Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Opera Türkiye Yenilendi

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 27 Ocak 2011 | haberler opera türkiye tanıtım tasarım yenilik

Opera Türkiye bugünden itibaren yepyeni bir tasarımla ve içerikle sizlerin karşısında olacak…

Uzunca bir süredir üzerinde tartıştığımız ve bir süredir de kapalı kapılar ardında geliştirmesine devam ettiğimiz yeni tasarımımız sonunda bitirdik ve bugünden itibaren yayına sunduk. Bizim içimize sinen; oldukça canlı, hareketli ve en yeni web standartlarını destekleyen ve tarayıcı dostu bir tasarım oldu. Açıkçası bizim içimize sindi diyebiliriz, tabii ufak tefek gözümüzden kaçan sorunlar mutlaka olabilecektir. Bu konuda da sizlerin yardımını rica ediyoruz ve gözünüze hoş gelmeyen ya da şurasında şu hata var dediğiniz noktaları bizlere bildirmenizi istiyoruz.

Öncelikle tasarımın hazırlanması konusunda çok yoğun ve canı gönülden çalışan Çağlar Yeşilyurt‘a teşekkür etmek istiyoruz. Yine bunun yanı sıra tasarımın şekillenmesine ,anketimize katılarak ve yorumlarını bize bildirerek, yardımcı olan herkese de teşekkür ederiz. Şimdi de sizlere bazı değişikliklerden bahsetmek istiyoruz.

Resmiyet


Aslında birkaç ay önce tamamladığımız bir konuyudu bu fakat yeni tasarımla sizlere bilgi vermeyi amaçladığımız için bugüne kadar beklemek durumunda kaldı. Opera Türkiye artık resmi olarak Opera Software ile bağlantılı bir web sayfası konumunda olacak. Konuyla ilgili resmi bilgilendirme yazısını burada görebilirsiniz ve yine ekranın sağ alt köşesindeki “Official Opera Fan Site” logosuna tıkladığınızda yazıya ulaşabilirsiniz.

Bununla beraber Opera Software’in Türkiye’de yapacağı faaliyetlerde ve Türkiye’den organize edilecek faaliyetlerde yardımcı olmak konusunda çalışmalarımız daha ciddi bir kimliğe de bürünmüş olacak. Geçtiğimiz günlerde yapmış olduğumuz OT ve Middle East İşbirliği‘ni de göz önüne alırsak OT ve kullanıcıları için bu gelişme oldukça faydalı olacaktır.


Daha Geniş Bir Menü Düzeni


Web sayfamızın genel görünüme bakacak olursanız, ziyaretçinin mümkün olan en kısa sürede aradığı içeriğe ulaşmasını sağlamaya çalıştık. Bunun için daha geniş bir üst menü yelpazesi hazırladık. Artık daha güzel ve daha işlevsel…


Opera’yı Özelleştirin


Yine ziyaretçilerin Opera ile ilgili tüm özelleştirme işlemlerine kolayca ulaşabileceği yeni bir sayfa hazırladık. Bu sayfaya sitenin sağ üst kısmında bulunan “Opera’yı Özelleştirin” görselini kullanarak rahatça ulaşabilirsiniz. Sayfa içeriğinde dorudan bağlantıları kolayca görebilirsiniz.


Yeni Bir İndirme Sayfası

Yine bunun yanı sıra ,ekranın sağ üst kısmından ulaşabileceğiniz, “Opera’yı İndirin” adı altında tamamen yeniden dizayn edilmiş bir indirme sayfası hazırladık.  An sayfadaki bu düğme kullandığınız işletim sistemini otomatik olarak tespit ederek karşınıza sizin işletim sisteminizi bildirecek şekilde görülmektedir. Örn: “Windows 7”


Twitter Bağlantısı


Ana sayfadaki manşet alanının altına baktığınızda gri bir bölüm göreceksiniz. Bu bölüm Opera Türkiye Twitter hesabından yapılan paylaşımları belirli periyotlarda döndürerek ekrana getirmeye yaramaktadır. Bu şekilde ana sayfadayken bile kolayca Twitter üzerinden bizi takip edebileceksiniz.


Kategorilenmiş İçerik


Ana sayfada haberleri ve diğer yazıları ayrı kategoriler altında göreceksiniz. Böylece hangi yazının ne tarz içeriği olduğunu yazıyı açmadan bilebileceksiniz…Benzer bir uygulama da kenar çubuğunda. Sıralamayı belirlerken en çok kullandıklarınızı öne aldık…


Kolay İletişim KurunSağ bulunan posta simgesini kullanarak bizimle kolaylıkla irtibata geçebilirsiniz…

Duyurular


Sayfanın en üst kısmına baktığınızda bir mikrofon simgesi göreceksiniz. Bu alan bizim tarafımızdan yapılan anlık duyuruları takip etmeniz amacıyla eklenmiştir. Hatta o mikrofon da hareket edebiliyor :)


Daha Gelişmiş Bir Arama
Arama kutusu mutlaka dikkatinizi çekmiştir…Yeni arama kutusu otomatik olarak içerikleri tarayacak şekilde yapılandırıldı ve herhangi bir içerik yamaya başladığınız anda, otomatik olarak arama sonuçları önüne gelecek şekilde yapılandırıldı.


Disqus Yorum SistemiSitenin yorum sistemi tamamen yenilerek Disqus ile entegre bir hale getirildi. Artık yorumlarınızı birçok farklı kimlik altında kolayca yapabileceksiniz ve internet üzerinden kolaylıkla takip edip ve yine kolaylıkla abone olabileceksiniz.


Bizimle Çalışmak İster misiniz?Opera Türkiye‘ye katılım konusunda geçtiğimiz süre zarfında bazı arkadaşlarla görüştük ve kimileriyle de çalışmaya başladık fakat bundan sonra katılım başvuru formu sürekli halde açık olacak ve isteyen herkes -sayfanın alt kısımındaki “Bizimle çalışmak ister misiniz?” bağlantısını kullanarak- başvuruda bulunabilecek. OT’nin ihtiyaçları doğrultusunda başvuranlarla en kısa sürede irtibata geçilecek.


Web Standartlarına Uyum

Yeni web sayfası teması en son web standartlarına (HTML5, CSS3) uygun olarak dizayn edilmiştir. Üst menü, orta alan sekmeleri, yan panel sekmeleri, arama kutucuğu, vb. birçok alana baktığınız zaman, birçok yenilik ve farklık göreceksiniz.Yine bunun yanı sıra web sitenin arka plan yönetiminde kullanılan sistem, eklentiler ve veritabanları üzerinde de gerekli güncelleme işlemleri yapılmıştır.


Reklam

Opera Türkiye, bildiğiniz üzere gönüllü olarak birkaç kişinin bir araya gelip oluşturduğu bir ortak projedir. Bu anlamda herhangi bir maddi amaç gütmeyen bir oluşumdur. Fakat sizlere daha iyi hizmet verebilmek ve daha faydalı olabilmek maksadı ile 2011 yılında reklam konusuna da eğilmek istemekteyiz. Bildiğiniz gibi zaten Sponsorluk adı altında benzer bir hizmet veriyorduk sitemizin sağ tarafında. Bu tasarımla beraber ise reklam vermek isteyen kişi ve kuruluşlar için de bazı alanlar ayrılacaktır. Reklam ve Sponsorluk konularıyla ilgili detaylı bilgileri Reklam sayfamızı inceleyerek görebilirsiniz.


Mobil Web Sitesi

Opera Türkiye yeni dizaynıyla beraber yeni bir mobil web sayfasına da kavuşuyor. Artık cep telefonunuzun tarayıcısı ile bu siteye bağlandığınızda karşınıza mobil bir web sayfası gelecek. Hem çok daha hızlı hem de çok pratik bir gezinim olacak sizin için. Bizim için de daha çok yeni olan bu özelliği test etmeniz bizleri ayrıca mutlu edecektir.


Başka…

Tüm bu yukarıda belirttiğimiz yenlikler dışında daha henüz tamamlanmamış başka projelerimiz de var tabii ki ve en kısa zamanda bunlarla ilgili bilgileri sizlerle paylaşacağız. Yine bunun yanı sıra çeşitli yarışmalarımız olacak ve tabii ki yeni yeni birçok hediyelerimiz. Bazı web siteleri ile ortak bazı projeler konusunda da görüşmelerimiz devam etmekte ve ortak projeler ortaya koyma yönünde çalışmalarımız  sürmektedir.

Kısaca yeni tasarımımızla ilgili söylemek istediklerimiz bunlardan ibaret. Lütfen yorumlarınızı bize bildirin, bizim için çok değerliler çünkü…

Umarız siz de beğenirsiniz.

Sevgi ve saygılarımızla,

Opera Türkiye

Vivaldi Türkiye sitesi
 • Darkness

  Yeni tasarım gerçekten güzel olmuş, Elinize sağlık

  İyi çalışmalar.

  • http://www.facebook.com/atillagoguslu Atilla Göğüslü

   Harika olmuş. Herkesin ellerine sağlık.

 • Darkness

  Yeni tasarım gerçekten güzel olmuş, Elinize sağlık

  İyi çalışmalar.

 • http://www.operaturkiye.net agresiff

  Yeni tasarım herkese hayırlı olsun, emeği geçen herkesin ellerine sağlık :)

 • http://www.facebook.com/atillagoguslu Atilla Göğüslü

  Harika olmuş. Herkesin ellerine sağlık.

 • http://www.operaturkiye.net Opera Türkiye

  Teşekkür ederiz.

 • Anonim

  +1

 • Pingback: Tweets that mention Opera Türkiye | Opera Türkiye Yenilendi -- Topsy.com()

 • ahmet

  Gerçekten operamız gelişip değiştikce sitemizde ona nazaran daha da güzelleşip gelişiyor..
  Ya bi yerde takıldım arkadaşlar..Arama cubugumuzun yanına eklentileri nasıl sıralıyorduk? Unuttum nasıl yapıldıgını 11.01 de yapmıştım 11,10 da yapamadım

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   @ahmet,
   EKlentileri manuel sıralama mümkün değil fakat tümünü etkisizleştirip tekrar istediğinizi sıralamaya göre (ilk etkinleştirdiğiniz en solda olur) tekrar etkinleştirirseniz bir sıralama oluşacaktır.

 • echelon

  emeği geçen herkese teşekkürler..