Opera 12 Final yayınlandı ! Sitemizde de güncellemeler yapıldı, değişikleri fark ettiniz mi :)

Facebook Opera ile mi İlgileniyor!

Yazan: zahek | 26 Mayıs 2012 | Facebook Opera

Facebook’un Opera’yı satın alacağına dair haberleri okumuşsunuzdur muhtemelen. Herhangi bir resmi dayanağı olmamasına rağmen bu dedikodu dün internete bomba gibi düştü desek yanlış olmaz sanırım.

Dün sabah saatlerinde Pocket-lint sitesinde yayınlanan ve ismi verilmeyen fakat sağlam olduğu belirtilen bir kaynağa göre Faceook, Opera ile ilgileniyor ve hatta kapalı kapılar ardında bu konuya ilişkin bazı şeyler de konuşuyor… Her ne kadar bu konu daha henüz dedikodu olsa da, henüz her iki taraftan da resmi bir açıklama yapılmış olmaması ve birçok kişi tarafından ciddi anlamda tartışılması, insanların aklına “Acaba mı?” sorusunu getirmiyor da değil.

Dün akşam saatlerinde Opera’da bulunan yetkililerle yaptığımız görüşmeler neticesinde şimdilik şunu söyleyebiliriz ki; bu konuda henüz şirket içerisinde konuşulan, yayınlanan herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Yine aynız zamanda bu tür bir konu gerçek olsa da hi muhtemelen çok üst düzey olacağından bilginin dışarı sızdırılması da mümkün/doğru olmayacaktır. Konunun bizleri ilgilendiren kısmı ise eğer bu tür bir satınalma işlemi gerçekleştirilir ise sonrasında ne olacağı, nasıl bir senaryo gelişeceği…

Bildiğiniz üzere Opera birçok alanda faaliyet gösteren bir tarayıcıdır. Özellikle mobil piyasada 200 milyondan fazla bir kullanıcı potansiyeli olması muhtemelen Facebook gibi dev bir şirketin iştahını da kabartmış olabilir. Facebook’un zaten bu alanda bazı çalışmalar içerisinde olduğu ve geçtiğimiz günlerde yaptığı satınalmalarla piyasaya farklı argümanlarla halim olmaya çalıştığı da ortada

Facebook gibi bir firmanın, Opera’yı satın alması elbette Opera’nın kullanıcı kitlesinin artması, birçok kullanıcının çok daha kaliteli bir web deneyimi sağlamasına da olanak sağlayacaktır. Fakat bizleri endişelendiren nokta ise; Opera’nın vizyonunun değişerek güncel kaygılar içeren, pazarlama odaklı ve sadece kullanıcı kitlesine bir web tarayıcı hizmeti sağlama amacı güden bir web tarayıcı durumuna düşmesi/düşürülmesi…

Bunlar şu an sadece bir endişe elbette ve bunların olacağını açıkçası çok da düşünmüyoruz ama yukarıdakiler olabilecek kötü senaryolardan birisi şimdilik. Olaya iyi tarafından da bakılabilir elbette. Örneği bu tür bir satınalma sonrası kullanıcı kitleri müthiş bir oranda artabilir, sosyal medya desteği çok çok daha fazla olabilir, belki ar-ge ve inovasyon anlamında çok çok daha fazla gelişme göstererek tarayıcı teknolojisi çok çok daha yukarılar (ki şu haliyle bile diğerlerinden çok daha ileride olmasına rağmen) çıkarılabilir.

Dediğimiz gibi bunlar henüz halen bir dedikodu ve Opera ya da Facebook tarafından yapılacak bir açıklama ile taşlar yerine oturacak…

Sizin senaryonuz nasıl? Bir şey söylemek isterseniz, yorumlarınızı buraya ve forumlarımıza bekliyoruz. Yine aynı zamanda bize Facebook ve Twitter (@operaturkiye) üzerinden de ulaşabilirsiniz.

Opera tarafından eğer bir açıklama yapılacak ise bunu 29.05.2012 tarihi öncesi beklemek doğru olmayabilir. Sebebi ise Pazartesinin Avrupa’da tatil olması…

 

 • echelonx

  Facebook, Opera’yı satın alırsa bu durumun Opera’ya yarayacağı kanaatindeyim.

 • hasanTR

  Opera nın bir tane de sade sürümünü yaparsalar eski komplike tarayıcıyı da korusalar güzel olabilirdi. Aksi takdirde facebooktan operaya gelebilecek büyük bir kitle için opera yeterince sade bulunamayabilir, bir diğer ihtimal opera nın bazı özelliklelri kırpılırsa eski kullanıcıları rahatsız edebilir. Bir de facebook gibi bir şirkete bağlı olmak güzel bir şey olmaz bence. Bir gün facebook myspace nin düştüğü hale düşebilir popülerliğini yitirip kapanabilir de, ama hayatiyetini sürdürebilmek için çok büyük kullanıcı kitlelere ihtiyaç duymayan opera hep var olacaktır. 10+ yıl sonra olası bir facebook çöküşüyle opera nın başına kötü bir şey gelmesi ihtimali de var. 
  Kısmi ortaklık olsa en güzeli.

 • http://atillagoguslu.blogspot.com/ Atilla Göğüslü

  Destek sadece finansal ve reklam yönünden gelecekse iyidir.

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Temenniler bu yönde fakat eğer bu iş ciddileşirse, bu temenniler sadece temenni olarak kalır emin ol:)

 • Taylan

  Yaklaşık 7 yıldır opera’yı kullanıyorum.Kullanma sebeplerim arasında en önemli sebeplerimden biri operanın kullanıcı verilerine olan saygısı.Opera facebook’un eline geçerse açıkçası operaya güvenim kalmaz.

 • Burakhancirit

  Opera en kaliteli tarayıcı bence.En azından diğerleri gibi çalıntı özellikler içermiyor.Opera gibi tarayıcı kolay kolay gelmez onu bağrımıza basalım. 

 • http://www.operaturkiye.net zahek

  Bunu elbette zaman gösterecek.

 • Serveturun

  facebook herşeyi yutup tek başına kalmak istiyor gibi geldi bana. opera’yı rahat bıraksın bir ağız tadımız olan o kaldı, bir de firefox. dahası, kullanıcılarına saygısı olmayan bir şirket olan facebook operayı mahveder.

 • http://www.operaturkiye.net zahek
  • hasanTR

   1 milyar dolara opera nın logosunu alamazlar bikere. :) Yazılımlar o paraya olabilir ama logo paha biçilmezdir. :) Eğer operayı alır logosunu fb gibi bişey yapmaya kalkarsa ölene kadar opera 12 kullanırım. Gönül meselesi bu sonuçta.:p

 • CaptainAhab

  açık konuşmak gerekirse facebookun operayı almasını hiç istemiyorum bu haber gerçek değildir inşallah opera kendi yağı ile kavrulmalıdır nitekimde öyle oluyor zaten facebook opera ile ilgilenmemeli opera özgün kalmalı.

G+ OT