Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Opera Eklentileri

Opera Eklentiler

Opera’nın eklenti kavramına bakış açışı Opera 11 sürümlerinin yayınlanması ile beraber tamamen değişmiştir. Bu versiyon öncesine kadar eklenti kavramı Opera’da  sadece, internette gezinirken sayfa içeriklerini doğru görüntüleyebilmeniz için gerekli olabilecek yardımcı ek uygulamalardı. Fakat Opera 11 ile beraber eklenti tanımı daha da genişleyerek web geziniminizi kolaylaştıracak her türlü ek uygulamayı da kapsar bir hale geldi.

Temel olarak bakıldığında belki bu kavram iki farklı alt başlığa ayrılabilir;

  • Gömülü eklentiler; halihazırda Opera ile beraber kurulum sırasında gelen ve yukarıda anlatıldığı üzere , internette gezinirken sayfa içeriklerini doğru görüntüleyebilmeniz için gerekli olabilecek yardımcı ek uygulamalardır ve bunlara tarayıcınızın adres satırından opera:plugins yazarak ulaşabilirsiniz.
  • Yardımcı eklentiler; Opera 11 ile tanıştığımız her türlü yardımcı ek uygulamalardır. Bu eklentilere ait kataloğa bu adresten ulaşabilir ve kurulu eklentilerinizi CTRL+Shift+E kısayolu ile yönetebilirsiniz.

Fakat herhangi bir kavram kargaşası olmaması açısından biz tüm eklentileri tek bir kategori altında toplayarak hepsine “Opera Eklentileri” diyeceğiz.

Opera eklentileri ile artık Opera’yı çok daha verimli ve esnek olarak kullanabilirsiniz. Çevrim içi olarak ulaşabileceğiniz Opera Eklenti Kataloğu aracılığı ile yüzlerce eklenti arasından istediğinizi tek bir tıklama ile kolayca indirebilir ve kullanabilirsiniz. Yine bunun yanısıra eklentilerle ilgili her türlü soru ve önerilerinizi Opera Türkçe Forumları‘nda ya da ingilizce forumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yeni eklentiler hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için lütfen öncelikle hazırladığımız Opera Eklenti Rehberi‘ni okuyunuz. Yine bunun yanı sıra Opera Eklenti Kataloğu‘nu kullanarak birçok eklentiyi deneyebilirsiniz.

Opera ile beraber varsayılan olarak gelen diğer eklentilerle ilgili ise daha evvelki hazırlamış olduğumuz bilgilendirme yazısı aşağıdadır.  Bu eklentilerri ile de internette rahatça dolaşabileceğiniz gibi ihtiyaç duyulması halinde bu eklentiler manuel ya da otomatik olarak aşağıdaki anlatılan yöntemlerle de yüklenilebilir.

Soru-Cevap

Soru: Tarayıcımın kullandığı eklentileri nasıl görebilirim?

Cevap: Tarayıcınızda kurulu olan eklentileri görmek için tarayıcınızın adres satırına “opera:plugins” yazıp “Enter” tuşuna basınız ya da direkt opera:plugins bağlantısını tıklayın.

Soru: Kullanmakta olduğum eklentiler hangi dizindedir?

Cevap: Eklentileriniz C://Program Files/Opera/Plugins dizini altındadır. Tıklayın

Soru: Eklentilerimi nasıl etkinleştirir/iptal ederim?

Cevap: Eklentiler varsayılan olarak etkin halde gelir fakat, “F12/Eklentileri etkinleştir” ile aktif hale getirebilir ya da iptal edebilirsiniz.

Soru: Gerekli eklentileri nasıl bulabilirim?

Cevap: Eklentileri Opera resmi sitesinde aratabilirsiniz.

Soru: Eklentileri nasıl yükleyebilirim?

Cevap: Eklentileri tek tek indirip yukarıda belirtilen klasöre kopyalayabileceğiniz gibi yine aşağıdaki programı kullanarak da toplu olarak yükleyebilirsiniz.

Soru:Eklentileri kontrol edebilir miyim?

Cevap: Evet bu eklentiler manuel olarak aktifleştirilip devre dışı da bırakılabilir. Bu ayarlara opera:plugins sayfasından erişebilirsiniz.


Yararlı Eklentiler


Adobe Flash

İndir: adobe.com

Dosya Adı: npswf32.dll

Windows Media Player 11

İndir: technet.com

Dosya Adı: np-mswmp.dll

Windows Media Player

İndir:  microsoft.com

Dosya Adı: npds.zip, npdsplay.dll, npwmsdrm.dll

Apple QuickTime

İndir: apple.com

Dosya Adı: npqtPlug-in.dll, npqtPlug-in2.dll, npqtPlug-in3.dll, npqtPlug-in4.dll, npqtPlug-in5.dll, npqtPlug-in6.dll, npqtPlug-in7.dll

Adobe Shockwave

İndir: adobe.com

Dosya Adı: np32dsw.dll

Adobe Reader/Adobe Acrobat

İndir: adobe.com

Dosya Adı: nppdf32.dll, nppdf32.deu

Adobe SVG Viewer

İndir: adobe.comDosya Adı: NPSVG3.dll

DivX Web Player

İndir: divx.com

Dosya Adı: npdivx32.dll

RealPlayer

İndir: real.com

Dosya Adı: nppl3260.dll, nprpjplug.dll

Silverlight

İndir: microsoft.com

Dosya Adı: npctrl.dll / Javanızı test edin

GetRight

İndir: getright.com

Java

İndir: java.com.tr