Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Opera, W3C Web Eğitimi Topluluğuna Katıldı [webplatform.org]

Yazan: Çağlar Yeşilyurt | 16 Ekim 2012 |

Opera Software içlerinde Adobe, Facebook, Google, Microsoft, Mozilla ve Nokia gibi önemli teknoloji şirketlerinin bulunduğu açık web standartlarının belgelendiği Web Platform Docs adında bir oluşum başlattı. 

Web Platform, oluşumu  web üzerinde yararlanılabilecek bir kaynak bulabilme sorununa çözüm olmak, en son HTML5, CSS3 ve diğer standartlarla  ile ilgili kaliteli içerikleri barındırabilmek amacıyla başlatılmış bir projedir.

Site web geliştirmede kullanılan birçok teknoloji ile ilgili detaylı dokümantasyon içereceği gibi aynı zamanda bu teknolojilerin nasıl kullanılacağına dair en iyi örneklemeleri ve karşı platform tarayıcılarındaki uygulamalarına yönelik örneklemeleri de barındıracaktır. Yine aynı zamanda bu site üzerindeki tüm bilgi ve belgeler tamamen herkese açık olacak ve yine herkesin katkı yapabilmesi de sağlanacaktır.

Bu oluşum W3C‘nin de desteği ile geliştirilmektedir. İlerleyen dönemlerde ise bazı kodlama araçları, eğiticilere sağlancak kaynaklar ve web tabanlı kurslar ile daha da geliştirilecektir.

Opera Software‘dan ise Chris Mills özellikle bu oluşumda önemli bir rol alarak içerik geliştirme ve katılımcıları organize etme konusunda çalışmalarda bulunacaktır.

Bizler de bu oluşumun web üzerindeki birçok eksiği karşılayacağını ve oldukça yararlı olacağını düşünmekteyiz ve bu amaçla bu oluşumun bir parçası olarak WebED kapsamında başlatmış olduğumuz çalışmaları yakın bir zamanda webplatform.org üzerinden devam edeceğimizi bildirmek istiyoruz.

 

 Yardımcı Bağlantılar

 

Vivaldi Türkiye sitesi