Bizimle İrtibata Geçin

Kapat

Opera 11.10 Final hazır .Opera 11.10 incele ve indir....

Opera 11.10 Final

Yazan: zahek | 12 Nisan 2011 | Opera 11.10 Final 1.094 kere görüntülendi.
Opera 11.10 Final bu sabah yayınlandı. Çok daha hızlı, çok daha kararlı ve çok daha becerikli…

Opera 11.10 final için Opera uzmanları son birkaç haftadır inanılmaz bir şekilde çalıştılar ve neredeyse her gün yeni bir derleme çıkararak birçok hatayı düzelttiler ve tabii ki bu arada yine bazı yenilikler de eklediler. Genel olarak bakıldığında bu versiyonda 3 farklı yenilik ön plana çıkmakta. Opera 11.10 RC incelemesi yazımızda daha detaylı bilgiler mevcut. Şimdi kısaca bunlara bir göz atalım….Geliştirilmiş Bir Opera Turbo

Daha İyi bir Opera Turbo Bildiğiniz gibi düşük hızlı internet bağlantıları (toplantılarda, otellerde, hava alanlarında, vb…) her zaman her yerde işlerinizi zorlaştırmakta… Opera Turbo işte bu noktada size çözüm üretiyor. Gezindiğiniz sayfaların veri boyutunu ufaltarak , internet geziniminizi 3-4 kat veya daha fazla oranda hızlandırıyor. Daha evvelki versiyonlarda Turbo bunu yaparken aynı zamanda resim kalitesinden de ödün vermekteydi. Fakat bu versiyonla birlikte resimlerde herhangi bir kalite sorunu yaşamaksızın en iyi internet deneyimini tatmaya devam edeceksiniz. Opera uzmanları, Google‘ın geliştirdiği yeni resim formatı WebP‘yi kullanarak, artık kaliteden ödün vermeksizin Turbo kullanma avantajını sunuyor. Laboratuvar testlerinde görülmüştür ki ; yeni Turbo,  Opera 11′e göre yaklaşık %35 daha fazla sıkıştıma yaparak ve yine yaklaşık %15 daha fazla hız sağlamaktadır
Daha Becerikli Bir Hızlı Erişim

Sizlere daha evvel de detaylı bir şekilde anlattığımız gibi yeni hızlı erişim artık çok becerikli . Artık dilediğiniz kadar hızlı erişim ekleyebilir, kolayca hareket ettirebilir ve çok daha fazla özelleştirebilirsiniz. Yine bunun yanı sıra, otomatik ayarlama özelliği ile hızlı erişimin sizin ekranınıza göre en iyi otomatik konumlandırmayı ayarlamasını da sağlayabilirsiniz. Kısaca hızlı erişim ile ilgili her şey artık çok daha görsel ve çok daha fonksiyonel. Daha detaylı bilgi için tıklayınEklenti Yüklemek Daha Basit

Örneğin Flash içerik barındıran bir web sayfasını ziyaret ettiğinizde, eğer sisteminizde Flash kurulu değil ise Opera sizin için ilgili eklentiyi indirip arka planda kuruyor ve tarayıcıyı yeniden başlatmanıza da gerek kalmıyor.

Yukarıda bahsettiklerimiz 11.10 Final ile eklenen ve göze çarpan en önemli değişiklikler olarak tanımlanabilir fakat unutmayın ki bunların yanında yüzlerce hata düzelmesi, güncelleme ve benzeri değişiklikler barındırıyor Opera 11.10. Konuyla ilgili çok daha detaylı bilgiyi buradaki yazımızda inceleyebilir ve Opera 11.10′un sizlere neler vaat ettiğini kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Opera 11.10 RC2'yi indir

Değişiklik Listesi

Web’de Opera Türkiye

zahek hakkında

Opera ile haşır neşir olmaktan zamanın nasıl geçtiğini anlamayan meçhul yazar ...

Reklam Alanı

Opera 11.10 Final yazısı için 31 Yorum

 1. seçkin

  opera turbo bende yine yavaş yüklüyor.turbosuz daha iyi

 2. Tüm Operacılara hayırlı olsun. Turbo videosu süperdi. :)

 3. Geri izleme: Opera 11.10 Build 2092 Final

 4. dsa

  opera daha iyisini yapana kadar en iyisi bu sanırım.

 5. ufuk

  sitede ki bir yazıyı sol click ile seçtiğimizde menü seçeneği çıkıyor. eski sürümde bu özelliği kapatmıştım ama bunda bulamadım. ben mi gözden kaçardım acaba?

 6. 11 sürümü şimdi piyasayı tutacak hal aldı işte. 11.50 de donanım hızlandırması gelip otursun. Eklenti desteği gelişsin biraz daha. Kararsızlık ve performans sorunları giderilsin 12. Sürüm operanın altın çağını yaşadığmız sürüm olacak galiba. “Ah keşke opera’da da olaydı” diyebileceğimiz hiç bir şey olmayacak. :)

  Şu an eksikliğini hissettiğim tek şey turbonun sadece istediğimiz sayfalarda etkinleştirilmesi. Resim kalitesi de aynı, turboyu açık unutuyorum iki de bir. :D

 7. QwertyF

  Hızlı erişimin yeni haline bir türlü alışamadım. Klasik ve yeni olarak seçim yapmamız mümkün olsa güzel olurdu. Sitelerin ön izlemesi yerine simgelerini göstermesi sonucunda aradığımı bulmak çok yorucu oluyor. Hızlı erişimdeki (56 link) linkleri aralara boş hızlı erişim kutuları ekleyerek sınıflandırmış ve aradığımı çok hızlı bulabiliyordum (9 sütun *7 satır) Fakat bu haliyle hızlı erişimi kullanmak hiç de hızlı gelmiyor bana.

   • QwertyF

    Teşekkür edeim. Hemen uyguladım ve nispeten eski görünüme kavuştum. Şimdi geriye yerleri değişen linklerin yeni konumlarına alışmak kalıyor. Ona da alışırız artık.

    Birde önerim olacak. Operayı kurduğumuzda hızlı erişimde hazır olarak gelen 3 tane link var. Türkçe kurulumdan örnek verecek olursam. Kurulum tamamlandığında hızlı erişimde Opera forum Türkçe sayfaları ve tabi ki bizlerin vazgeçilmez adreslerinden biri olan operaturkiye.net hazır olarak gelse nasıl olur. Opera ile ilk kez tanışanlarda soru ve sorunlarına ilk elden kaliteli yanıtlar almış olur sizce de iyi olmaz mı?

    • Bu konuda biz de sizinle aynı görüşteyiz ve kurulum sonrası hızlı erişim de bizim de yer almamız için gerekli görüşmeleri yapacağız bakalım:)

     • QwertyF

      Umarım görüşmelerinizin neticesi olumlu olur. Kolay gelsin, teşekkürler.

     • Tekrar merhaba. Bu konuda Opera ile görüştüm. Açıkçası bu konuda çok fazla bir şey yapılabilecek gibi görünmüyor. Zira hazır gelen bu hızlı erişimler açıkçası Opera’ya mali açıdan bir kazanç sağlıyor. Kısacası satılıyor :) Bu noktada ücretsiz bir hızlı erişim ekleme fikrine pek sıcak bakılmıor.

      Ya da biz satın alıcaz bir tane de :)

      Şaka bir yana bizim için ayrıca görüşülecek tekrar .Umarım olumlu bir sonuç alırız :)

 8. Emrullah

  arkadaşlar hepsi güzel iyi ama ben facebook ‘a girdiğimde beş dk. ya duruyorum ya durmuyorum sohbet bölümü çevrimdışı oluyor ve bunu düzeltemiyorum operayı kapatıp açıyorum yine beş dk. sonra aynı şey bunun çaresi nedir bir çözümü olan varsa teşekkür ederim şimdiden.

 9. Emrullah

  tama ben açtım deniyorum.

 10. Geri izleme: Opera 11.10 Final

 11. Geçenlerde Acid3 ve HTML5 testi yaptım :HTML5 te Opera 2. oldu ,Acid Testinde 100 tam puan aldı.Müsadenizle adresi vereyim : http://greateast.wordpress.com/2011/04/17/tarayicilar-acid3-ve-html5-testinde/
  Ayrıca bir soru : Peacekeeper testinde internet bağlantı hızının alınan puanlara etkisi var mıdır ? Yakında peacekeeper testi de yapacağım …teşekkürler..

  • Merhaba,
   HTML5 destek testinde Opera’ya 10 puan daha verebilirsin çünkü Web Socket isimli teknoloji Opera tarafından desteklenmekte ama varsayılan olarak kapalı gelmektedir. opera:config#UserPrefs|EnableWebSockets ayarını kullanarak onu açabilirsiniz.

   Peacekeeper bağlantı hızından ayrı olarak tarayıcının hızını test eder ama sadece peacekeeper testine bakmak hız sonuçlarını karşılaştırmak için yetersizdir.

 12. opera son sürümünde gerçekten çok hızlı ve stabil olmuş :)

Bir Cevap Yazın

*