Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Opera 11.50 Alfa Tanıtımı

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 4 Mayıs 2011 | 11.50 alfa Opera 11.50 snapshot Swordfish

Opera Software kısa bir sessizlik sonrası 11.50’ye ilişkin ilk sürümünü görücüye çıkarttı…

Opera 11.10‘un yayınlanması üzerinden iki hafta civarı bir süre geçti bildiğiniz gibi. Tabii bu arada herhangi bir haftalık derleme de yayınlanmadı.(Bu aradaki tatillerin de etkisi büyük bu konuya) Opera Software bu arada tabii ki boş durmadı ve çalışmalarına devam etti ve karşınızda 11.50 Alfa sürümü…

Bundan sonra, 11.50 sürümlerine  Swordfish (Kılıç Balığı) kod adı altında devam edilecek. Tabii iki her zamanki gibi bazı yenilikler, iyileştirmeler ve sektöre öncü olacak geliştirmeler de olacak. Şimdi isterseniz 11.50 ile ne gibi değişikler yaşayacağımıza bir bakalım.


Opera NextKısaca Opera Next ile Opera’nın tüm sürümlerinden haberdar olabilecek ve otomatik olarak kurulum gerçekleştirebileceksiniz. Buradaki amaç Opera’nın tüm sürümlerini  kolayca takip edebilmeniz olacak. Sürümler arasındaki farklılıkları Opera’nın “O menüsünün” rengi vasıtasıyla kolayca görebileceksiniz. Rengi bu sürüm için şu an mavidirOpera Next ile ilgili ayarlar ve daha detaylı bilgi için daha sonra bir yazı yayınlayacağız fakat hemen bilgi sahibi olmak istiyorsanız buradaki yazıyı inceleyebilirsiniz.


Şifre Eşleştirme (Password Syncronization)Opera 11.10 sürümleri ile beraber tanıştığımız ve  bir ayar vardı hatırlarsanız. “opera:config#OperaSync|SyncPasswordManager” Bu ayar çok kısa bir süre içerisinde yayınlanıp kaldırılmıştı ve 11.50 sürümle beraber Opera’nın yeni şifre eşleştirme özelliği gün yüzüne çıkarıldı. Şifre eşleştirme özelliği bir Opera Link özelliği olarak karşımıza çıkıyor.

Bildiğiniz gibi Opera Link birçok kişisel verinizi (yer imleri, notlar, engellenen içerikler, aramalar, vb..) kaydeden ve herhangi bir yerden ulaşmanızı sağlayan bir Opera teknolojisidir. İşte şimdi bu teknoloji içerisine şifreleriniz de eşleştirebilme özelliği eklendi.

Nasıl çalıştığı konusuna gelince; Opera’da kaydettiğiniz tüm şifreler, profil klasörünüz içerisinde wand.dat isimli dosyada kaydedilir. İşte Opera Lİnk bu dosyayı eşleştirerek sizin şifrelerinize kolayca ulaşmanızı sağlar. Bu noktada belki hemen aklınıza “Bu ne kadar güvenli olabilir ki?” şeklinde bir soru gelebilir…Sorunun cevabı için buradaki açıklamayı okuyabilirsiniz ya da hazırlayacağımız yazıyı bekleyebilirsiniz.


Hızlı Erişim EklentileriBu sürümle beraber Hızlı Erişim‘i ne kadar daha özelleştirebileceğinin sınırlarını zorluyor Opera Software…Bunu yaparken de eklenti desteğinden yararlanıyor. Zaten Opera 11.10 ile beraber hızlı erişim konusunda oldukça başarılı işler çıkaran Opera; bu sürümle beraber, yine kullanıcılarının tavsiyelerini dinleyerek bir adım daha öne geçip, hızlı erişim içerisine gömülü web sayfaları fikrini geliştirdi.

Aslında bunun ilk örnekleri hızlı erişime hava durumu ekleme şeklinde görmüştük daha önceleri fakat artık bu iş profesyonel anlamda yapılabilecek eklentiler çok daha farklı bir boyut kazanmış oldu. Örneğin; Opera Software tarafından geliştirilen aşağıdaki eklentiler hızlı erişim çok çok daha fonksiyonel bir hale geldi.

Bu eklentileri kullanmak için Opera 11.50 Alfa sürümü kullanmanız gerekmektedir.


Eğer bir geliştirici iseniz ve siz de benzer hızlı erişim eklentileri geliştirmek istiyorsanız “Creating Opera Speed Dial Extensions” adlı makaleyi inceleyebilir ve kolayca uygulayabilirsiniz.

İlk bakışta göze çarpan en önemli değişikler yukarıda belirtildiği şekildedir. Bunların yanı sıra tabii ki performans, stabilite, çekirdek geliştirme, Dragonfly ve benzeri konularda olduk.a fazla geliştirme yapıldı ya da planlandı. Bunların tümünü önümüzdeki günlerde hep beraber göreceğiz…

Bu arada Opera 11.50 Alfa ile ilgili herhangi bir düşüncenizi bu yazıya yorum bırakarak veya forumlarımız aracılığı ile bizlere bildirebilirsiniz.Web’de Opera Türkiye


Vivaldi Türkiye sitesi
 • http://www.indirblog.org taylan

  Bunun logo rengi hoşuma gitmedi.Acaba nasıl değiştirebiliriz.Eskisi gibi kısa yolu kırmızı nasıl yapabiliriz?

  • http://my.opera.com/ZAHEK zahek

   Opera Next sürümlerinin rengi bu olacak. Bunun için bir ayar yok, ancak tema dosyalarından yapılabili belki ama bunun için de uğraşmaya değmez açıkçası.

 • http://www.indirblog.org taylan

  Eski sürümün exe iconunu kopyaladım sorunsuz çalıştı.

  • http://my.opera.com/ZAHEK zahek

   Pardon, sizin bahsettiğiniz başlatma kısayolu sanırım…Ben yanlış anladım “O” menü olarak…
   Neyse halletmenize sevindim.

 • http://www.indirblog.org taylan

  Evet kısayolu söylüyordum.Tam anlatamadım sanırım.Neyse, yeni sürüm alfa olmasına rağmen 2 gündür hiç sorunla karşılaşmadım.Ayrıca önceki sürüme göre çok hızlı geldi bana.Bilmiyorum belki bana öyle gelmiştir.

 • http://WebSiteniz erdi

  Ben bu hava durumu için olan eklentiyi kurdum ancak oslo’yu değiştiremiyorum. Siteye gidip Türkiye istanbul diye seçtim locationımı ancak yine de değişmedi. Nasıl halledebilirim bu sorunu? Yardımcı olursanız sevinirim…

  • http://WebSiteniz erdi

   Tamam, sorunu halledebildim. Siteye gidip sağ üstten locationımı İstanbul olarak ayarlamak için birkaç kere tıkladım sonunda İstanbul yazıyor artık 😀

 • enbaba

  11.50 final sürümü gibi.gayet güzel çalışıyor.biraz daha hızlı geldi bana.opera linke eklentilerin hatırlanması için bir şey yapılsa güzel olur.paroları hatırlaması da güzel olmuş…

 • tsh

  harika olmuş diyebilirim.