Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Opera Link Nedir?

Yazan: crystenger | 20 Mart 2011 | arama motorları eşleştirme link notlar Opera Link senkronizasyon Yer İmleri

Bu yazımızda diğer tarayıcıların da klonladıkları bir Opera yeniliğinden bahsedeceğiz: Opera Link. Senkronizasyon. Türkçesiyle eşleştirme...

Opera Link, internete birden fazla cihazdan bağlandığınızda herbirinde aynı kişisel bilgileri kullanabilmenizi sağlar. Diğer bir deyişle her bilgisayarınızda, telefonunuzda ve tabletinizde aynı yerimleri, aynı hızlı erişimler ve aynı arama motorları bulunacak ve bir cihazınızda yaptığınız değişiklik diğerlerini otomatik olarak etkileyecek.

Opera’yı kullanmaya başlamımın ana sebeplerinden biri olarak gördüğüm özelliği Opera kullanıcıları Opera 9.5 ile 2008 yılında görmüştü. Opera Link‘in 2008’de sunulmasıyla Opera, tarayıcı verilerini kurulum paketi dışında taşımayı başaran ilk tarayıcı oldu. O zamandan bu zamana Opera Link‘te bir çok geliştirme oldu. Opera 11 ile içerik engelleme filtrelerini de eşleştiren Opera Link, görünüşe göre yakında parolaları da senkronize edecek. Güvenlik endişeleri nedeniyle uzun süre bu özelliğe uzun süre olumlu bakmayan Opera Software endişelerini gidermiş görünüyor. Zaten kullanıcılar eşleştirilecek öğeleri isteğe bağlı olarak seçebiliyordu.

Stabil Sürümlerde Eşleştirilebilen Veriler ve Platformlar

 • Yer İmleri
 • Hızlı Erişim
 • Yer imleri çubuğu [ 1 ]
 • Notlar [ 1 ]
 • Girilen adres geçmişi [ 1 ]
 • İçerik engelleme filtreleri [ 1 ]
 • Arama motorları
 • İçerik engelleyici kuralları
 • Parolalar


 • Masaüstü: Windows, Linux, Mac
 • Cep Telefonları (3000’den Fazla Telefon Modeli)
 • Opera’nın olduğu diğer yerler

Her yeni sürümle artan eşleştirilebilir içerik ve platformlar şimdilik yukarıdakiler…

Kullanım

Son derece basit.

 1. Opera’nın sol altındaki çift oka tıklayıp “Eşleştirmeyi etkinleştir” ya da “O Menü”den Opera’yı Eşitle > Eşleştirmeyi etkinleştir
 2. My Opera, Dev Opera ya da Opera Labs üyeliğiniz var ise “Zaten hesabım var” seçeneğini kullanmak, yok ise “Bir hesap oluştur” ile hızlıca hesap edinerek kullanmaya başlayabilirsiniz.
 3. Son aşamada, kullandığınız bilgisayar için hangi verileri eşleştirmek istediğiniz sorulacak. Bunlardan dilediklerinizi seçerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

İlk giriş yaptığınızda Opera kullandığınız bilgisayarda tüm eşleştirilecek verilerin bir kopyasını oluşturur. Bunun nedeni olası veri kayıplarında geri dönmeyi sağlamaktır. Bu veriler profil klasörünüzde yedek dosyalarıyla birlikte tutulmaktadır.

Diğer Tarayıcılardan Opera Link’e Erişim

Opera Link aynı zaman web üzerinden de kullanılabilir. link.opera.com adresinden Opera’yı kullanmadan, notlarınızı, yer imlerinizi ve hızlı erişim öğelerinizi görebilir, düzenleyebilirsiniz.

Firefox’da ve Chrome’da Eşleştirme

Diğer tarayıcılara Opera’nın bu özelliği bir süre sonra entegre edildi. Mozilla, Firefox’a test aşamalarında Mozilla Weave adıyla, daha sonra Firefox Sync olarak sundu. Google ise Chrome Sync adıyla sunuyor.

Parola Senkronizasyonu

Opera Link ile parolalarınızı da eşleştirebilmektesiniz. Bu sayede nerede olursanız olun tüm şifreleriniz her zaman elinizin altında ve erişilebilir durumda. Parola eşleştirme ayarını Sync Password Manager ayarından da manuel olarak iptal edebilir. 

Parolaların otomatik olarak eşleştirmesinin yanı sıra Opera eklentilerini kullanarak da şifre ve form verilerinizi yedekleyebilir veya örneğin sitelere otomatik giriş yapabilirsiniz. Aşağıdaki eklentileri bu amaçla kullanabilirsiniz.

Notlar

 1. Opera Mini’de kullanılabilir değildir.
Vivaldi Türkiye sitesi