Opera 12 Final yayınlandı ! Yaz dönemine girdik, tatiller başladı ve yavaşlamaları mazur görün lüten :)

Opera 10.50 RC Yayınlandı!

Yazan: metude | 28 Şubat 2010 | 10.5 carakan Opera 10.50 özellikler Presto RC sürüm Vega yeni

Opera 10.50 çok büyük yankı uyandıran ve “Dünya’nın en hızlı tarayıcısı” ünvanı için kısa bir süreliğine Chrome’a kaptırdığı liderliğini tekrar alarak, ön-alfa sürümününden bu yana çok da yol katetti. Onlarca düzeltme barından neredeyse haftada 3-4 derleme yayınlayan Opera geliştiricileri, Windows’un Avrupa’da göstermeye başlayacağı tarayıcı seçim ekranına 10.50′yi yetiştirebilmek için gece gündüz çalıştı ve sonunda RC sürümüne ulaştı.

10.50 ön-alfa sürüm ile ilgili haberimizi 22 Aralık 2009 tarihinde sizlerle paylaşmıştık biliyorsunuz. Hemen ardından 13 Şubat’ta “beta” sürümü yayınlandı.

Bu süre sonrası Opera Software ürünü geliştirmeye müthiş bir ivme kazandırarak yaklaşık 2 ay gibi bir sürede Windows için RC aşamasına ulaştı.

Bunun yanı sıra MAC ve UNIX versiyonları için de çalışmalar aynı hızla devam etmekte olup, şu sıralar “beta” aşamasında olduklarını söyleyebiliriz bu platformlar için de. Görünen o ki final sürümleri tüm platformlar için de çok yakında hazır olacak.

Şimdi sizlere yeni RC ile ilgili gelişmlelerden bahsedelim biraz…


Gördüğünüz En Hızlı JavaScript Motoru: Carakan

Opera’nın yeni JavaScript motoru Carakan ile internet hızınızda eskiye nazaran yaklaşık 8 katlık bir hızlanma olacak.

Sunspider testlerinde Carakan, Opera 10.10 sürümündeki Futhark‘a göre yaklaşık 8 kat daha hızlıdır.

java

Daha Kolay Kullanılan Arama Motorları

İstediğiniz bir arama motorunu arama kutucuğunu kullanarak çok daha hızlı ve kolayca yönetebilirsiniz.

Daha İyi Bir Windows Entegrasyonu

Yeni Opera 10.5′in “Aero Glass” desteği sayesinde Opera, Windows 7 ve Vista’da sizlere tam bir görsel şov deneyimi sunuyor. “Aero Peek”, “Jump List” desteği ile Opera simgesi altından birçok şeyi kolayca yönetebilirsiniz.

Mac kullanıcıları için de epey bir iyileştirme yapılıp Growl hatırlatma desteği getirilmiş. Mac’e uygun Native teması eskiye nazaran tarayıcıyı mükemmelleştirmiştir.

Yeni Opera Bileşenleri

Opera Bileşenleri

Opera Bileşenleri artık tamamen Opera’dan ayrılıp masaüstünüze taşındı. Bileşenler artık -Opera çalışmadan da- bağımsız olarak çalışabilecek ve Opera Dragonfly ile düzenlenebileceklerdir. Opera bu şekilde geliştiricilere kolayca bileşen hazırlama imkanı sunmaktadır. Tabi ki aynı zamanda bileşenleri Opera üzerinden de yönetebilirsiniz.

Uyumluluk Standardında Bir Üst Seviye: Presto 2.5

Opera’nın web standartlarına olan desteği daha da geliştirildi. HTML 5 ve CSS 3 ile ilgili yeniliklerle (video desteği, efekt uygulamaları, vb.) Opera, geliştiricileri daha güçlü ve verimli bir konuma getirmektedir. Opera 10.50 ile internet daha bir güzel görünmekte…

Yeni Presto motoru sayesinde çok daha iyi bir Opera var artık.

Ayrıca CSS 3 transformasyon desteği de vardır.

HTML 5 Desteği

En büyük yeniliklerden biri olan HTML 5 desteği… “video” etiketi için örnek sayfa.

Video

Daha Akıllı Bir Adres Alanı

Adres alanı artık eskisinden daha zeki… Herhangi bir sözcük yazdığınızda, sözcük otomatik olarak; yer imleri, geçmiş ve ziyaret edilen sayfa içeriğinde aranarak listelenmektedir. Yine açılan listedeki herhangi bir girdiyi, sağ taraftaki çarpı “X” işaretini kullanarak listeden temizleyebilirsiniz. Yine aynı sözcüğü kolayca yer imlerinizde ve geçmişte de aratabilirsiniz.

Daha İyi Bir Gezinti için Geliştirilmiş Hatırlatmalar

JavaScript uyarıları, parola yöneticisi, HTTP uyarıları gibi hatırlatma pencereleri artık daha kolay anlaşılabilir şekilde, sayfa arka plan gölgelendirmesi ile tasarlandı.

Uyarı Pencereleri

Gezinmeniz sırasında karşınıza çıkan uyarı pencereleri (JavaScript uyarıları, HTTP yetkilendirmeleri, vb.) artık ekranda belirdiği anda görünümde bir farklılık oluşacak ve arka planda bir kararma oluşacaktır. Görsel açıdan çok hoş bir yenilik olduğunu düşünmekteyiz bunun da. Bu işlem “Parola Yönetici” ekranında da aynı durumda görünmektedir.

Yeni Vega Grafik Kütüphanesi

10.50 ile ekranda gördüğünüz her şey, Opera’nın yeni ve yüksek performanslı grafik kütüphanesi aracılığıyla düzenlenir. Bu aynı zamanda, internet gezintisi esnasında çok hızlı ve daha akıcı bir görüntüleme/canlandırma olanağı sağlar.

Bu, program tabanlıdır ve ekranda gördüğüğünüz her şeyi görüntüler. Opera 10.10′da sadece SVG çevirimini desteklerken, 10.50 sürümünde tüm grafik çevirimleri -site içerikleri ve kullanıcı arayüzleri dahil- yapılabilmektedir.

Yeni Gizli Gezinti

Artık arkanızda hiçbir şey bırakamadan, rahatça gezinebilirsiniz. Hem gizli sekme gezintisi, hem de gizli pencere gezintisi ile birlikte kimseye duyurmadan, özel gezintilere çıkabilirsiniz… Üstelik normal pencerelerin yanına gizli sekmeler açabilir böylece düzeninizi bozmadan çalışmanıza devam edebilirsiniz.

İhtiyacınız Olanı Kolayca Bulun

İstediğiniz şeyi, istediğiniz sayfada kolayca bulabilirsiniz. Aradığınız şey tüm eşleştirmeleri ile birlikte ve arka plan gölgelendirmesi ile beraber, apaçık karşınıza gelecek. Yapmanız gereken; klavyenizin nokta (.) ve eğik çizgi (/) kısayolunu metin aramak için, virgül (,) kısayol tuşunu ise bağlantı aramak için kullanmak.

Gelişmiş Önbellek Kontrolü

Opera’nın opera:cache özelliği sayesinde artık tarayıcı önbelleğinizdeki verilere kolayca ulaşabilir ve kontrol edebilirsiniz. Site bazında, boyut bazında, format (uzantı) bazında gibi sıralamalar ile aradığınıza kolay ulaşabilirsiniz…

Sayfalara Daha Yakın Olun

10.5 beta içindeki diğer bir yenilik ise sayfa yakınlaştırma ve uzaklaştırmayı sağlayan görsel bir pencere. Tarayıcınızın sağ alt kısmındaki “View/Görünüm” düğmesini kullanarak bu pencereyi aktifleştirebilir ve kaydırma çubuğu ile sayfayı kolayca yakınlaştırabilirsiniz.

Yeni “O” Menü

Yeni menü düzenlemeleri Opera’yı daha etkin bir şekilde kullanabilmenizi sağlıyor. “O” Menü olarak adlandırılan yeni stil çok daha kullanışlı…

Yeni Sürüm Dragonfly

Opera’nın geliştirici aracı Dragonfly yeni güncellemelerle çok daha iyi… Yeni Utils sekmesi ile artık açık kaynak kodlu hale de gelen Dragonfly’a kendi araçlarınızı ekleyebileceksiniz.

Testlerde Lider

Popüler tüm testlerde Opera birinciliği göğüslemeye devam ediyor

Tamamen Şeffaf

Windows 7 ve Vista’daki daha iyi entegrasyon sayesinde tamamen şeffaf bir Opera kullanabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi…


:: 10.50 RC’yi Opera Türkçe Forumları’nda tartışın

 • Mehmet Akif

  Çok iyi görünüyor.

 • http://www.safakcaliskan.name.tr depresan

  yess işte budur!
  formattan sonra kullanıcam
  bir soru sorayım
  Türkçe mi? ip e göre otomatik dil algısı varmı?

  • http://my.opera.com/greench greench

   Evet Türkçe. int paketini kurarken işletim sistemine göre dili otomatik algılıyor…

 • http://www.asitweb.net Deniz Erdem Karaduman

  Stable çıksa da kullanmaya başlasak bir an önce ..

 • http://www.operaturkiye.net zahek

  Bu da stabil kadar iyi. İndir ve kullan bence :)

 • http://www.sanasevdam.net Stronq

  işte budur olay :)
  mükemmel olmuş..resmen bir Opera aşığı olarak şuan hemen indirip deneyeceğim..Kararlı sürümü bekliyordum ama zahek e güveniyorum :)
  Teşekkürler Opera, Teşekkürler Opera TR :)

 • http://www.safakcaliskan.name.tr depresan

  bir kaç önerim var bunları yapabilirlerse çok iyi olacak.
  10.10 dan 10.50 ye geeçrken, hatırlanan parolalar,yer imleri ve hızlı erişimdekiler kaybolmasın.  Gelişmiş editörleri kullanabilelim.. Firefox ve ie de olduğu gibi.  Operanın ön belleğindeki verileri silmek için daha kolay bi yol  oluşturulabilir. Webmasterlar için alexa toolbar entegre edilebilir, rank arttırmayı da eklemeliler alexa toolbara…

  • http://metude.blogspot.com/ metude

   @depresan
   10.10′dan yaptığınız yükseltmede herhangi bir kayıp olmayacak.
   Gelişmiş editörlerden hangisinde sorun yaşıyorsunuz? Örneğin TinyMCE sorunsuz çalışıyor.
   Önbellekteki verileri silmek için Araçlar > Kişisel Verileri Sil > Ayrıntılardan silebilirsiniz ama kolay bir yol arıyorsanız buton hazırlayabilirsiniz > http://www.operaturkiye.net/kisisel-verilerinizi-silmek-icin-buton-olusturun
   Alexa Toolbar 3. parti bir yazılım ve Opera güvenlik nedeniyle 3. parti yazılımları kabul etmiyor. Belki widgetlerle, userjslerle benzeri bir uygulama oluşturabilir ama 10.5′te Alexa Toolbar desteği olmayacak.

   Bu arada başlık RC3 sürümü linkleriyle güncellenmiştir.

 • Pingback: Opera Türkiye | Opera 10.50 Final Yayınlandı!

 • http://www.teyt.org Musa AVCI

  türkçe yaması ne zaman hazır olur

 • http://metude.blogspot.com/ metude

  Türkçe dil dosyasına bu adresten ulaşabilirsiniz.
  http://www.operaturkiye.net/opera-turkce-dil-dosyasi

 • kiaoss

  seffaflik özelligi linuxta da olucak mi acaba?

 • http://metude.blogspot.com/ metude

  Linux hakkında pek bilgim yok ancak dağıtımlar şeffaflık destekliyorsa Opera’da destekleyecektir.

 • http://www.sanasevdam.net Stronq

  Vbulletin editörünü neden opera da kullanamıyoruz? kopyala yapıştır olayı Opera da çalışmıyor,diğer tüm tarayıcılarda çalışmasına rağmen.

 • http://www.erildiz.com mehmet ali

  chrome tahtını zor alacaga benziyor

G+ OT