve yaygın bir standart halini alacak. Tabi ne kadar süre geçer tahmin etmesi biraz zor…

   • http://www.operaturkiye.net zahek

    Aslında kullanılacak logolarında seçilebilir olması iyi olurdu. Yani ufak bir ayar ile isteyen istediği logoyu da kullanabilse iyi olur. Tabii bahsettiğim kolay ve görsel bir ayar.

    Bu arada yerleşimlerin varsayılanları arasında alfalarda 7 sütün da vardı ama beta da bu 5 te kalmış.

 • Pingback: 11.10 Beta’da Ufak Bir Güncelleme Var | Opera Türkiye()

 • QwertyF

  11.0 versiyonu çıktığında bir internet kafenin 30 bilgisayarına opera kurmuştum. İşletmeci arkadaşta müşterilerin merak edip kullandığını bu kadar ilgi beklemediğini söylemişti. Fakat otomatik güncelleme yaparken bilgisayarın başındaki müşteri 3-5 saniyede kurulumun tamamlanmasını beklemek yerine iptal düğmesine tıklayınca o bilgisayarda operayı tekrar sıfırdan kurmak gerekiyor otomatik güncellemenin bir anlamı kalmıyor. Otomatik güncellemeleri yaparken iptal butonu aktif olmasa iyi olur. Şimdi bunu yazarken aklıma daha başka bir şey geldi. Böyle toplu kullanım hizmeti veren yerlerde opera daha ilk kurulum aşamasında iken net kafeler için özel bir kurulum seçeneğiyle gelse ve her kapanışta ve açılışta bir önceki kullanımdan kalan bilgiler otomatik silinse, parolaları otomatik kaydetmeyi önermese, bir sorun nedeniyle hata verip kapandıktan sonra açıldığında önceki oturumu kurtarma özelliği pasif olsa. Kısacası nasıl kapanırsa kapansın açılışta mutlaka hızlı erişim ile başlasa ve çerezler parolalar girilen adresler vs. silinse güzel olur.

  • http://crystenger.blogspot.com crystenger

   Bununla ilgili kiosk mode diye bir şey var. Umuma açık yerlerde kullanım için tam dediğiniz gibi. Hiç kullanmadım ama müsait bir zamanda sayfayı Türkçeleştiririm ve denerim.
   http://www.opera.com/support/mastering/kiosk/
   —kiosk mode bildiğimiz stantlardaki kiosklar içinmiş. Araştırayım bakalım Opera’da bu konuda neler yapılabilir.

   Ayrıca tek kullanımlık bir Oper Portable-One-use var. Kapat tuşuna basınca kullanılan tüm verileri siliyor.
   http://www.kejut.com/operaportable
   Adam 10 dolar (tam emin değilim) bağış almak için sık sık güncellemiyor ve tüm dil desteklerini sunmuyor. Bağış yapanlara Builder’ı veriyor.

   • QwertyF

    Evet kisokmod a şöyle bir baktım benim becerebileceğim bir olay değil ama gerçekten güzel özellikleri varmış. Yinede yukarıda yazdığım gibi basit bir kurulum seçeneği eklense faydalı olurdu. Birde 10.0 ı bilgisayara kurduktan sonra aynı bilgisayarda USB versiyonunu flash belleğe yazmak için kurulum programı çalıştırıldığında ilgili seçenek pasif hale geliyor. Usb versiyonunu kurmak için mecburen opera kurulmamış bir bilgisayarda kurulum yapmak gerekiyor.

  • http://my.opera.com/greench greench

   Verdiğiniz ayarları elle kapatabilirsiniz. Bir tane opera’yı ayarladıktan sonra profil klasöründeki operaprefs.ini dosyasını diğer bilgisayarlardaki profil klasörüne taşıyabilirsiniz…

 • Felasife

  Teşekkürler güzel inceleme olmuş.
  Yalnız bu hızlı erişim olayını hiç kullanmadığım için böyle modüler olması iyi olmuş, hepsini kaldırırım gider 😀

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Kullanmanı tavsiye ediyoruz..:)

 • http://hzzammakam.blogspot.com U.F.U.K

  Hılzı erişim le ilgili özellikler güzel…Ama ben yine de hala hareketli itunes taki cover flow özelliğine benzer bir hızlı erişim bekliyorum…olur mu bilemem…

  • Onur

   Evet özellik Safari’de de var ama patenti Apple’da sanırım o yüzden başka bir tarayıcı veya program kullanamaz diye biliyorum.

 • Pingback: Opera Link Nedir? | Opera Türkiye()

 • http://hzzammakam.blogspot.com U.F.U.K

  Şu anda aklıma gelmişken sorayım dedim…FF 4 te flash vs gibi (pluginlerdi sanırım)pluginlerin güncellemelerine plugin sayfasından bakılabiliyor.Yani pluginlerin güncellemelerine tuşa tıklayarak bakabiliyoruz kendisi kontrol ediyor.Opera da böyle bir özellik var mı?

  • http://my.opera.com/greench greench

   Opera’da eklentiler belli zaman aalıklarında otomatik olarak güncelleniyor. Bir güncelleme düğmesi yok henüz. Eklerler mi onu d abilmiyorum….

 • http://www.sorunlab.com bcaner

  Facebook’taki sinir bozucu bir hal alan, sayfanın kendi kendine ortalara gelmesi sorunu ortadan kalkmış mı?

 • enbaba

  final sürüm ne zaman çıkar?

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Yakında diyelim bu soruya şimdilik :)

   • mehmet kaya

    valla ne diyim perfect olmuş..özellikle daha öncesinde olan yüksek ram kullanımı tamamiyle giderildi.bazı ön flash yükleme hataları yada gecikmeleri yok oldu..ne kadar pc ye format atıyosam yada onarma yapıyosam hepsinde ilk operayı kuruyorum.istiyorumki herkes en iyisini kullansın.konfor =opera

 • mehmet kaya

  yukardaki yoruma göre bir eksik belirtmek istiyorum.fanatik.com tr de bazı banerlere tıklandığında hala gecikmeler mevcut

 • Hakan

  Opera’yı anlından öpüyorum ve kullanmakta istiyorum fakat, Firefox yer imlerimi sırasıyla yer imleri araç çubuğunda gösteremiyorum. Ya klasör halinde yada sırası değişmiş olarak çıkıyor. Ama chrome nasıl? iki işlemle yer imlerini sırasıyla alıyor. Firefox’ta öyle. 150′ ye yakın yer imi olan benim için OPERA her zaman ki gibi istediği yere ulaşamıyor.

  Sizden ricam OPERA da ki ustaların kulaklarını çekmeniz. Bu kadar yeniliğin ardından insanları OPERA’ya ısındırmak için sorunsuz ve alıştıkları sırayla yer imleri transferi yaptırılabilmeli.

 • enbaba

  firefox 5 operaya özenmiş admin.operanın iç içe sekme özelliği ile hızlı erişim özelliği firefox 5 de olacak.operayla büyük benzerlik var.firefox operadan biraz çalmış.

  http://www.pclabs.com.tr/2011/04/04/firefox-5ten-ilk-detay-ve-goruntuler-geldi/#comment-205845

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Esinlenmiş diyelim ona biz :)

 • Pingback: Adobe Flash Player Yönetici İzni Olmadan Nasıl Yüklenir? | Opera Türkiye()

 • mehmet kaya

  ilgililere şunu söylemek isterim..operada groveshark adlı site malesef çalışmıyor final sürümüde dahil.bide fanatik com tr de bazı bölümler çok zor açıyor.mesela ilgili takımların bazılarına tıklandığında..tamam ram sorunu yok ama açmama sorunu mevcut

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Bahsettiğiniz adres http://listen.grooveshark.com/ bu adresse son derleme ile gayet sorunsuz çalışmakta.
   Eğer içerik engelleyici kullanıyorsanız onu iptal ederek deneyin bir de…

   Fanatik ile de ilgili herhangi bir sorun görünmemekte…
   Eğer bu ve benzer sayfa problemlerini aşağıdaki foruma iletirseniz daha geniş olarak inceleyebiliriz.
   http://my.opera.com/turkish/forums/forum.dml?id=16282

 • Pingback: LifeHacker’dan Tarayıcı Hız Testi | Opera Türkiye()

 • Pingback: Opera 11.10 RC Hazır! | Opera Türkiye()

 • Pingback: Anonim()

 • Pingback: Opera 11.50 Final Hazır! | Opera Türkiye()

 • Pingback: Hızlı İnternet Demek Opera Demek - Tekno Pod - Teknoloji Haberleri()

 • Çağlar YEŞİLYURT

  Çöp tenekesi dediğiniz kapatılan sekmelerse, o düğme varsayılan olarak mevcut. Araç çubukları özellştirme bölümünden tekrar ekleyebilirsiniz, eğer sizde yoksa. http://imm.io/acXc

  • Furkanyildirim

   ana sayfa işareti çıkarma işretini nerden cıkarta bilirim

   • http://my.opera.com/greench greench

    Shift+f12>düğmeler>tarayıcı>ana sayfayı araç çubuğuna sürükleyip bırakın.

 • Pingback: Opera 11 Hakkında | Tecno Yardım()