Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Opera’ya E-posta Hesabı Nasıl Eklerim?

Yazan: crystenger | 25 Haziran 2009 | e-posta mail SSS

Opera Tarayıcı kendi içerisinde dahili olarak bir posta istemcisi barındırmaktadır. Bu istemci vasıtasıyla tüm el-postalarınızı kolayca okuyabilir ve yönetebilirsiniz. Sadece birkaç dakika içerisinde e-posta ayarlarınızı kolayca yapabilirsiniz…


E-posta hesabı kurulumu

Yeni bir e-posta kurulumu için “O” menü / E-posta ve sohbet hesapları menüsünü kullanacağız. Bu işlem sonrası aşağıdaki gibi yeni bir pencere açılacaktır.

Bu pencerede oluşturmak istediğimiz yeni hesap türünü seçmemiz gerekmektedir. Resimden de göreceğiniz üzere ister bir e-posta hesabı, ister bir sohbet hesabı isterseniz de bir RSS hesabı tanımlayabilirsiniz. Biz şu an e-posta kurulumunu seçeceğiz. “E-posta” seçeneğini seçip, “ileri” düğmesini tıklıyoruz.

Bu yeni pencerede ise oluşturmak istediğimiz hesaba ilişkin birkaç genel ayar -sim, kuruluş, vb.- bulunmaktadır. Bilgileri girdikten sonra tekrar “ileri” düğmesini tıklayın.

Bu ekranda hesaba ilişkin kullanıcı adınızı, şifrenizi ve nasıl bir hesap türü olduğunu belirteceksiniz. Bu adımı da uyguladıktan sonra e-posta hesabınız kullanıma hazır durumda olacaktır.

Eğer e-posta hesap türleri arasındaki farkları bilmiyorsanız burayı inceleyebilirsiniz.


E-posta Hesabı Yönetimi

Yukarıdaki şekilde tanımlamış olduğunuz e-posta hesabınıza ait tüm düzenlemeleri e-posta hesapları yönetim panelinde ilgili hesabı seçerek, sağ taraftaki “Düzenle” düğmesine basarak değiştirebilirsiniz. Açılan ayar penceresinde dört farklı sekme bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla aşağıdaki gibidir.

    Genel sekmesi : Hesaba ilişkin genel bilgileri içerir. Çoğu bilgi sorunlu değildir. 

  • Sunucular sekmesi : Hesapla ilgili tüm gelen giden sunucu bilgilerini barındırır. Tüm bilgiler zorunludur. Buradaki bilgiler genellikle e-posta servis sağlayıcıların tanımlamış oldukları bilgilerdir. Örn. gmail hesabınızı ekliyorsanız bu ayarlar ön tanımlı olarak gelecektir.
  • Gelen : Gelen e-postalara ilişkin bazı ayarları barındırır.
  • Giden : Göndermiş olduğunuz postalara ait ayarları düzenleyebilir, imzanızı ekleyebilirsiniz.


E-posta Okuma

E-postalarınızı “O menü => E-posta => E-posta oku” menü kısayolu ile okuyabilirsiniz.


F4 kısayolunu kullanarak e-posta panelini aktifleştirerek de kullanabilirsiniz.

Vivaldi Türkiye sitesi