Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Opera’da Flash gibi Eklentiler Nasıl Engellenir?

Yazan: crystenger | 25 Nisan 2011 | 3. parti Eklenti engelleme flash java nasıl nesne

Birçok insan farkında olmasa da Flash, Java gibi eklentilerden dolayı bilgisayarlarına virüs, trojan gibi zararlı yazılımları girdirir. Ama Opera’nın bilgisayarınızı daha güvenli yapmak için dahili bir özelliği var.

Bu özelliği aslında daha önce görmüş olabilirsiniz. Flash nesnelerinin üzerinde “Oynatmak için tıklayın” şekline benzer bir şekilde çalışan bu özellik ile sayfalardaki Flash nesnelerini varsayılan olarak devredışı bırakarak tarayıcı performansını ve site açılış hızını %30’a kadar, güvenliğinizi %5000 kadar artırabilirsiniz.

 

Opera’da “Oynatmak için Tıklayın” modunu etkinleştirme

Opera’da neredeyse her şey gibi bunu da bir kaç farklı yoldan yapabilirsiniz.

Flash Nesnelerini Devre Dışı Bırakmak

  1. Tercihler ile

Tarayıcınızın O Menüsünden > Ayarlar > Tercihler > Gelişmiş > Eklentileri, sadece gerekli olduğunda etkinleştir. yolunu izleyerek.

  1. Düğme ile

Aşağıdaki düğmeyi tarayıcınızda istediğiniz yere yerleştirdikten sonra, aktif ettğinizde “Eklentiler sadece gerekli olduğunda” etkinleştir.

Eklentiler gerektiğinde etkin

  1. Siteye özel tercih ayarlama ile

İsterseniz sadece belirli sitelerde eklentileri devredışı bırakabilirsiniz. Eklentileri engelleyeceğinizi siteyi açtıktan sonra F12 > Eklentileri etkinleştir > Onay işaretini kaldır yolu ile web sitesinde eklentilerin devredışı kalmasını sağlayabilirsiniz.

 

Opera Turbo ile Flash Nesneleri Devre Dışı Bırakmak

Opera Turbo etkin hale geldiğinde otomatik olarak Flash nesnelerini devre dışı bırakır. Gezintinizi hızlandırmak, kota kullanımını azaltmak için Opera Turbo’yu her zaman kullanabilirsiniz. Son güncellemelerle çok daha iyi hale gelen Opera Turbo tarayıcınız sol altındaki “hız göstergesi” simgesinden aktif hale getirilerek kullanılabilir.

 

Sadece İstemediğiniz Eklentileri Devredışı Bırakmak

opera:plugins sayfasından istemediğiniz ya da kullanmadığınız eklentileri devre dışı bırakarak daha hızlı gezinti ve daha yüksek tarayıcı performansı elde edebilirsiniz.

 

Vivaldi Türkiye sitesi
 • Mete

  Opera default ayarlarda zaten bu şekilde değil mi? Flash objeler görüntüleniyor fakat tıklanmıyor.

 • Pingback: Opera'da Flash Benzeri Eklentileri Engelleme()

 • dsads

  bunu öğrendiğim çok iyi oldu.

 • eMRE

  Bu eklenti olayı iyi oldu

 • musa

  Tarayıcımdan Eklentileri, sadece gerekli olduğunda etkinleştiri ayarladım ve. son derecede iyi oldu. ben genel olrak bu ayarın kalmasını istiyorum. fakat bazı sitelerdede örneğin ttnet müzik gibi sitelerdede eklentilerin çalışmasını istiyorum. bunu yapabileceğim bir ayar varmı. yani istediğim siteleri nasıl engelleyebiliyorsam gene olarak eklentileri kapatıpta belli sitelerde eklentilere izin verme şansım varmı?

 • http://forum.shiftdelete.net/ shadowknight

  çok güzel bir özellikmiş.

  • http://crystenger.blogspot.com crystenger

   11.50 ile site tercihlerine eklenen özellik sayesinde sayesinde istediğiniz sitelerde Flash içerikleri engelleyebilirsiniz.