Opera 12 Final yayınlandı ! Sitemizde de güncellemeler yapıldı, değişikleri fark ettiniz mi :)

Hem Performans Hem de Uzun Pil Ömrü için Opera Kullanmalısınız

Yazan: zahek | 03 Nisan 2012 | Chrome firefox ie Opera Pi ömrü tarayıcı Test

Dün yayınlanan ilginç bir testten söz etmek istiyoruz sizlere. Tarayıcıların batarya performansına etkisini ölçen bu test oldukça ilginç sonuçlar ortaya koydu.

Evet, size de ilginç gelebilir. “Tarayıcının pil performansına ne etkisi olabilir ki?” diye düşünebilirsiniz ama sonuç hiç de öyle değil…Dün Ciprian Adrian Rusen tarafından yapılan ve 7tutorials.com‘da yayınlanan, hangi tarayıcının notebook bataryasını en uzun süre kullandırabileceğine dair testinin sonuçları oldukça ilginç görünüyor.

 

Test Detayları 

Testin sonuçlarına geçmeden önce test hakkında biraz bilgi verelim. Test için 4 farklı tarayıcı ve 5 sürüm kullanılmış. Bunlar; IE 9, IE 10 (Win8 içerisindeki sürüm), Google Chrome 18, Fireforx 11  ve Opera 11.62. Aynı zamanda taryıcılara hiçbir eklenti de yüklenmemiş.

Yine bununla beraber test için HP Pavillion dv7 2185dx bir notebook kullanılmış. Donanımsal özellikleri ise Intel Core2 Quad CPU Q9000 @ 2.00 GHz, 6 GB of RAM DDR2, ATI Mobility Radeon HD 4650 şeklinde. Denemeler için ise Windows 7 işletim sistemi kullanılmış. Sadece IE 10 beta için Win8 sistemde deneme yapılmış.

Test için ise Peacekeper tarayıcı testi kullanılarak, bataryanın en düşük seviyeye gelerek Windows’un uyku moduna geçmesi beklenmiş. Aynı test her bir tarayıcı için 3 defa tekrarlanarak veriler kaydedilmiş.

Testler sırasında özellikle Google Chrome ile ilgili  sorunların ortaya çıktığından ve çoğu zaman testleri bitiremediğinden bahsedilmektedir. Ayrıca ilginç olan diğer bir konu ise özellikle Internet Explorere’ın oldukça kararlı sonuçlar ortaya koymuş olması. IE’nin her iki versiyonundeki batarya kullanımı arasındaki farka bakıldığında sadece 4 dakikalık bir fark olduğu ortaya çıkmaktadır. Fakat örneğin, testin an az puan alan tarayıcısı Firefox ile Internet Explorer 10 beta arasındaki fark 21 dakika görünmekte. Fakat her şeye rağmen Google Chrome sışındaki tüm tarayıcılar oldukça stabil çalışmış bu teste göre.

 

Test Sonuçları

Eğer size uzun bir batarya ömrü sağlayacak bir tarayıcı arıyorsanız en iyi seçim IE9 veya IE10 görünmekte. Bu elbette kullanılan işletim sistemine göre değişecektir. Her iki tarayıcı da oldukça yakın değerler sunarak 104 ve 108 dakikalık batarya süresi sağlamaktadır. 

Eğer performans skoruna bakıyor ve bu yönde bir tarayıcı arıyorsanız, IE 10  ile karşılaştırıldığında çok daha iyi bir sonuç alan ve %126 lık bir performans sunan Google Chrome kullanmalısınız.

Ancak, hem performansı iyi olsun ve hem de uzun bir batarya süresi sağlasın istiyorsanız bu yönde en iyi tarayıcının Opera olduğu görünmekte. Opera, test sonuçlarına göre %78 lik bir performans skoru almasına rağmen, bu testin amacı olan batarya kullanım süresi konusunda sadece %7 lik bir farkla ve 100 dakikalık batarya süresi ile, IE’ye en yakın tarayıcı olarak ortaya çıkmakta…

 

Yukarıdakiler birebir yapılan testten alınana görüşler ve sonuçlardır. Fakat bu test sizin de anlayacağınız üzere birçok etkene, kullanılan donanıma ve işletim sistemine göre değişebilecektir. Ancak, benzer bir testin daha evvel yapılmamış olması (ya da en azından ben haberdar değilim) ve birçok tarayıcının aynı anda test edilmesi açısından ilginç ve yararlı bir test olmuş görünmektedir. Eğer sizlerin de benzer çalışmaları var ise lütfen bizlere bildirin…

 

G+ OT