Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Yabancı Dil Bilmek Çok Önemli Değil Artık

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 29 Aralık 2010 | Çeviri Eklenti Google Opera 11İnternette gezinmek için illa ki yabancı dil bilmeniz gerekmiyor günümüzde. Opera kullanıcıları için birçok alternatif çözüm mevcut. Neler mi…


Artık internette gezinirken illa ki bir yabancı dile ihtiyaç duyduğumuz dönemleri geride bıraktık. Birçok servis tüm web sayfalarını tercüme edecek hizmetler sunuyor kullanıcılarına. Kullanıcılar ister kelime kelime isterlerse de tüm sayfayı tek bir seferde , yine ister manuel isterlerse otomatik olarak kendi dillerine ya da farklı dillere kolayca çevirebiliyorlar artık.

Günümüzün modern tarayıcıları bu özellikleri eklentiler sayesinde kullanıcılarına sunmaktalar. Biz de sizler için bu eklentileri bir araya getirerek ; sizlerin herhangi bir yabancı dil bilmeden tüm web sayfalarını nasıl kolayca ve sorunusuzca gezebileceğinizi göstermek istedik. Aşağıda tanıtılan eklentilerin her biri farklı işlevlere sahip olmasına karşın, genel manada hepsi sayfa ya da kelime tercüme etmeye yarayan eklentilerdir.

Translate

Bu eklenti ile web sayfalarını kolayca kendi dilinize çevirebilirsiniz. Eklenti Google çeviri servislerini kullanarak ziyaret ettiğiniz sayfaları , sayfa yüklenmesi sonrası -çok kısa bir süre içinde- Türkçe olarak karşınıza getiriyor. Eklentiler arasında en hızlı çalışanı olarak gösterebiliriz bunu. Yine aynı zaman üst kısımda açılan araç çubuğundan bu ayarları koruyabiliyor ya da farklı seçenekler uygulayabiliyorsunuz. Eklentiyi incelemek ve indirmek için tıklayın.

Page Translator

Yine diğer bir sayfa çeviri eklentisi daha. Bu eklenti ile gezindiğiniz sayfadaki bir metini ya da sayfanın tamamını eklenti düğmesine basarak çevirebilirsiniz.

Yine eklentinin ayarlar sayfasında , yapılacak çevirinin aynı sekmede mi ya da yeni bir sekmede mi ayarlanacağına karar verebiliyorsunuz. Eklentiyi incelemek ve indirmek için tıklayın.

Google Translate

Google Translate eklentisi ile yine herhangi bir sayfayı tamamen Türkçe‘ye ya da farklı fillere çevirebilirsiniz. Bunun yanı sıra aynı zamanda eklenti sayfada seçmiş olduğunuz herhangi bir metni , sayfada açılır bir pencere halinde çeviri olarak karşınıza getirebilmektedir. Eklentiyi incelemek ve indirmek için tıklayın.


Hyper translate

Bu eklentinin diğer çevirmenlere göre temel farkı istenilen çeviri metninin sonucunun görsel anlamda farklı olarak biçimlendirilebilmesi. Çeviri ve tüm görsel ayarlara eklentiyi ayarlar bölümüne girerek kolayca ulaşabilirsiniz.

Yukarıda da göreceğiniz gibi ayarlar bölümünde; varsayılan olarak talep ettiğiniz çeviri dili, istediğiniz kısayol, metin ve arkaplan rengi ve diğer bazı ayarlamalar bulunmakta. Görsel olarak bu eklentinin diğerlerine göre daha hoş ve özelleştirilebilir olması  belki tercih nedeni olarak ön plana çıkabilir. Eklentiyi incelemek ve indirmek için tıklayın.


Translator

Translator eklentisi de yine aynı şekilde çeviri yapmanızı kolaylaştıracak diğerlerinden farklı olarak da görsel anlamda çevirileri belki daha kolayca yönetebilmenizi sağlayacak bir eklenti. Güzel tarafı diller arası bulunduğunuz sayfadan ayrılmadan ve sayfanın genelinde herhangi bir değişiklik olmadan, açılır pencere içinde tüm çevirileri kolayca yapabilmeniz olarak tanımlanabilir belki.

Ayarlar kısmına bakılacak olur ise sadece buton ve açılır menü konumları ile ilgili ufak bir değişiklik söz konusu. Eklentiyi incelemek ve indirmek için tıklayın.


Son

Genel olarak eklentilerin tümü aynı işlevleri yerine getirmesine karşın, kullanıcıların istekleri doğrultusunda görsel anlamda farklı sonuçlar ortaya koymaktadırlar. Biz sizler için tüm çeviri eklentilerini bir araya  getirerek, sizlerin web gezinimlerinizde daha rahat etmenizi sağlamayı amaçladık. Umarız sizlerinde beğenerek ve bir solukta okuduğu bir yazı olmuştur. Görüşmek üzere…

Herhangi bir eklentinin ayarlarına ulaşmak için; eklentinin simgesi üzerinde Sağ klik/Tercihler ya da CTRL+Shift+E ile eklenti yönetim sayfasını kullanabilirsiniz.

Vivaldi Türkiye sitesi