Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Opera 12 Alfa : WebGL içeren Donanım Hızlandırma

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 13 Ekim 2011 | alfa derleme donanımsal hızlandırma GPU OpenGL Opera 12 Alfa tema Vega WebGl

Up North Web ardından Opera hız kesmeden yenilikleri kullanıcıları ile paylaşıyor. Bugünkü yenilik Donanımsal Hızlandırma.

Hatırlarsanız Opera 12‘nin geçen ayki haftalık derlemelerinde iki büyük başlıca özellik eklemişti. Bunlar daha verimli bir hafıza kullanımı ve tam bir ECMAScript 5.1 desteğiydi. Bugün ise birkaç gün önce UNW kapsamında Opera 12 ile beraber geleceği duyurulan ,büyük bir teknoloji adımı olarak lanse edilen, WebGL içeren Donanımsal Hızlandırmaya ilişkin ilk derleme yayınlandı. 

 

WebGL ve Donanımsal Hızlandırmaya ilişkin detaylı bilgileri ilerleyen gündlerde elbet vereceğiz fakat şu WebGL’e ilişkin denemeler yapmak için HTML5 ile geliştirilen Emberwind‘i deneyebilirsiniz. Tabii elbette Formula1 ve Don’t click gibi farklı bağlantıları da deneyebilirsiniz.

Bu uygulamalara erişebilmeniz donanımınızın grafik işlemcisine bağlı olarak değişecektir.

Yine bunun yanı sıra Opera, Donanımsal Hızlandırma konusunda kullanıcılarına en iyi gezinimi/performansı sunmayı hedeflemektedir. Fakat Opera’daki bu yeni donanımsal hızlandırma bakış açısı, bir web sayfasındaki sadece tek bir elementi değil (örn. canvas) tüm görünümü GPU kullanarak yeniden şekillendirerek sağlıyor. Bu da aynı zamanda CPU üzerindeki yükü de belirgin bir oranda azaltmış olacak ve sayfaların yorumlanmasında  bir hızlandırma sağlayacak. Yine aynı zamanda güncel olmayan sürücüler barındıran sistemlerde, VEGA ile beraber bunlardan kaynaklı sorunlarda da  büyük oranda optimize edilmiş olacak.

Bu sürümle yayınlanan donanımsal hızlandırma şu an  henüz alfa aşamasındadır ve sadece OpenGL kullanmaktadır. Nasıl çalışacağına ilişkin detaylı bilgi için buradaki yazıyı inceleyin. Bu sürüm şu an modern grafik kartlarıyla gayet güzel bir şekilde çalışmaktadır. Gelecek sürümlerde ise DirectX desteği ve çok daha fazla grafik kartı desteği de eklenecektir. 

Bir diğer yenilik de Opera’yı çok daha kolay saydamlaştırabileceğiniz ve çok daha güzel bir görünüme kavuşturabileceğiniz yeni Opera temaları… Detaylı bilgi için haberimizi okuyunuz. 

Yeni Opera 12 Alfa‘yı incelemek için tıklayın ve elbette biraz da eğlenin… 

 

 

Vivaldi Türkiye sitesi