Opera 12.11 Final sürümü yayınlandı.

Internet Explorer 10 ve Geleceğin Metro Tarayıcıları

Yazan: hasantr | 06 Mart 2012 | Internet Exporere 8 Metro Opera tarayıcı web tarayıcıları

Dünyanın en popüler işletim sistemi windowsun geliştirilme aşamasındaki windows 8 sürümünün kullanıcı önizlemesi geçtiğimizi ayın son günü yayınlandı.

Windows 8 kullanıcı önizlemesi bu adresten kontrol edebilirsiniz.

En büyük yeniliğiyse tabletlere hitap eden metro arayüzü ve metro uygulamaları. Metro sayesinde Windows’a dokunmak artık daha kolay.

Fare imleciyle yönetilen arayüz, iyi bir dokunmatik deneyim sağlamadığı için Microsoft, Hibrit bir sistemle kullanıcılarının karşısına çıkıyor. Hem Windows’un muazzam program esnekliğinden feragat edilmeyecek hem de konforlu dokunmatik deneyimi yaşatacak.

Windows 8 çıktığı zaman büyük kitlelere ulaşacağını söylemek iyimser bir tahmin olmaz. Yeni popüler sistem, yeni bir rekabeti de beraberinde getirecek. Her platformda kıyasıya devam eden tarayıcı savaşları için yeni cephe açılacak “metro uygulamaları”. 

Henüz Windows’un dahili tarayıcısı Internet Explorer dışında metro tarayıcısı yok. Ama Internet Explorer 10 bize yeni tarayıcıların nasıl olacağı hakkında fikir verebilir. 

Bu arada metro tarayıcılarının çok sade olacağı bir gerçek. Zaten sade olmayan metro uygulaması hiç yok.

 

Yeni Tarayıcıların Geleceği ve İlgili Internet Explorer 10

Windows 8 kullanıcı ön izleme sürümünde iki adet tarayıcı var. Masaüstünden erişilen Internet Explorer 9 ve metro menüsünden erişilen Internet Explorer 10. Oldukça çabuk açılan bu tarayıcı, Opera kullanıcılarına yabancılık hissettirmeyen güzel bir özellikle geliyor. Sekme ön izleme (: Üstelik bir çeşit hızlı erişime de sahip.

Hızlı erişimin Opera’yla benzerlik gösterdiğini söyleyemeyiz. Sekmeler Opera’daki gibi alan daraldıkça küçülmüyor, ikinci kat açılıyor. İki kat da tamamen dolduğunda, eski sekmeler sırayla kapanıyor. Sekmeler arası gezinme ve sekme açma kapatma performansı, Internet Explorer’da hiç olmadığı kadar hızlı.

  • İnternet sayfalarını bilinen bütün tarayıcılardan daha hızlı açıyor. Bu durum biraz da flash desteklememesiyle alakalı. (Widnows 8 finalde flash eklenebilir.)
  • Opera kullanıcılarının yıllardır aşina olduğu ikinci özellik, sekmelerin tarayıcıyı kapatıldığında kaybolmaması.
  • Adres satırı alt tarafta. Sekme barı ve adres satırı sağ tıklamayla geliyor. (Dokunmatik olmayan sistemler için)
  • İnternet geçmişi menüsüne benzeyen bir şey bulamadım. Bu önemli bir eksik. Açılış ekranında açılan siteler görünüyor ama geçmişin yerini tutmaz. 
  • Sayfalar arasında ileri geri gitmek fare kullanarak biraz zor. İleri düğmesi ekranın sağında, geri düğmesiyse ekranın sağında. Fareyi ekranın sağ ve sol köşelerine yaklaştırıldığında otomatik çıkan ileri geri düğmeleri de var ama alışması biraz zor.
  • Sekmeleri sürüklemek de mümkün değil. İnternet Explorer 10 finalde bu özelliklere görmesek bile Opera’yı kullanmak için ekstra sebebimiz olacak bunlar. :)
  • Parola kaydetme özelliğine sahip olması, sayfa içi arama yapabilmesi gibi bazı artıları da var. Bunlar da olmasaydı sade bir tarayıcıdan çok eksik bir tarayıcı olduğunu düşünürdük.
  • Sonuç olarak; çok sade, çok hızlı, çok işlevsel ve donmayan bir Internet Explorer ile karşı karşıyayız. İnternet explorer böyleyken Opera’nın nasıl bir güzellikte olacağını hayal etmek bile güzel. :)

Bunların dışında tarayıcıyla ilgili söylenebilecek fazla söz yok çünkü çok sade. Microsoft bu sefer cidden yapmış. Hakkını verelim. Neyse ki diğer tarayıcı üreticileri Internet Explorer’dan daha iyisini yapmak zorunda…

Microsoft bu sefer çıtayı yüksek tuttuğu için minnet duymalıyız. Microsoft’un bu harika tarayıcısını geçemeyen üreticileri zor günler bekliyor. Neyse ki Opera’nın en iyi olmaktaki başarısına ve ısrarına güvenimiz tam… Metroyu, opera için hak ettiği değeri görebileceği bir fırsata dönüştürmek için opera geliştiricileri elinden geleni yapacaktır..

Metroda Opera’nın bize ne denli harika bir tarayıcı hazırlayacağını görmek için şimdilik yapmamız gereken tek şey. Beklemek! 

G+ OT