Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Opera Turbo, Neden Yavaş Bağlantılar için Mükemmeldir?

Yazan: crystenger | 24 Eylül 2011 | Hız indirme Opera Opera Turbo Sunucu turbo WebP

Opera’nın en önemli ve yararlı teknolojilerinden birisi olan Turbo’nun yavaş bağlantılarda neden mükemmel olduğunu düşündünüz mü?

Opera Turbo özellikle yavaş bağlantılarda çok hızlı bir şekilde gezinmenize olanak sağlar. Bu özellik aynı zamanda siz sınırlı/ücretli bir internet erişimi üzerindeyken -örneğin bir otel odasında veya bir hava alanında-  daha kısa zamanda daha hızlı bir gezinme sunacağından ödeyeceğiniz paradan da tasarruf etmiş oluyorsunuz. Eğer sürekli seyahat eden biri iseniz, bu hiç de göz ardı edilmeyecek rakamlara ulaşabilmektedir. Zira internet erişim ücretlendirmeleri ülkeden ülkeye oldukça farklılık göstermektedir .

Opera Turbo nasıl çalışıyor?

Eğer bir web sayfasını (web.com sayfası diyelim) görüntülemek için bir istekte bulunursanız; o sayfa ile ilgili tüm metinleri, resimleri ve ilgili diğer tüm dosyaları indirmek için doğrudan web.com sunucularına bağlanırsınız. Fakat eğer Opera Turbo kullanırsanız; aynı içerik istekleri Opera sunucuları üzerinden sağlanır. Diğer bir deyişle istenen web sayfasının içerikleri önce Opera sunucularına indirilir daha sonra sıkıştırılarak size gönderillir ve siz de o sayfayı görüntülersiniz.

Web sayfasının içeriği ve sayfanın şablonu, sayfadaki resimlerin yeniden boyutlandırılmasına rağmen, herhangi bir değişikliğe uğramamaktadır. Ve sonuç olarak tarayıcınız aynı sayfa için daha az veri indirdiği için, sayfa bilgisayarınıza daha hızlı yüklenmektedir.

Turbo Grafiği

Google WebP ve Opera Turbo

Opera sunucuları şu an resimleri sıkıştırmak yerine , Google’ın WebP resim gönüştürme formatını kullanmaktadır. Bu sayede resimlerin boyutu ufaltılmasına rağmen kalitesinde bir değişiklik olmamaktadır.

Aşağıdaki görsel, bu adresteki fotoğrafların Opera Turbo ile görüntülenmiş hallerini göstermektedir.

Opera 10 ile tanıtılan Turbo, 11.10‘da WebP destekli sıkıştırma ile resimlerin kalitesi WebP ile sıkıştırıldığı için eski sürüm ve orijinaline nazaran oldukça iyi durumda.

Gizlilik ve Güvenlik

Opera, hassas verilerinizin kendi sunucuları üzerinden geçmesine izin vermez. Örneğin bir banka işlemi ya da https kullanan bir bağlantılarda Opera Turbo kendini otomatik olarak devredışı bırakır.

Kaynak

Vivaldi Türkiye sitesi