Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Opera 12.10 Beta Hazır!

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 2 Ekim 2012 | beta CSS3 Eklenti HTML5 MAC Next opera 12.10 sody windows

Nihayet Opera 12.10 Beta yayınlandı. Yeni Opera daha hızlı, web siteleri çok daha fazla uyumlu ve gelişmiş işletim sistemleri daha entegre bir halde…

Opera 12.10 Beta sürümü başlangıçta 12.50 versiyon koduyla tanıtılmıştı fakat daha sonra alınan bir kararla sürüm numarasına 12.10 olarak devam edildi. Bunun nedeni ise elbette 12.50 sürüm numarası ile yeni bir ana sürüm çıkarılmak istenmesi ilerleyen dönemlerde. Bu sürümde öncelikle dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Daha evvelki beta sürümleri çıkmadan evvel (özellikle RC aşaması sonrası) biraz hızlı davranılarak, kısa sürede beta aşamasına gelinebilmekteydi. Fakat ,özellikle bu sürümde, beta aşaması öncesi hata düzeltmeleri konusuna daha fazla ağırlık verildi. Diğer bir deyişle önceki beta sürümlerine nazaran daha kararlı bir beta sürümü için uğraşıldı ve sanıyoruz ki başarılı da olundu.

12.10 Beta sürümü ile Opera, standartlar konusundaki hassasiyetini bir çıta daha yukarıya taşıdı diyebiliriz. Bununla beraber SPDY gibi yeni teknolojileri destekleyerek, eklenti geliştirilmesinde API desteğini arttırarak ve yine en güncel işletim sistemlerine yönelik desteğini geliştirerek tarayıcı piyasasındaki kalitesi konusunda yine öncü bir duruş sergilemeye devam etmektedir. İsterseniz şimdi bu yeniliklere bir göz atalım…

 

İşletim sistemi desteği (Mac OS X ve Windows 8)

İşletim sistemlerinizi her zaman kullanıyorsunuz ve tarayıcıları da rahat etmek, keyifli bir şekilde gezinmek için kullanıyorsunuz haliyle. Günümüzün geliştirilmiş işletim sistemleri haliyle farklı özellikler ve davranışlar sergilemektedirler. Dolayısyla tarayıcıların bu özelliklere yönelik desteklerini arttırmaları oldukça önem ar etmektedir. Bu anlamda Opera 12.10’nun MAC işletim sistemi için olan versiyonu; Mac OS X Mountain Lion‘un önemli özelliklerinden olan bildirim merkezi (notification  center), sosyal ağlar için dahili paylaşım özelliği ve hatta Retina görünüm desteği(Retina display) ile beraber gelmektedir.

Elbette Windows kullanıcıları da unutulmuş değil. Şu an için Windows 8 konusunda geliştirmeler devam etmekle beraber, inertia scrolling ve pinc-to-zoom özellikleri hem Windows 7 hem de Windows 8 kullanıcıları için desteklenmektedir. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

 

Daha fazla hız için destek: SPDY

SPDY bildiğiniz gibi Google tarafından geliştirilen ve çok daha hızlı gezinim sağlayan yeni bir web teknolojisidir. Bir grup Google çalışanının geliştirdiği SPDY protokülü %60′a kadar daha hızlı yüklenen web sayfaları vaat ediyor. Şu an için Gmail, Twitter, WordPress ve Facebook (yakında) bu protokü kullanan web siteleri  fakat yakın gelecekte çok daha popüler olacağa benziyor.

 

Eklentiler için yeni API desteği ve güvenlik

Opera, eklentiler konusuna destek verdiği günden bu yana sürekli olarak eklenti geliştirmesi konusunda API desteğini arttırmaktadır. Her ne kadar bu süreç çok hızlı olmasa da, en azından yavaş fakat kararlı bir şekilde geliştirilmektedir. Bu anlamda; bu sürümle beraber eklenti geliştiricileri artık çok daha güçlü ve fonksiyonel eklentiler yapabilecekler.  

 • Context menu API : Bu destek ile eklentilerin, fare sağ klik menüsüne erişip yeni fonksiyonlar eklemesi sağlanmaktadır. Örnek: Reverse Image Search
 • Screenshot API : Ekran görüntüsü almaya yarayan eklentilerin geliştirilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Örnek:  Screenshotter
 • URL filter API : Daha evvel yayınlanan bu API bu sürümde daha da geliştirildi. Kısaca içerik engelleme amacıyla kullanılabilen bir API’dır.
 • Resource loader API : Eklenti içeriğindeki çeşitli paketlere erişimi kolaylaştıran bir API’dır.

Diğer bir konu ise eklentilerin yüklenmesi konusunda yapılan bir değişiklik. Bu yapılan değişiklik ile eklenti yükleme sırasındaki olası güvenlik zaafiyetinin önüne geçilerek, daha güvenli bir gezinti sağlamak amaçlanmıştır. Detaylar için hazırladığımız yazıyı incleyebilirsiniz.

 

Yüksek çözünürlüklü görüntüleme 

Bu sürümle beraber Opera kullanıcıları daha kaliteli görünümler elde edebilecekler. Yukarıdaki resme bakarak bunu kendiniz de fark edebilirsiniz.

 

HTML5, Web standartları ve Yeni tarayıcı kimliği

Opera 12.1 ile beraber Presto altyapısı 2.12.388 sürümüne güncellenmektedir. Aynı zamanda birçok irili ufaklı düzeltme içeriyor ve yeni web standartlarını desteklemeye başlıyor. Desteklenen web teknolojileri arasında ,yukarıda da bahsettiğimiz, spdy protokolü draft 3 (henüz standart değil ama yakın gelecekte http 2.0 olması bekleniyor), CSS TV profili, HTML5 tam ekran desteği, DOM Olayları Seviye 3 – Klavye olayları, WebVTT desteği, track elementi desteği, iç içe @media kuralları desteği ve daha önceki sürümlerde gelen ama güvenlik sebebiyle varsayılan olarak kapatılan Web soketleri bulunuyor.

Bunun yanı sıra güncellenen web teknolojilerinin ise;  Web Workers, ön eksiz CSS3 Gradients, 6.1.0’a yükseltilen Unicode olduğu görülmektedir. Ayrıca daha önce bahsettiğimiz webkit önekleri de bu sürümle beraber destekleniyor.

 Yine bu sürümde tarayıcı kimliğinde(user-agent string) de değişiklik yapılarak, şifreleme kodu (bu kod tarayıcı ile beraber gelen sertifikaların güvenliği ile ilgili ve bazı tarayıcılar bunun göstergesini tarayıcı kimliklerinden kaldırdılar), ve dil kodu kaldırıldı.

Örneğin aşağıdaki kod Windows 7 üzerinde Opera12.02 versiyonu.

Opera/9.80 (Windows NT 6.1; WOW64; U; en) Presto/2.10.289 Version/12.02

Bu da bugün yayınlanan Opera 12.10 beta sürümü.

Opera/9.80 (Windows NT 6.1; WOW64) Presto/2.12.388 Version/12.10

Bu konuyla ilgili güzel bir açıklamayı burada bulabilirsiniz. Yine aynı zamanda bu değişiklikler yalnızca Opera tarafından değil Internet Explorere, Firefox, Chrome ve Safari tarafından da yapılmıştır. 

Daha detaylı bilgi için DevBlog‘u inceleyebilirsiniz…

 

Başka… 

Bu sürümle beraber ufak ama güzel bir özellik daha eklendi Opera’ya. Artık metin yazma alanlarını boyutlandırabilirsiniz. Herhangi bir metin alanının sağ alt köşesini tutup çekerek istediğiniz boyuta getirebilirsiniz. Daha evvel birkaç kullanışlı UserJS ile yapılabilen bu iş şu an varsayılan bir özellik olarak sunulmakta.

Test edin bakalım beğenecek misiniz…

 

 

 

 

Değişiklik listesi

 

Vivaldi Türkiye sitesi
 • http://twitter.com/MBKubat Mustafa Bora KUBAT

  Menüler Windows 8’e uyumlu hale gelmiş.Yeni sürümlerde illaki temada değişiklik olacak şimiki hali de güzel.

  • Alayli

   Press release Windows 8 geliştirmeleri yakında diyordu, ayrıca Windows 7’ye bir bonus gelecek yazmışlar.

   • http://my.opera.com/greench greench

    Orada, “Windows 8 yakında çıkacaktır, ve Windows 8 Klasik modu için temel dokunmatik desteği sunulmaktadır. Bu destek Windows 7’ye de sunulmaktadır.” diye geçiyor.

 • Yunus

  İndirdim ama logosunda Opera next yazıyor.Opera b yazması gerekmez mi ? neden 12.10’u veya 12.11’i indiremiyorum.İndiriyorum ama logosu yok ortalarda !!! bir yardımcı olsanız.

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Merhaba, şu anki en güncel sürüm Opera 12.11. Kurulum sonrası program otomatik açılmıyor mu zaten?