Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Opera 25: Yer İmleri Yöneticisi + Yeni Hızlı Erişim

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 21 Ağustos 2014 | Hızlı Erişim opera 25 Yer İmleri

odev-logoOpera 25 geliştirici sürümü yaklaşık iki haftadır yayında ve bir takım yeniliklerle karşımızda. Özellikle yer imleri konusunda yapılan yenilikler, yeni hızlı erişim sayfası tasarımı ve web bildirimleri desteği ile epey bir göz dolduracağa benziyor. 

Yeni geliştirici sürümü 25 nolu sürüm ile yayınlandı.Uzunca bir süredir kullanıcıların talep ettiği yer imlerine ilişkin birçok çalışma yapılmakta bu sürümle beraber. Sanıyoruz ki sizlerin de hoşuna gidecek yenilikler…

 

Yer İmleri Yöneticisi

Öncelikle yer imlerini yönetebilmek amacıyla yeni bir yer imleri yöneticisi geliştirilmekte. Bu yönetici tarayıcı içerisine gömülü olarak gelen bir eklenti yardımı ile çalışıyor. Şu an halen geliştirilmekte olan yönetici, diğer tarayıcıların aksine yine Opera’dan beklendiği şekilde tasarımsal olarak tamamen diğerlerinden farklılık gösteriyor. Yer imleri yöneticisine opera://bookmarks/ üzerinden erişebilirsiniz.

o25bm

Yer imleri yöneticisinin klasör yapısına bakıldığında aşağıdaki gibi bir yapıda geldiği görülüyor.

 • Unsorted Bookmarks : Herhangi bir kategoriye alınmamış yer imleri
 • Reading list : Yeni bir kategori
 • Video: Yeni bir kategori
 • Shopping: Yeni bir kategori
 • Travel: Yeni bir kategori
 • Yer imleri çubuğu : Yer imleri araç çubuğundaki yer imlerini kapsayan kategori
 • Imported bookmarks : İlk kurulum sonrası varsayılan diğer tarayınızdan alınan yer imleri. Bunlar tarayıcının ismine göre alt klasör olarak ekrana gelmekte.

Yine bunların yanı sıra üstteki resimde “Shared by me ” isimli bir klasör göreceksiniz. Bu da yer imlerini başkaları ile paylaşmanıza yarayan yeni bir özellik. Bunu opera:flags sayfasındaki Bookmark Sharing ayarını aktifleştirerek yapabilirsiniz. SOnrasın yer imleri yöneticisinin ana sayfasında, sağ üstte “Share” isimli bir düğme belirecek. Buna basıldığında bir paylaşım linki oluşması sağlanacak. Elbette bu da henüz geliştirilme aşamasında.

Yer imlerinin dizilişine bakıldığında iki farklı seçenek karşımıza geliyor. Birisi ön izleme şeklinde diğeri is liste şeklinde. Her ikisinin de kullanım avantajı elbette farklı. Yine herhangi bir yer imi üzerine geldiğinizde ,sıralama şekline göre, üzerinde beliren düğmelerle ilgili yer imini rahatlıkla düzenleyebilirsiniz. Herhangi bir arama yapmak istediğinizde ise yine Opera’nın klasik arama kısayollarını (nokte, virgül, ctrl+f) ya da arama kutusunu kullanabilirsiniz.

Bir diğer değişiklik ise adres çubuğu yanındaki kalp simgesi. Buna basıldığında ilgili sayfanın ufak bir ön izlemesi görünüyor ve sayfayı yer imlerine eklemenizi sağlıyor.

bmm

Bir diğer özellik ise son sürümlerde eklenen yer imleri menüsü. Opera menüsüne girdiğinizde yer imlerinizi yönetmenize yardımcı olacak yeni bir menü eklendi. Menü ile yöneticiyi açabilir, araç çubuğunu aktifleştirebilir ya da klasörlere erişebilirsiniz…

En merak edilen konuların başında ise elbette yer imleri aktarma ve eşleştirme geliyor. Yer imleri aktarma konusu hali hazırda bulunuyor fakat ara yüzden ziyade varsayılan olarak ilk çalıştırma ile Opera eski sürümlerinden ya da varsayılan diğer tarayıcıdan yer imlerini aktarabiliyor. Fakat yönetici üzerinden de bunu yapabilmenin bir yolunu sağlarlar diye düşünüyorum. Eşleştirme konusunda ise şu an devam eden bir çalışma olduğunu söyleyebilirim ve yakın zamanda yer imlerinizi eşleştirmenizi sağlayacak bir yöntem bizlere sunacaklar…

 

Yeni Başlangıç Sayfası

o25sd

Opera başlangıç sayfasını tasarımsal olarak tamamen değiştirecek görünüyor. Yan panel şeklinde bir dizilim ile karşımıza çıkan başlangıç sayfası hızlı erişim, keşfet ve yer imleri bağlantılarını içeriyor. Öncelikle yeni başlat sayfasını aktifleştirmek için flags sayfasından Experimental start page ayarını aktifleştirmeniz gerekiyor. Sonrasında başlat sayfasına geldiğinizde ekranın sol üstünde yeşil bir uyarı kutusu ve yine sağ alt köşede bir görsel belirecek. Bunlardan birine basarak yeni sayfayı denemeye başlayabilirsiniz.

Yeni hızlı erişim sayfasında göze çarpan en büyük değişiklik ön izlemeler. Ön izlemelerin ele alınışı aynı Opera Coast’ta olduğu gibi yüksek çözünürlükte ve daha akıllı bir şekilde sağlanacak. Bu anlamda Opera arka planda bir takım değişiklikler yaptı.Henüz bu özellik de geliştirme aşamasında ama gelecekte çok daha iyi olacak gibi görünüyor. Özellikle yan panel şeklinde bu yapı, bizlerin aklına eski Opera’daki yan panel dizilimlerinin bu panele ya da benzer bir panel şeklinde eklenip eklenemeyeceği sorusunu akıllara getirmekte…

 

Web Bildirimleri

web_nitification

Web bildirimleri HTML5 ile gelen oldukça yeni bir özellik. Kısaca web siteleri ile ilgili bildirimleri kullanıcıya aktarmayı sağlayan bir özellik. Bu özellik site sahipleri, uygulama geliştiricileri için herhangi bir yeniliği tanıtmada, e-posta bildirimlerinde vb. konularda  gerçekten çok uygun bir yöntem olacaktır. Genellikle işletim sisteminin bildirim özelliği kullanılarak işlenen bu özellik Opera 25. sürümden itibariyle resmi olarak desteklemektedir. Daha ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız buradaki yazıyı inceleyebilirsiniz.

 

Sekme Yönetimi (Tab Menu)

Bu özellik ile ilgili henüz bir şey söylemek için daha erken ama bu sürümde tarayıcı ana çubuğunun sağ tarafına eklenen pencere şeklinde bir simge dikkat çekiyor.  Yine ayrıca yeni bir deneysel özellik olan Tab Menu görünmekte. Açıklamasında “Enables tab menu which gives another view of all opened tabs of the current window.”u şeklinde bir ifade var. Yani kısaca tüm açık sekmeleri farklı bir görünüme taşıma özelliği. Buradan anlaşılacağı üzere Opera yakın bir zamanda sekmeleri yönetebileceğimiz , farklı görünümlere taşıyabileceğimiz bir özellik üzerinde çalışıyor.

 

Tüm bu yeni özellikleri test etmek istiyorsanız Opera’nın geliştirici sürümünü deneyebilirsiniz.

 

Vivaldi Türkiye sitesi
 • Pingback: Anonim()

 • scoop

  setup dosyası virus uyarısı alıyor

  • http://my.opera.com/ZAHEK Mağruf Çolakoğlu

   Bende sorun yok hangi virüs prog. kullanıyorsunuz?

 • İsimsiz

  “opera://bookmarks/ adresindeki Web sayfası geçici olarak hizmet dışı veya kalıcı olarak başka bir Web adresine taşınmış.” şimdi yükledim ve ilk dakika ofsayt yer imi yöneticisi nasıl olmaz yada nasıl oluyor?

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Merhaba aşağıda ayarın aktif olup olmadığına bakar mısınız.

   opera://flags/#bookmarks

   • Isimsiz

    bu linktede deneyler başlığı altında “Dikkatli olun bu deneyler canınız yakabilir” yazıyor aşağısındada komple ingilizce ayarlar, anladığım kadarıyla..

    • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

     Evet o sayfa için tercüme yapılmamaktadır. Ama yardımcı olmaya çalışırım.

     • Isimsiz

      konuda paylaştığınız gibi resimlerde hepsi aynı bookmark yok ama open link yapmışlar oda 14 sonrasın desteklemiyor diyor,basit gibi gözüksede çok önemli bir eksiklik yer imini içe/dışa aktaramamak

     • Isimsiz

      kafa karışıklığı yapmayalım sürüm 23.0 benimkisi

     • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

      open link dediğiniz nedir? eşitleme sonrası karşınız gelen yer imleri sayfası mı?

 • Isimsiz

  opera next ile opera arasındaki fark nedir?

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Kısaca:

   Stable/kararlı sürüm: Gelişimi tamamlanmış son kullanıma hazır sürümdür.

   Next/beta : Yeni özellik eklemeleri tamamlanmış ve sadece hata düzeltimleri yapılan kararlılık anlamında stabil sürüme yakın bir sürümdür.

   Developer/Geliştirici: Tamamen yeni /deneysel özelliklerin denendiği kararsız bir sürümdür.

   http://blogs.opera.com/desktop/streams/

  • http://zettlina.com greench
 • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

  Menüdeki eşitle bağlantısı eski Opera Link sayfalarına gider, herhangi bir eşitleme yapmaz. Eski verilerinize ulaşırsınız.
  Eğer yeni eşitleme sistemini denemek istiyorsanız; opera://flags/#synch ayarını aktifleştirip, daha sonra menünün üst sıralarına yerleşen “eşitle” bağlantısı ile bunu yapabilirsiniz. Sonrasında opera hesabınızla bağlanıp yer imleri, arama motorları, cep, arama geçmişini eşitleyebilirsiniz.

  Yer imleri konusu farklı şu an geliştiriliyor ve kısa sürede farklı bir şekilde eşitleme sitemi sağlanmış olacak.

 • Eyüp Akman

  Bitdefender Wallet fonksiyonuna Opera yı eklememiş. Bence Bitdefender için büyük eksik. Desteğe “Neden yok?” ve “Eklemeyi düşünüyor musunuz?” diye yazdım bakalım ne cevap verecekler.
  Bu arada bu 25 şu an için gayet güzel :)

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Cevap gelince bildiriver

   • http://www.ismailkose.com.tr/ İsmail KÖSE

    Uzun zaman geçmiş ama, aşağıda ki dosyayı operaya taşıyıp bırakmak ve eklentiyi aktif etmek suretiyle. Opera’da düzgün şekilde çalışıyor. :)
    C:Program FilesBitdefenderBitdefender 2015bdwtecr.crx

    • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

     Sen buralara uğruyor muydun :)

     • http://www.ismailkose.com.tr/ İsmail KÖSE

      Uğramaz mıyım takipteyim :)

 • LAZOFLU

  Gerçekten güzel özellikler gelmeye başladı, hadi opera kalkışın yavaş oldu ama hızlanınca diğerlerini geride bırakırsın İnşallah. Opera kullanmak bir ayrıcalıktır herkes kullanamaz.

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Evet bu sürümden sonra umutlar çok artacak. Gerçekten güzel bir sürüm olacak. Cidsiyim ben…

 • Serhat

  Sitelerin logosunu almayı bıraksın, ya ismi ya da baştan iki harfi olsun. Diğer şekilde çok çirkin gözüküyor.

 • ziyaretçi

  Yorumlardan da anlaşıldığı üzere operanın 25.geliştirici sürümünü herkes beğenmiş.Nasıl beğenmesinler ki,opera başlangıç sayfasını yeniden dizayn etmiş ve daha da güzelleştirmişler.Ah birde sekmelerde değişikliğe gitseler tadından yenmeyecek.

  .

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Biraz daha bekleyin derim

 • içterayiz

  operayı opera yapan speed dial bence. umarım eşitlemede tez zamanda gelir. çünkü speed dial da bir çok web site oluyor ve bunları elle yedeklemek zahmetli olabiliyor.

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Şu an eşitleme var ve hızlı erişim de eşitleniyor zaten.

   • baydemir2000

    hızlı başlatı eşitleyemiyorum bir türlü. yolu varsa yazar mısınız? baydemir2000@gmail.com. teşekkür ederim

    • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

     Hızlı erişim, şu an eşitlemeye dahil değil Stable and beta kanalında.

     Geliştirici sürümü kullanıyorsanız;

     opera://flags/#favorites-bookmark-backend

     Bu ayarı aktifleştirerek hızlı erişimlerin yer imleri olarak kaydolmasını ve eşitlenmesini sağlayabilirsiniz.

 • deniz

  klasör yapabilecekmiyiz ???

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Hızlı erişimi kastediyorsanız evet. Yer imlerinde de aynı.

 • Avrim

  Speed Dial önizlemelerini özelleştirebilecek miyiz bu sürümde? Bu özellik belkide eski Opera’da kalmamın en büyük sebeplerinden biri bu.

  • http://zettlina.com greench

   Sitedeki belli resimler arasından seçim yapılabilecek gibi görünüyor.

 • deniz

  chrome eklentilerini yüklemek mümkün
  ama acaba uygulamaları yüklemek mümkünün mü

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Maalesef mümkün değil.

 • Eyüp Akman

  Her şey iyi güzel de geliştirici sürümü 26 oldu ancak hala yer imlerini html olarak kaydedemiyoruz. Eşitleme denilen şey insanı opera ekosistemine kilitlemek mi? Ne zaman gelecek html kaydı?
  Video izlerken oyun oynarken takılmalar falan can sıkmaya başladı. Üstelik bu durum 26 ile beraber daha sıklaştı.
  Ayrıca youtube da video izlerken sekme çöküyor ve sayfayı yenilemek zorunda kalıyoruz. Ve facebook uygulamalarında da aynı şekilde.

  • Guest

   edit:fazla gönderi

  • ziyaretçi

   Nedendir bilinmez bu sorularımıza cevap verecek site yöneticileri ortada yok.Opera benim laptopda aşırı ısınma yapıyor.Ve sayfa yakınlaştırma %120 olmuyor.İnşallah şu söylediğimiz sorunlar 25 ve 26.kararlı sürümlerde olmaz.25.kararlı sürüm de eli kulağında.Ya şimdilerde ya da 15 gün sonra çıkması muhtemel.

   • http://zettlina.com greench

    Sayfa yakınlaştırması maalesef %120 olmuyor. Sebebi belki daha hızlı bir algoritma yazmak olabilir. Neden böyle bir sınır var araştırmak lazım.

    Opera 25 çıktı bu arada.

  • http://zettlina.com greench

   Eşitleme konusundaki tespitiniz doğru. Yerimlerini dışarı aktarma konusunda ise bir şeyler yapacaklardır ama ne zaman gelir bilmiyorum. Yerimleri konusunda istenen çok fazla özellik var. Bunları gözardı etmeyeceklerdir diye düşünüyorum.

   Video konusunda ise benzer sorunları yaşayan insanlar var diye biliyorum. Ama durumun ne olduğu konusunda bilgim yok. @zahek:disqus sizi bu konuda daha net aydınlatabilirdi ama o da şu sıralar yurt dışına çıktı.

   • Eyüp Akman

    Video izlerken takılmalar o kadar çok ki sanki saniyedeki kare sayısı 5 civarında geziyormuş gibi oluyor. Özellikle tam ekranda daha da beter. Bir de dediğim gibi sekme (operanın tamamı değil sadece o sekme) tamamen çöküyor, hiç bir yere tıklayamıyorum ancak sayfayı yenileyerek kendine geliyor.

    Aynı şekilde facebook uygulamalarında da öyle. Uygulama tam ekrandayken donup kalıyor ancak esc ile tam ekrandan çıkınca düzeliyor. Donuyor derken uygulama çalışmaya devam ediyor ancak görüntü duruyor. Bahsettiğim video sorunu da böyle.

    Artık özellikle video izlerken link alıp chrome ile izliyorum. Operayı böyle şeyler dışında kullanıyorum.

    • Guest

     Az önce flash player güncellemesi gelince düzelir diye umutlanmıştım ama… Yine aynı.

 • ziyaretçi

  OPERA’NIN 25.SÜRÜMÜ YAYINLANDI….

 • Eyüp Akman

  Çok teşekkür ederim zamanında bir sürü eklenti kurdum ama hiç birinde bu özellik yoktu. Bu eklenti de yeni eklenmiş ben umudu kesmiştim ve bir süredir bakmıyorum.
  Beni opera dan kurtardınız. Tekrar teşekkür ederim :)

 • denizc.g

  merhaba benim sorunum bu başlangıç sayfası sağ alttaki tıklanma yeride yok görselde bu öncede üsttei gibiydi nasıl düzeltirim … denizc.

 • http://facebook.com/GSHYSK?fref=ts Vedat Özmen

  Sağolasın kolay bir kullanımı var zaten.Ek olarak cop+paste yöntemide olabilir.