Opera 12.10 Final sürümü yayınlandı.

Opera, Eklenti Yüklemedeki Güvenlik Düzeyini Arttırdı

Yazan: zahek | 18 Eylül 2012 | Eklenti Güvenlik katalog

Opera, eklentilerin yüklenmesi ile ilgili yöntemde bir değişikliğe giderek güvenlik seviyesini arttırdı. Bu değişiklik ile güvensiz olabilecek depolardan indirilebilecek ve size zarar verebilecek eklentilerin kullanımının önüne geçilmesi amaçlandı. Nasıl mı?

Bildiğiniz gibi Opera eklentileri eklenti kataloğu üzerinden sunulmaktadır. Bu eklentiler yayına alınmadan önce moderatörlertarafından detaylı olarak incelenip ve gerekli onaylar verildikten sonra yayına alınmaktadırlar. Dolayısıyla oluşabilecek bir güvenlik açığı bu şekilde en aza indirgenmiş olmaktadır.

Hatırlarsanız Opera 12.10 (12.50) sürümleri öncesi, farklı bir depodan bir dosya indirmeye çalıştığınızda size yan taraftaki gibi bir uyarı vermekte fakat kabul etmeniz halinde kurulumu tamamlamaktaydı. Bu şekildeki kurulumlar kazara eklenti kurulumuna sebep olabilmekteydi. Güvenlik anlamında bir sıkıtı olabileceği düşünülerek bu şekildeki kurulumlar biraz daha yeni bir yöntemle değiştirilmektedir.

 

Yeni kurulum yöntemine ilişkin ilk bildirim Haziran ayı içerisinde yapılmıştı. Bu yeni yönteme ilişkin çalışmalar tamamlanarak Eylül ayı başında yayınlanan Opera 12.50 v1583 nolu derlemeye dahil edildi.

 Artık eklenti kataloğu dışında herhangi bir bağlantıdan dosya indirmeye çalıştığınızda, yan taraftaki gibi bir uyarı kutucuğu ile karşılaşacaksınız. Bu kutucukta  sadece katalogdan yükleme yapmanızın daha güvenli olduğu belirtilmektedir. (Türkçe çevirisi yeni sürümlerde eklenecektir)

 

Eğer yine de farklı bir adres üzerinden eklenti yüklemek istiyorsanız; bu durumda ilgili adresi manuel olarak güvenilen siteler listesine eklemeniz gerekecektir. Sonrasında herhangi bir uyarı almaksızın bu adres üzerinden dosyaları indirebilir ve kurabilirsiniz. 

Örneğin; bu adresteki Flag Button eklentisini yükleyebilmek için  öncelikle eklentinin bulunduğu http://files.myopera.com/alex-shpak/blog adresini güvenilen siteler listesine eklemelisiniz.

“CTRL+F12  => Gelişmiş => Güvenlik => Güvenilen Web siteleri” yolunu takip ederek sağ taraftaki “Ekle” düğmesini kullanıp yeni adresi ekleyin. 

 

Bu yöntemle eklediğiniz tüm adresler üzerinden doğrudan indirme yapabilirsiniz. 

Bu özellik Opera 12.10 (12.50 olarak lanse edilmiştir ilk olarak) ve sonrası sürümlerde etkin olacaktır.

Diğer bir özellik ise (belki henüz fark etmeyenleriniz vardır) herhangi bir eklentiyi indirdiğiniz zaman ekranın üst kısmında indirme sürecini görebileceğiniz bir ilerleme çubuğu belirecektir. Bu çubuğun sağ tarafındaki düğmeyi kullanarak da indirme işlemini iptal edebilirsiniz. 

 

 

 

 

 

 • Asd krl

  Bu kadar uzatmaya ve  eklentinin indirme adresini güvenilen web siteleri listesine eklemeye ne gerek vardı. Diyalog kutusuna bir onay kutucuğu ekleseler ve bu onay kutusu işaretlendiğinde “Tamam” butonu aktif olsaydı daha kolay olurdu. Sanki her gün eklenti mi kuracağız aynı adresten. Eklentiye güncelleme geldiğinde açılacak diyalog kutusunda yine onay kutusunu işaretleyip “Tamam” butonu aktif edilir eklentinin güncellemesi yapılırdı.

  • Alayli

   Daha önce o şekildeydi zaten ama onun güvensiz olduğuna karar vermişler.

   Ben de benzer düşünüyorum, güvenlik diye bu kadar zorlamamak lazım kullanıcıları. Şirketin CEO’su 50 katlı apartmana güvenlik alıp kapıya koyunca, bir adamı içeri almak için telefon etmesi yeterli olmalı. Telefon et, dilekçe gönder, fax çek hepsini aynı yap demek saçmalık.
   Şu da yanlış, windows mesela her adamı içeri alırken ceo’yu arayıp soruyor, alayım mı diye. Bu güvenlik değil ameleleliktir.

   • http://my.opera.com/greench greench

    Chrome da buna benzer(hatta daha sıkı) bir değişiklik yaptı. 

G+ OT