Opera 12 Final yayınlandı ! Sitemizde de güncellemeler yapıldı, değişikleri fark ettiniz mi :)

Barracuda Dalışa Geçti

Yazan: zahek | 28 Şubat 2011 | alfa barracuda CPU hata Opera Opera 11

Opera’nın yeni sürümü Barracuda kimi yeniliklerle yavaş yavaş ilerlemeye başladı…

Barracuda sürümünün iki hafta evvellki ilk yayınlanmasından sonra yeni bir derleme daha yayınlandı geçtiğimiz hafta. Bu yeni derleme de ise bazı yeni özelliklerin eklendiğinden bahsedildi…

Biz bu yeni özelliklerden bahsetmeden önce 11 sürümün yayınlanmasından bu yana baş gösteren bir sorunun çözüldüğünü bildirmek istiyoruz sizlere. Yüksek CPU kullanımı… Bildiğiniz gibi bu sorun üzerinde epey tartışmalar yaptık ve geçici bir önlem olarak İçerik Engelleme özelliğini kullanmanızı tavsiye ettik. Yine aynı zamanda konu ile ilgili bir süredir Opera firması ile yazışmalarda da bulunduk ve ingilizce forumlarda da tartıştık bu konuyu.

Şu anki geldiğimiz noktada ise Opera Software ASA‘daki dostumuz İsmail Pazarbaşı‘nın yoğun destek ve gayretleriyle de bu sorunu halletmiş bulunuyoruz. Son yayınlanan 2014 derlemesi ile Hurriyet, Milliyet, Sporx vb.. sitelerdeki yüksek CPU kullanım sorunu çözülmüş durumdadır. Tabii bu derlemenin henüz ön-alfa seviyesinde olduğunu ve çok daha geliştirileceğini de göz önünde bulundurmak gerekli.

Opera, yeni derleme ile karşımıza 3 farklı yenilik getirdiğinden söz ediyor ve bunlardan sadece birinden ,Hızlı Erişim, bahsederek, kullanıcılardan diğer iki yeniliği bulmalarını istiyor…

Bu değişikliklerle ilgili yapılan tahminlere bakılacak olursa, bir diğer yeniliğin resimleri otomatik olarak boyutlandırma olabileceği görünüyor. Diğer bir yenilik ise, Opera’nın bazı fonksiyonlarını ön plana çıkaran bazı görsellikler…Şu an bununla ilgili henüz net bir şey söz konusu değil. Fakat herhangi bir sekmeyi kapatırken , tarayıcınızın sağ üst köşesindeki “Çöp Kutusu” simgesine bakmanız halinde, simgenin parladığını göreceksiniz. Bu da bir şeylerin habercisi diyelim :)

Bunlarla ilgili gelişmeleri bekleye duralım, sizlere Hızlı Erişim ile ilgili değişikliklerden söz etmek istiyoruz…

Yeni Hızlı Erişim düzeninde eskisi gibi standart şablonlar bulunmamamkta. Bunun yerine kullanıcının kendi istediği sayıda hızlı erişim ekleyebilme fonksiyonu eklenmiş. Yine kullanıcı yeni bir hızlı erişim ekledikçe sayfa otomatik olarak aşağıya doğru genişlemekte ve çok daha kullanışlı bir hale gelmektedir.

Hızlı erişim ile ilgili ayarlara ise yine  sayfa üzerindeyken Sağ klik/Hızlı erişimi yapılandır menüsü ile ulaşabiliyorsunuz fakat şu an için bu bölümde sade sayfa arka planı ile ilgili ayarlar bulunmaktadır.

Bu yeni hızlı erişim düzeni oldukça pratik bir kullanım ve görsellik amaçlamaktadır fakat kimileri tarafından elbette beğenilmeyecektir de. Örneğin; bu konudaki detaylı inclemelrden birisi BS-Harou tarafından yapılmış ve hızlı erişimde daha neler görmek istedini anlatmış.

Dolayısıyla, bu sürüm daha çok yeni ve geliştirilecek bir sürüm ve muhtemelen sona yaklaşıldıkça çok daha fonksiyonel bir hızlı erişim ve çok çok daha stabil bir Opera bizleri bekliyor olacak.

Bol bol test esin ve bizlere bildirin

Görüşmek üzere.

 • http://www.ahmetsoyarslan.com Ahmet Soyarslan

  Yeni hızlı erişim özelliği birçok kişi tarafından beğenilmedi. Eskiden her sitenin yeri belliydi, ve bir süre sonra alışkanlık yaptığından kolaylıkla siteleri birkaç tıkla açıyorduk. Şimdi ise kaydırma çubuğu işi değiştiriyor.

  Opera bu konuda bir değişiklik yapmalı bence, ya kullanıcılara seçenek sunmalı ya da kaydırma çubuğu koymak yerine tüm hızlı erişim siteleri aynı ekranda vermeli.

  • http://my.opera.com/greench greench

   Hızlı erişim üzerine çalışmalar devam etmekte. Bu değişikliklerin sadece ilk adımı…. İleriki derlemelerde hızlı erişimin görünümü biraz daha beliginleşecek…

 • ahmet

  Sayfayı gec acıyor :S normal opera 11 le aynı anda gırıyorum ekrana getırmesi bi önceki sürüme göre yavaş kalıyor.

 • ahmet

  Yaa birde sayfanın alt kısmında bi cubuk beliriyor..o nedir? Her sayfada cıkmıyor tabi, bi kaç sefer çıktı kapattım.

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   O şu an için bir bug.

 • GA

  Bu hürriyet milliyet ve benzer birkaç sitedeki sorunları nedeniyle 10.63 versiyonuna geri dönmek zorunda kaldım. 10.63′ten sonra Opera’da çökme, tabların tepkisizleşmesi, anlamsız kasılmalar, yüksek işlemci kullanımından bıktım artık. Benim gibi birçok insan aynı sorundan şikayetçi, operayı tavsiye ettiğim insanlar da bu hatalarla karşılaşır karşılaşmaz siliyorlar bilgisayarlarından. Bana soranlara 10.63 versiyonundan sonrakileri kesinlikle kullanmamalarını tavsiye ediyorum. Yaptıkları core fix henüz tam bir çare olmuş değil! Üzgünüm opera, yıllardır sadık kullanıcın olmama rağmen daha fazla sabır gösteremeyeceğim. Güle güle.

G+ OT