Opera 12 Final yayınlandı ! Sitemizde de güncellemeler yapıldı, değişikleri fark ettiniz mi :)

WebGL, Donanımsal Hızlandırma ve Opera

Yazan: greench | 28 Şubat 2011 | 11.5 donanımsal hızlandırma labs Opera 11 WebGl

Bundan çok önce 2007 yılında Opera geliştiricileri Windows üzerinde ilk defa 3 boyutlu canvas çalışmasına dair bir takım bilgiler verilmişti. Şimdi Opera çekirdek geliştiricileri, WebGL ve donanımsal hızlandırma destekli ilk derlemeyi geliştiriciler için sunuyor.

WebGL, içinde Opera’nında bulunduğu Khronos grubu tarafından geliştiriliyor. Opera, standartlaştırma sürecinin başladığı 2009 yılının başından beri WebGl’i bir standart haline getirmek için uğraşıyor. Eskiden standartlaştırılmaya çalışılan kurallar oldukça sık değiştirilse de şimdilerde WebGL projesi oldukça olgunlaştı ve kararlı bir yapıya büründü. Projenin kararlı yapıya kavuşmasıyla beraber Opera çekirdek geliştiricileri, WebGL destekli ilk Opera derlemesini sunmak için ideal bir zamanda olduklarını düşünüyorlar.

WebGL’i duymamış insanlar olabilir. Canvas üzerine şekiller Javascript ile çiziliyor. WebGL aslında canvas üzerine 3 boyutlu şekiller çizmenize olanak tanıyan donanımsal olarak hızlandırılmış javascript içeriği.

Donanımsal Hızlandırma


2008 yılında 3 boyutlu canvas denemelerinin yapıldığı sıralarda tamamen donanımsal hızlandırmalı bir video yayınlanmıştı. Donanımsal hızlandırmayı sağlayabilmek için gerekli şeylerden birisi -donanımsal hızlandırma olmadığı durumlarda- kodun en azından masaüstündeki kullanılan uygulama kadar hızlı çalışması. Buna ulaşmak için yazılımsal yorumlayıcının iyilleştirilmesine çok zaman ve kaynak ayrıldı. Opera’nın 10.50 sürümüyle beraber kullanmaya başladığı sistem en hızlı yorumlayıcı oldu. Bu aşama tamamlamlandıktan sonra donanımsal hızlandırma üzerine odaklanıldı.

Bu çalışmaların sonuçlarını bu derlemede görebilirsiniz. Bunun anlamı uyumlu sürücü ve donanıma sahipseniz donanımsal hızlandırmayı kullanabilirsiniz.

Opera’nın donanımsal hızlandırması IE9 ve Firefox 4 gibi sadece Windows Vista and Windows 7 için donanımsal hızlandırmayı destekleyen tarayıcılardankinden biraz farklı. Opera tüm çizim işlemleri için donanımsal hızlandırma kullanıyor ve herhangi bir işletim sisteminde yeterli donanımla bu işi yapacak. Bunun anlamı Windows XP, Linux, Mac OS X ve son akıllı telefonlar, web destekli televizyonlar gibi OpenGL ES 2 destekli aygıtlarda da donanımsal hızlandırma kullanılabilecek.

WebGL

Bu derleme OpenGL arkaucu destekliyor. Bu derlemeye özgü olarak sadece OpenGL 2.x uyumlu ekran kartları ve uygun sürücülerle WebGL çalışacak. İlerideki derlemelerde Opera Direct3D arkaucunu destekleyecek. Böylece gerekli sürücü ihtiyacı büyük ölçüde ortadan kalkmış olacak. opera:about sayfasına geldiğinizde ”Vega backend” yazan yerin değeri OpenGL veya Direct3D ise donanımsal hızlandırma etkin demektir. Diğer durumlarda software backend yazacak ve bunun anlamı da donanımsal hızlandırmanızın kapalı olduğu anlamına gelecek.

İndirin

Bu derleme sadece Windows içindir, fakat diğer işletim sistemlerinde de Windows’taki kadar iyi çalışmaktadır.

Çok önemli uyarı: Bu derleme kararlı değildir. Normal internet kullanımına uygun bir derleme değildir. Bu derleme sadece donanımsal hızlandırma özelliğini denemeniz ve geri bildirim yapmanız kullanıma sunulmuştur.

WebGL ve donanımsal hızlandırmalı Opera 11 derlemesini indirmek için buraya tıklayın.

Not: Bu değişiklikler 11.1x serisi ile beraber gelmeyecektir. Şuandaki Barracuda derlemeleri yukarıdaki yeniliklerden hiç birisini içermemektedir.

Kaynak

 • http://www.operaturkiye.net zahek

  Gerçekten güzel bir gelişme Opera için.

 • traineryum

  Güzel bir teknoloji gerçekten.

 • megawolt

  ff ve ie9 da donanım hızlandırma varken opera’da olmaması olamazdı zaten. merakla bekliyoruz.

 • mehmet1288

  ben yükledim ama bende “vega beckend” kısmı software yazdı ekran kartı ati radeon hd4330 opengl yok galiba, sonradan açılmaz mı acaba?

G+ OT