Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Opera 11 – Beta-öncesi

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 18 Kasım 2010 | adres çubuğu Classic Fare hareketleri Kurulum MSI Opera Opera 11 panel posta RSS server-sent events uzantılar websockets

Geçtiğimiz hafta Opera, en çok istenen özelliklerden biri olan Uzantılar (Extensions) özelliğini tarayıcıya dahil ederek yapbozun bir parçasını daha tamamladı.

Opera 11‘e eklenecek özellikle elbetteki tamamlanmadı. Yeni özellikler masaüstü takımı sayfasından gelen derlemelerle gelecek…

Bu makalemizde baştan sona Opera’nın 11. sürümünün neler getirdiğini, yer yer diğer tarayıcılarla karşılaştırmalı olarak anlatacağız.


Yenilenmiş Bir Yükleyici

Kurulum

Eskisine göre daha küçük ve etkili bir yükleyici ile gelen Opera 11, MSI ve Classic yükleyicileri birleştirip, az laf – çok iş formatına uygun bir yükleyici sunuyor.

Seçenekler (Options) kısmında Harici Aygıtlara (External Devices) kurulum seçeneği ile birlikte dahili bir portable tarayıcıyı da barındırıyor. Tek tıkla kurulumu bitirip, kullanıcıyı sorulara boğmadan tarayıcıyı açıyor…

Standart ayarlarıyla kurulması 3 saniye süren Opera 11, kurulum sonrası boyut konusunda da diğer tarayıcıları geçiyor. Firefox 4 beta 10,8 Mb paket, 64.2 Mb kurulum boyutu ile Opera’yı 2’ye katlıyor. Opera’nın paketi 7,1 Mb, sahip olduğu onlarca varsayılan özellik ve kullanışlılık ile kurulum 23,4 Mb…

Yeni Adres Çubuğu

Yeni adres çubuğu

Opera 11 ile birlikte daha sakin, daha kullanışlı bir adres çubuğu var. Kullanıcı adres çubuğuna odaklanmadığı zamanlarda HTTP, HTTPS gibi ön eklerin kaldırıldığı, alan adı harici diğer kısımların sönük bir renk verildiği, query string gibi çoğu zaman kullanılmayan kısımların kaldırıldığı sade bir çubuk bekliyor olacak.

Yeni güvenlik butonu ile sitenin geçmiş kayıtları ve bağlantı türü kullanıcının gözünün önünde tutularak daha güvenli bir gezinti sağlanıyor. Ayrıca Turbo modu aktif olduğunda varolan siteden ne kadar sıkıştırma sağlandığı da bilgilendiriliyor. (Eğer tam adresi her zaman görmek istiyorsanız opera:config#UserPrefs|HideURLParameter ‘i devre dışı bırakmanız gerekmekte.)

Görsel Fare Hareketleri

Görsel fare hareketleri

Birçok kullanıcının severek kullandığı küçük, hızlı ve etkili fare hareketleri özelliği artık daha görsel… Opera 5.1 ile Nisan 2001’de tanıtılan bu akıllıca özellik 10 yıl sonra küçük bir katkı ile daha akıllı. Bu görsel özelliği görmek için sağ tık’a basılı tutmanız yeterli. Ya da sağ tıkla yarısını gerçekleştirdiğiniz bir hamle ile neler yapabileceğinizi görmek için örnek olarak sağ tık basılı halde aşağı doğru çekip biraz beklemeniz…

Yeni Posta Paneli, Klasörlenebilir Beslemeler, Etiketler

Yeni posta paneli

10.70 derlemelerinde yenilenen posta paneli güncellemeleri devam ediyor. Klasör oluşturup daha organize olabileceğiniz gibi, tut-taşı ile daha kolay düzenlemeler yapabileceksiniz. HTML posta düzenleyicide çeşitli düzeltmelerin yanı sıra, açılış ve kapanış hızlarında geliştirmeler oldu.

Çok istenen özelliklerden bir olan beslemeleri klasörleyebilme özelliği ile çok besleme takip ediyorsanız daha rahat yönetim imkanınız olacak.

Klasörlenebilir RSSler

Etiketleme özelliğinde ise bazı yenilikler mevcut. Bugüne kadar etiketler üzerinde düzenlemeler yapmak (ad değiştirmek hariç) mümkün değildi fakat bu derleme ile beraber artık istediğiniz gibi kolayca yeni etiketler ekleyebilir istediğiniz gibi etiketlerde de klasörlemeler yapabilirsiniz.

Yine bunun yanı sıra e-posta panelinde yapacağınız arama sonuçlarını kaydedebilirsiniz. Bu kayıtlar da yine aynı panelde (etiketlerin bulunduğu bölümde) otomatik olarak kaydedilecektir. Bu şekilde ilerleyen zamanlarda bu aramalara tıklamanız yeterli olacaktır.


Güncellenmiş Presto ile server-sent events, web:socket destekleri

HTML5Opera 11, daha zengin ve dinamik web uygulamaları için server-sent events ve websockets desteği sunuyor.

CSS3Multi-Column layout” desteği ile CSS3 Gradient destekleri yakında eklenecek.

Yer İmleri Çubuğu

Yer İmleri çubuğu

Önceden Kişisel Çubuk adıyla kullanılan yer imlerinin tarayıcı çubuğunda görüntülenmesi artık Yer İmleri Çubuğu adıyla göreceğiz. Yoğun istek üzerine adres çubuğunun alt tarafına alınan çubuğu isteyen kullanıcılar eski yerine alabiliyor.


Eklentileri Gerektiğinde Aktifleştirme

Gerektiğinde etkinleştir

Flash gibi harici eklentilerin kullanıcının komutuyla çalışmasını sağlayan bir seçenek eklendi. Tercihler (Preferences) → Gelişmiş (Advanced) → İçerik (Content) kısmından ulaşılabilecek bu seçenek daha hızlı ve hakim bir gezinti isteyenler için güzel bir özellik.


Opera Uzantıları

Eklentiler Sayfası

Opera kullanıcıları zaten Unite, userJS ve Widgets‘lerle tarayıcılarını genişletebiliyordu. Artık Opera’nızı uzantılar ile çok daha geniş özelliklere kavuşturabileceksiniz.

addons.labs.opera.com adresinden ulaşabileceğiniz uzantılar tarayıcınızın özelliklerini ve kullanışlığını artıracak uzantılarla dolu. Bir ay olmadan 100’den fazla eklentiye ulaşan Opera 11, final sürümü ile birlikte çok daha iyi eklentilere sahip olacak görünüyor…

Eklentiler SimgesiW3C Widget özelliklerine sahip olan uzantılar HTML, CSS, JavaScript teknolojileri üzerine kurulu… Bu Chrome’un (ve tabii ki Safari’nin) eklenti mimarisine benzer, Firefox’unkinden farklı olduğu gösteriyor. Uzantı geliştirmek, kurmak, kullanmak, kaldırmak son derece hızlı ve basitYeniden başlatma gerektirmeyen, ve performansı neredeyse hiç etkilemeyen bir yapıya sahip. Alfa aşamasındaki Opera 11’e StumbleUpon uzantısını gönderdi. İyi bir parola ve form yöneticisi olan LastPass ise daha önce anlattığımız uzun yollara ihtiyaç bırakmayan uzantı üzerinde çalıştıklarını duyurdu.

Uzantı geliştirme hakkında daha fazla bilgi edinmek içi Dev.Opera‘daki makalelere göz atabilirsiniz. Eğer HTML, CSS, JavaScript’e hakimseniz, makale yazacak kadar da İngilizceniz varsa yazacağınız makalelerden 350$ kazanacağınızı unutmayın.

Bu derleme ile birlikte Uzantılar sayfasına (Kısayol: Ctrl+Shift+E) seçenekler eklenerek, uzantı tercihlerine ve gizli gezintilerde, güvenli bağlantılarda çalışma gibi gizlilik ayarlarına erişim sağlandı.

Arama Önerileri

Arama Önerileri

Daha önce Wikipedia gibi sitelerde varsayılan olarak gelen arama önerileri artık Google arama motorunda da var.

Düzeltme, Düzeltme, Düzeltme…

Opera 10.60’dan sonraki sürüm ilk olarak yeni sürümün 10.70 olarak geliştirilmeye başlandı. Devamında 10.80 olabileceği yönünde bazı duyumlar geldi… Son olaraksa 10.6x’den sonraki sürüm Opera 11 olarak sunulmaya karar verildi. Tabi bu süre zarfında Opera geliştiricileri hiç boş durmadı. Her hafta onlarca düzeltme ile yayınladıkları desktopteam blogundaki derlemeler ile yüzlerce sorunu düzelttiler. Henüz beta aşamasına yaklaşan 11. sürümde düzeltilecek daha birçok şey var.

Opera’ya hata bildirimi yapmak için tıklayın, nasıl yapılacağını öğrenmek içinse buraya tıklayın…

Opera 11 indir

Bu sürümün test derlemesi olduğunu unutmayınız. Hatalar, çökmeler, takılmalar olabilir. Hatta çalışmayabilir bile… Sadece deneyimli kullanıcılara önerilir.

Sadece İngilizce dilindedir. Dil dosyası güncellendiğinde Twitter hesabımızdan takip edebilir ve Dil Dosyası sayfamızdan indirebilirsiniz.

http://twitter.com/operaturkiye/status/5235247985721344
Vivaldi Türkiye sitesi
 • Pingback: Tweets that mention Opera Türkiye | Opera 11 – Beta-öncesi -- Topsy.com()

 • http://my.opera.com/greench greench

  E-posta arama kısmında da değişiklik var. Bir bölümde arama yapınca başka bölümlerde de yapılsın mı diye soruyor… Ve arayayı kaydetmek isteyip istemediğimizi de :)

 • http://www.ahmetsoyarslan.com Ahmet Soyarslan

  Hakkında penceresinde 1094 derlemesi Beta olarak gözüküyor.

 • http://metude.blogspot.com/ metude

  O kısımda beta olarak görünse de resmi olarak pre-beta… Product Manager’ın bazı kullanıcılara gönderdiği postadaki açıklama o yönde… Biz de o açıklamaya uyarak Beta-öncesi yazdık.
  Beta olduğunda opera.com/next sayfası güncellenecektir.

 • Pingback: Opera Türkiye | Opera 11 Beta()