Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Opera’da Temiz Bir Kurulum Nasıl Yapılır?

Yazan: m | 2 Ocak 2012 | SSS Temiz kurulum

Kimi zaman Opera Tarayıcı ile ilgili oluşan şikayetlerin nedeninin kurulum dosyaları işle ilgili olabileceğiniz düşündünüz mü? Bu tip bir durumda yeniden temiz bir kurulum yapmak sorunlarınızın çözümüne yardımcı olabilir.

 

Herhangi bir adım sırasında, sizin için önemli olduğunu düşündüğünüz bir verinin silinmesi ile karşı karşıya kalırsanız, bu rehberde yazılanları %100 uygulanmak durumunda olmadığınızı biliniz… Bu rehber standart bir kullanıcı için hazırlanmıştır ve aşağıdakileri uygulamadan önce öncelikle yedeklerinizi alma unutmayınız.

 

Dosya ve Klasörleriniz Nerede?

Opera’nın kullandığı dosyaların nerede olduklarını öğrenmek için tarayıcınızın adres satırına opera:about yazıp Enter’a basın. Açılan sayfada Opera’nın kullandığı tüm dosyaların bulunduğu veri yolları görülecektir. Bu adresleri öncelikle bir yere not edin ve Opera’yı kapatın.

 

Yedeklenecek Verilere Ulaşın

Lütfen Opera’yı kapattığınızdan emin olununz

Öncelikle yukarıda belirlediğimz Opera dizini yazan adrese gitmemiz gerekiyor. Bunu daha kolay olması açısından aşağıdaki yolu izleyerek de yapabilirsiniz.

Başlat -> Çalıştır -> %appdata% -> Tamam

Buradaki %appdata% sizin Windows kullanıcı hesabınızın Application Data klasörüne gider.
Yani C:\Documents and Settings\KULLANICIADINIZ\Application Data yolunu açar.

Açılan pencereden Opera klasörüne girdikten sonra karşınıza ikinci bir Opera isimli (tüm dosyalarınızın bulunduğu) bir klasör çıkacak. İşte bizim kullanacağımız klasör bu olacak. Bu klasörün ismini istediğiniz şekilde (Örn: Opera1) olarak değiştirin.

Bu klasörün ismi kullanmakta olduğunuz kurulum paketine göre değişiklik gösterebilir.(Opera Beta Opera RC, gibi)

 

Opera’yı Kaldırın

Opera’yı sistemden tamamen kaldırmak için işletim sisteminizin varsayılan programlarını kullanabilirsiniz ve ardından tüm dosyaları manuel olarak da kaldırabilirsiniz fakat bu genel olarak sistemde artık dosya parçacıklarının kalmasına neden olmaktadır. O yüzden eğere deneyimli bir Opera kullanıcısı değilseniz biz bu işlem için farklı bir program kullanmanızı öneriyoruz.

Bizim size tavsiye edeceğimiz program ,hem ücretsiz seçeneği olması hem Türkçe seçeneği içermesi ve hem de kolay kullanılabilir olması açısından, Revo Uninstaller.

Programı sorunsuz kurduğunuzu varsayarak devam ediyoruz…

Program ekranı açıldığında sisteminizde bulunan programların simgelerini göreceksiniz. Opera‘yı seçtikten sonra üstteki Kaldır‘a tıklayalım. Karşımıza gelen uyarı ekranını onaylayarak devam edelim.

2

Daha sonra karşınıza kaldırma seçeneğinin nasıl olması gerektiğini soran diğer bir ekran açılacak. Burada da Makul seçeneğini işaretleyerek ileri düğmesine basın ve bir süre bekleyin. Daha sonrasında Opera‘nın kendi kaldırma programını devreye girerek ilk kaldırma işlemi yapılmış olacak.

3

Bir sonraki ekranda ise karşımıza hangi kayıtların silineceğini bilgisi gelecek karşınıza. Bu ekranda da Hepsini seç seçerek silme işlemine devam edebilirsiniz.

4

 

Bir sonraki ekranda ise hangi klasörlerin silineceği gösterilecektir. Bu ekranda da Hepsini seç seçeneğini işaretleyerek kaldırma işlemini tamamlayın.

5

Kaldırma işlemi başarı ile tamamlandı ve artık yeni ve temiz bir Opera kurulumu yapabilirsiniz.

 

Yeni Bir Kurulum Yapın

6

Yeni bir kurulum için en güncel Opera sürümünü indirerek kurulumunuzu tamamlayın. Daha sonra Opera’yı bir kere açarak tekrar kapatın. Bunu yapmanızın nedeni, yeni bir profil klasörü oluşturmak. Bu işlemi de yaptıysanız daha önce almış olduğunuz yedekleri geri yükleyebilirsiniz artık.

 

Eski Verilerinizi Aktarın / Eşleştirin

Bildiğiniz gibi Opera Link ile birçok verinizi çevrim içi olarak eşleştirebiliyorsunuz. Bunu yapmak için sadece Opera Link’i aktifleştirmeniz yeterli olacaktır. Opera Link ile ilgili ayrıntılı bilgiye bu yazımızdan erişebilirsiniz. Şu an Opera Link aracılığı ile aşağıdaki dosyalarınızı eşleştirebilirsiniz/alabilirsiniz.

 • Yer İmleri
 • Hızlı Erişim
 • Yer imleri çubuğu
 • Notlar
 • Girilen adres geçmişi
 • İçerik engelleme filtreleri
 • Arama motorları
 • İçerik engelleyici kuralları
 • Parolalar

 

Fakat standart dışı (size özel) ayarlarınızı (araç çubukları, tarayıcı ayarları, vb.) manuel olarak aktarmanız gerekecektir. Yukarıdaki dosyaları Opera Link ile aldığınız varsayarak sizin için özel olabilecek diğer dosyaları yeni kurulum klasörüne aktaralım. Bunun için yukarıda yedek aldığınız (adını Opera1 olarak değiştirdiğiniz) klasörü kullanabilirsiniz.

Ayarlarınızı aktarabilmeniz için aşağıdaki gibi her iki Opera klasörünü de pencere olarak açın ve istediğiniz dosyaları yeni kurulum klasörüne taşıyın.

7

 

 • Sözlükler: Yazım denetimi için indirmiş olduğunuz sözlükleri tekrar indirmek istemiyorsanız kullanabilirsiniz.
 • Menü ayarları : Eğer Oepra menülerinde bir özelleştirme yaptıysanız bu klasörü de alabilirsiniz.
 • Fare ayarları: Eğer fare kısayolları ile ilgili bir değişiklik yaptıysanız bu klasörü de alabilirsiniz.
 • Kayıtlı oturumlar: Daha evvel kaydettiğiniz oturumlarınız varsa bu klasörü de kopyalamanız gerekir.
 • Araç çubukları: Eğer kendinize has bir şekilde araç çubuklarını düzenlemiş iseniz almanız gerekir.
 • Tarayıcı ayarlarınız: Opera’yla ilgili yapmış olduğumuz tüm ayarlar bu dosyadadır. Önemli ayarlarınız olduğunu düşünüyürsanız Bu dosyayı da alabilirsiniz. Önemli olmadıkça bu dosyayı almanız önerilmez.

 

Yukarıdaki size özel dosyaları da yaptıysanız artık temiz kurulum işlemini tamamlamış bulunuyorsunuz.

 

Vivaldi Türkiye sitesi
 • Pingback: turkish » Twitter Trends()

 • Asdkrl

  Ellerinize sağlık güzel bir rehber olmuş.
  Teşekkürler.

 • Sreyya

  temiz kurulumu mac sistemler de nasıl yapıyoruz bilgi verebilirisiniz sevinirim.
  teşekkürler 

 • dfg

  detaylı açıklama olmamış. baştan savma olmuş. opera türkiye ilginize teşekkürler