Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Opera, Avea Online İşlemler Menüsü ve İki Ay

Yazan: Çağlar Yeşilyurt | 14 Mart 2012 | Açık Web Avea kampanya Opera Uyumsuzluk

Avea’nın kullanıcılarına doğrudan hizmet sunmak amaçlı oluşturduğu Online İşlemler menüsünün Opera ile uyumsuz olduğunu ve bu anlamda tüm internet kullanıcılarına eşit imkan sağlamadığını biliyor muydunuz.  

Türkiye’nin üçüncü büyük mobil operatörü Avea, sahip olduğu Online İşlemler menüsü aracılığıyla kullancılarına kendi  hatları üzerinden çeşitli işlemler yapmasına olanak tanıyor. Bir Avea kullancısı bu bölüme erişerek çeşitli işlemleri kolaylıkla yapabiliyor. Tabii eğer Opera kullanmıyorsanız…

Opera kullanıcılarının yaşadıkları site uyumsuzluklarının en büyük kaynağı sitedelerde uyumsuz kodların bulunması. Avea’nın web sayfasında da tam olarak böyle bir sorun var. Opera aynı zamanda mobil web tarayıcısı üreticisi olduğu için Avea, tüm Opera kullanıcılarını mobil sayfasına yönlendirmiş bulunmakta. Sorun sadece bu değil. Çünkü mobil sayfa aslında gitmek istemediğimiz bir sayfa. Bize yapacağımız işlem için abone olmamız gerektiğini söyleyen bir sayfa. Mobil cihazlar için hazırlanmış ve içindeki resim de sunucularından silinmiş. Yani sayfa güncel değil. 

Bu sorun ,Avea’ya bizim tarafımızca bildirilmesine ve ilgili departmana iletilmesine rağmen, bu konuda aradan geçen iki aydan uzun bir süre boyunca gözle görünen bir çalışmanın yapılmaması Avea’nın ne kadar müşteri memnuniyetini düşünen ve Açık Web’i destekleyen bir firma olduğunu gözler önüne seriyor. Turkcell‘in web sitesindeki benzer bir sorun Turkcell’e bildirildikten sonraki beş gün içinde çözülmüşken, Avea’nın kendisine bildirilen bu problemi görmezden gelmesi, sorunun kullanıcıdan kaynakladığını ifade etmesi ve çözüme ilişkin herhangi bir adımda bulunmaması dolayısıyla Opera kullanıcılarına ve web ile ilgilenen diğer kesime böyle bir bilgilendirme yazısı hazırlamayı uygun gördük

 

Teknik Açıklama

curl sisteminizi bir tarayıcı gibi kullanıp başka bir sunucudan veri çekebileceğiniz harika bir test aracıdır. Aşağıdaki video’da önce Firefox’tan ve Opera’dan Avea Online İşlemler menüsü açılmış, sonra curl yardımıyla web sayfası tekrar açılmıştır.

İlk curl komutunda curl, herhangi bir tarayıcı kimliği kullanmadan hedef sunucudaki bilgileri çekmektedir. İkinci curl komutunda ise curl’ün tarayıcı kimliği olarak Opera masaüstü sürümünün tarayıcı kimliğini verip, aynı adrese tekrar bağlanıyoruz. Sonuç aynı adresten iki farklı sonuç gönderiliyor. Yani Opera web tarayıcısı bilinçli olarak ek bir kod yardımıyla başka bir web sayfasına yönlendiriliyor. Tarayıcıya göre web sitesi üretme işleminin bir kere daha yanlış bir uygulama olduğunu gözler önüne sermek istiyoruz. 

 

Ne Yapılabilir? 

Bu konuyla ilgili aynı zamanda Opera Software yetkilileri ile de görüşme halindeydik. Dün itibariyle Bruce Lawson ,Opera Software Web Evangelisti, Avea’ya konuyla ilgili bir tweet gönderdi ve konuyla ilgili yardımcı olmaya çalışacak. 

Bu noktada biz de Opera Türkiye olarak bir kampanya/çalışma başlatarak bir kamuoyu oluşturmak istiyoruz. Bunun için Facebook ve Twitter‘da konuyu özetleyen paylaşımlarda bulunduk. Sizlerden ricamız ise bu paylaşımları mümkün olduğunca paylaşarak insalarda bir farkındalık yaratmamız konusunda bizlere destek olmanız

 • Twitter: Bu adresteki mesajı RT yaparak paylaşabilirsiniz. Yahut doğrudan bu yazımızın linkini mesajınıza @AveaDestek ve @OperaTurkiye etiketlerini ekleyerek yayınlayabilirsiniz.
 • Facebook: Bu adresteki mesajı kendi sayfanızda paylaşabilir, mesajı beğenebilir veya yorum yazabilirsiniz.
 • Forumlar: Bu yazımızı kendi forumlarınızda paylaşabilirsiniz. 

Unutmayın ki daha açık ve standartlara uyumlu bir web herkesin hakkı…

Paylaşımlarınız için teşekkür ederiz. 

 

Vivaldi Türkiye sitesi
 • http://www.operaturkiye.net zahek

  Ne oluyor bilemiyorum ama Avea çalışıyor olabilir mi, ne dersiniz…
  http://ompldr.org/vZDFidQ/op-avea.jpg
  http://ompldr.org/vZDFidA/ff-avea.jpg

  • http://crystenger.blogspot.com crystenger

   Temiz kurulumda çalışmıyor. Acaba Opera yeni bir browser.js mi hazırladı.

   • http://www.operaturkiye.net zahek

    Hayır, maalesef Opera taraflı bir güncelleme/düzeltme yapılamıyor buna. Bruce ile görüştüm fakat bu tür durumlarda geri dönüşün çok hızlı olmadığını belirtti. Beklemek durumundayız şu an.

 • hasanTR

  Operayı firefox olarak tanıtıp çerezleri silip sonra opera olarak tanıtırsak sayfayı yenileyince de giriyor.:) İlginç bir durum.

  • http://crystenger.blogspot.com crystenger

   Demek ki bir şeyler yapmışlar. Az kaldı biraz daha destek…

   • hasanTR

    Gayretleriniz sayesinde operayla uyumsuzluk sorunu olan site pek kalmadı gibi. :) Şimdi sıra ön yargıları kırmaya geliyor, bu sitelerin uyumsuzluklarını düzeltmekten daha zor olsa gerek.

    • http://www.operaturkiye.net zahek

     Yok, uyumsuz site halen çok da ön yargıyı kırmaya odaklanmak daha iyi oluyor genelde :)

     • hasanTR

      Valla ben hiç denk gelmiyorum artık. :)   Ama ne zaman birine operayı önersem hemen bir tane buluyor. Bütün olumsuzluklar yeni kullanıcıların başına geliyor. :)

     • http://crystenger.blogspot.com crystenger

      Azaltmak için https://addons.opera.com/en/addons/extensions/details/fix-the-web/ üzerinde çalışıyoruz. Türkçe desteği gelince burada da duyuracağız. Eksikleri sizler söyledikçe ya çözmeye ya da Opera’ya iletmeye çalışıyoruz.

      “Şikayetlerinizi bize, takdirlerinizi dostlarınıza anlatınız.” Sitenin girişine asalım bunu…

 • offchu

  Tarayıcı tanımlaması “Presto” içerdiği zaman mobil/wap sayfasına yönlendiriyor. Apache (htaccess) üzerinden bir yönlendirme olabilir.

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Muhtemelen, biz de öyle düşündük…

  • http://my.opera.com/greench greench

   Evet öyle bir yönlenme var. :)

 • http://www.operaturkiye.net zahek

  Opera 11.62 derleme1332 ile deneyebilir misiniz , düzelmiş mi ben mi yanlış görüyorum :)

  • http://crystenger.blogspot.com crystenger

   Çalışıyor gibi. Win7 Opera 12.00.1328

  • Kadir

   11.60 sürümünde de sorun görünmüyor. Yalnış görmüyorsun galiba zahek :)

 • http://www.operaturkiye.net zahek

  Evet Sinan bey, herkes biraz daha duyarlı olsa dediğiniz gibi çok daha anlaşılır ve uyumlu bir web oluşur.

 • http://www.operaturkiye.net zahek

  evet arkadaslarlar sorun halledildi resmi olarak.katkıda bulunan herkese ve Avea ekibine teşekkür ederiz.

 • Felasife

  Avea ‘anın çalışıyor olmasını görmek, tebrikler ve teşekkürler. :)