Opera 12 Final yayınlandı ! Yaz dönemine girdik, tatiller başladı ve yavaşlamaları mazur görün lüten :)

Çağ Üniversitesi Web Sayfası Sorunu ve Çözümü

Yazan: zahek | 04 Mayıs 2012 | Açık Web çağ üniversitesi firefox Opera uyumsuz

Çağ Üniversitesi’nin web sayfasına Opera ile girdiğinzide sol taraftaki menünün görüntülenemediğini göreceksiniz. İşte size çözüm…

Çağ Üniversitesi ülkemizde faaliyet gösteren ve 2500′ün üzerinde öğrencisi olan bir üniversite. Kullanıcılarımızdan aldığımız geri bildirimlerde, web sayfasının kodlarında bazı sorunlar olduğu be Opera ile tam anlamıyla görüntülenemediği yolunda bazı şikayetler gördük. Aslında bu durum Firefox için de geçerli. Bu anlamda sizleri bilgilendirmek ve konu çözülünceye kadar bir çözüm yolu sunmak istedik.

 

Konu ile ilgili sorun biraz önce çözülmüştür. IQ-Medya ekibine teşekkür ediyoruz.
 

 

Sorun ve Teknik İnceleme

 

Sayfadaki sorun, sayfanın sol tarafında bulunana site içeriği menüsünden kaynaklanmakta. Bu alanda  #f-vnew elementi oluşturulurken, Javascriptte w değişkeni 0 olarak dönüyor. Bu yüzden menüyü oluşturan div elementinin genişliğide 0px oluyor ve bu elementin genişliğine göre Flash içerik yazdırılıyor. Dolayısıyla 0 genişlik herhangi bir içerik görüntülenmemesi sonucunu doğuruyor.

Teknik inceleme için greench ve inbuster‘a teşekkürler.
 

 

Çözüm

 

Çözümün ilgili alandaki çalışan JavaScript kodları üzerinde yapılması gerekiyor elbette ama gerekli değişiklikler yapılana kadar siteyi doğru görüntülemek için siteye manuel olarak atayacağınız bir css kodu ile sorunu aşabilirsiniz. Bunun için Easy User Css eklentisini kullanabilirsiniz. Eklentiyi indirdikten sonra sayfayı yenileyin ve eklentinin penceresine aşağıdaki kodları ekleyin. 

#f-vnew { width:170px !important; }
 

Aynı zamanda ,buradaki dosyayı kullanarak, kullanıcı stil dosyası (UserCSS) ile de bu sorunu halledebilirsiniz.

 

Ne Yapılabilir

Konuyla ilgili, yaklaşık 2 hafta evvel, web sitesinde bulunan iletişim adresi (cag@cag.edu.tr) üzerinden ve sosyal medya aracılığı (Facebook ve Twitter) ile de kendileri ile temasa geçmeye çalıştık fakat henüz olumlu/olumsuz bir geri dönüş alamadık. Yine bu arada web sayfasının kodlaması iq-medya firmasına ait görünmekte ve bu firma ile de irtibata geçilmeye çalışılacaktır.

Dolayısıyla bu anlamda sizlerinde bu kanalları kullanarak iletişime geçmeniz gerekli düzeltmenin yapılmasını hızlandırabilir.

 • http://www.operaturkiye.net zahek

  Sorun çözüldü :)

  • Asdkrl

   Hızlıydı bu :)

   Benim dikkatimi daha çok alttaki sayaç çekti. 6.344.135 yazıyor bende. 2500 öğrencisi olduğuna göre kabaca her öğrenci 2.500 kez sayfaya ulaşmış demek oluyor :)

 • I’m Stan

  Çok teşekkürler OT ekibi hızlı bir çözüm oldu :)

 • http://www.bigpara.com/ Ekonomist

  bunda da aynı sorun mu var üstad ?? çağ üniversitesi kdr bizim de öğrencimiz vardır heralde :p :) )

  http://oobs.trakya.edu.tr/

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Merhaba, öncelikle bildirim için teşekkürler. Sanırım bir tarayıcı tanımlaması söz konusu kodlamada (http://ompldr.org/vZHptYg/oobstrakya.jpg) ama net olarak emin değilim.Uzman arkadaşlar incelesin, dönüş yaparız buradan tekrar.

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Yaptığımız teknik inceleme sonucu, sorunun sunucu taraflı olarak tarayıcıya göre sunulan bir betik dosyasındaki hatalı kodlamadan kaynaklandığı anlaşılıyor.
   https://twitter.com/MustafaOguz/status/207457220802265089/photo/1

   Hatalı kodu içeren dosya WebResource.axd isimli ve sorun 278. satırdan itibaren başlıyor görünüyor.

   Konuyla ilgili okulunuzun bilgi işlemi deaprtmanı ile temasa geçer misiniz yahut biz mi geçelim. İletişim adresini bize ulaştırırsanız biz de deneyebiliriz ulaşmayı.
   Tabii sizin direkt ulaşma şansınız var ise çok daha iyi oalcaktır.

   • Ekonomist

    bilgi için mail attım ama hala dönüş olmadı ama onların bu konuda bişey yapabileceğinden oldukça şüpheliyim çünkü hem yönetici girişinde hem de kullanıcı girişinde aynı sorunun olması yüzünden defalarca yapılan şikayet bildirimleri sonuçsuz kaldı yine de iletişim bilgileri aşağıdaki gibidir ilginiz için çok teşekkür ederim zahek ve greench

    Trakya Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Balkan Yerleşkesi Merkez Edirne Türkiye 22030 bidb@trakya.edu.tr Tel: +90 284 235 85 31 Fax: +90 284 236 22 13

  • http://my.opera.com/greench greench

   @zahek:disqus@0464073c431bc4f966f96f5894102013:disqus Sorun zahekin bahsettiği gibi tarayıcı tanımlama kodlarından. _aspxGetElementsByTagName isimli fonksiyon gerektiği gibi çalışmıyor.  if (_aspxIsExists(element.all) && !__aspxFirefox3) şeklinde belirtilen bir koşul var. Opera her ikisini sağladığı için yanlış tarafa giriyor. Hem element.all desteği var. Hem de Firefox değil :)

   Bence önce standart olan kodu destekleyip desteklemediği kontrol edilmeli. Eğer desteklemiyorsa standart olmayan modele geçilmeli. Kaldıki yeni tarayıcılar, IE de dahil, document.getElementsByTagName yöntemini destekliyor. 

G+ OT