Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Opera TV Store ve TV Emulator’ü Tanıtıldı

Yazan: knightx | 12 Eylül 2011 | akıllı tv dükkan Emülatör Geliştirici HTML5 opera tv store TV tv emulator tv store uygulama

Opera TV Store

Opera, bilgisayarlar, cep telefonları, tabletler, arabalar derken dünyayı saran “ağ”, webin, akıllı TV‘lere de gireceğini duyurmuştu. Ve o gün geldi…

2003 yılında Akıllı TV’ler ve HTML kodlarını yorumlayabilen bir TV üzerine çalışmalarını duyuran Opera Software, son zamanlardaki gelişen teknoloji ile internet destekli televizyonlara ilişkin Philips, Sony gibi şirketlerle TV konusunda anlaşmalar yapmıştı.

Opera Software yine bir kaç hafta önce HTML5 temelli, TV’ler için uygulama dükkanı ve geliştirme ortamı sunacaklarını duyurmuştu. Bu uygulamaların, HTML5, SVG, Canvas, CE-HTML ve OIPF gibi teknolojiler tabanında geliştirileceğini ve geliştirilen uygulamaların, aynı zamanda akıllı telefonlarda ya da masaüstlerinde kullanılabileceği de açıklanmıştı.

Geliştirilen uygulamaların hazırlanması ve sunulmasında yardımcı olması için Opera TV Store‘u hazırlayan şirket, bu servisi 15 Eylül 2011’den itibaren kullanıma sunacak.

Peki ya geliştirme ortamı?

Opera Tv Emulator

Tanıtılan servis bilindiği üzere Opera TV Store adında olacak ve bu servisin yanında geliştirilen uygulamların hazırlanmasında ve denenmesinde yardımcı olması amacı ile Opera TV Emulator‘ü de yayınlanacak. Uygulama geliştirecek olan kişilerin işini kolaylaştıracak olan emülatör, geliştiricilerin akıllı TV bulup deneme yada satın alma gibi dertleri ortadan kaldıracak. Geliştiriciler hata ayıklama işlemi için Opera Dragonfly‘ı da kullanabilecek.

Opera’nın bu servisine birçok TV üreticisi firmadan destek geldiği söyleniyor. Ayrıca Vimeo ve DriveCast firmaları bu servis ile anlaşma imzaladıkları açıklandı.

Opera TV Emulator‘ünü 15 Eylül’den itibaren opera.com/business/cdk adresinden indirebilirsiniz.

Vivaldi Türkiye sitesi
  • Misafir

    Şimdi Biz Operayla TV izleyebilecekmiyiz?