Opera 12 Final yayınlandı ! Yaz dönemine girdik, tatiller başladı ve yavaşlamaları mazur görün lüten :)

Opera 12 Beta RC Yayınlandı!

Yazan: zahek | 24 Nisan 2012 | beta Opera 12 RC

 

Uzunca bir süredir beklenen Opera 12′nin ilk beta sürümleri görücüye çıktı.

Son birkaç günkü hareketliliğe bakıldığında , Opera masaüstü takımının bir hazırlık içerisinde olduğu görülmekteydi. Zira son 1 haftada birkaç derleme yayınlandı. Çok kısa bir zaman önce ise yeni derleme ile Opera 12 Beta RC sürümü yayınlandı

Yine ayrıca bugün duyurulan habere göre Opera, yakın gelecekte Unite ve Widgets (bileşenler) projelerini sonlandıracak. Bu özellikler Opera 12′nin yaklaşan sürümlerinde yeni kullanıcılar için pasif durumda olacak fakat tam anlamıyla bu proje yıl sonuna doğru sonlandırılacaktır. Bileşenlerin belki çok da başarılı olduğu söylenemeyebilir fakat Unite arkasındaki fikir anlamında oldukça yenilikçi ve başarılı bir proje olacak görünmekteydi. Fakat Opera’ya eklenti desteği gelmesi sonrası, projelerin eklenti üzerinde birleştirilmesi fikri çok daha fazla benimsenmiş görünmekte. Yakın gelecekte de bu anlamda yenilikçi projeler göreceğimizi tahmin ediyoruz.

Yine ayrıca bildiğiniz gibi Opera’nın sesli komut özelliği (tr) de bulunmaktaydı fakat son dönemlerde bu özelliğe ilişkin kodların bakımı yapılmamaktaydı. Opera, gelecek sürümlerde bu özelliğe ilişikin kodlamaları baştan yazarak daha innovatif bir hale getirecek.

Tabii bunlar şu an için sizlere vereceğimiz kısa kısa bilgilendirmeler, bunların yanı sıra daha birçok haberimiz var sizlere ve  Opera 12′nin neler getirdiğine ilişkin detaylı bir bilgilendirme yazısı elbette yayınlayacağız fakat şimdilik bu test derlemeleri ile meşgul olmanızı rica ediyoruz. Biz de o arada sizler için ayrıntıları bir araya getirelim. 

.:Opera 12 Beta RC’yi indirin:. 

Türkçe forumlarda tartışın 

Bu derlemeler geliştirme derlemeleridir. Opera Software tarafından yapılan son değişiklikleri içerir. Hata tespiti ile yeni özellikleri ve düzeltmeleri kullanmak isteyen kullanıcıların hata bildirimi yapması ile daha iyi bir Opera yapılmasını sağlamak amacı güder. Normal kullanıcılara tavsiye edilmez. Bilinen bazı sorunları içerir.

 

 • Dsadsa

  “Yine ayrıca bugün duyurulan habere göre Opera, yakın gelecekte Unite ve Widgets (bileşenler) projelerini sonlandıracak.” “Fakat Opera’ya eklenti desteği gelmesi sonrası, projelerin eklenti üzerinde birleştirilmesi fikri çok daha fazla benimsenmiş görünmekte.”
  çok doğru bir karar.
  bu arada opera 12 için https://addons.opera.com/themes/ burda ki temaların daha fazla olması güzel olur.

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Oradakilere yenileri eklenir mi bilmiyorum ama yeni tasarlanan temalar aynı özel

 • birisi

  Hemen hemen hiç kullanmadığım Unite ve Widgets’ların sonlandırılacak olması yine de olumsuz etkiledi beni. Varsa yoksa Chrome mu oldu bu işin sonu dedim kendi kendime. Ama halihazırda kullandığım ve Opera’yı tercih etmemin sebebi olan özellikler durduğu ve başka tarayıcılarda bulunmadığı sürece, Opera!

  • http://my.opera.com/greench greench

   Bileşenler’de ve Unite’da kullanılan teknolojiler başka ürünlerin yapımında kullanılıyor. Biraz gözler önünde değil ama web standartlarını destekleme konusunda Opera daha hızlı davranıyor… Başka yenilikler sunmayı planlıyorlar anladığım kadarıyla.

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Özelliklerin durdurulması olarak düşünmeyin siz onu. Halihazırda olan teknolojilerin tek bir elde toplanması olarak düşünebilirsiniz.

 • Pingback: Anonim

 • Asdkrl

  Ben unite üzerindeki “File Sharing” uygulamasını sık sık kullanıyorum. Bileşenlerde ise RSS Checker uygulamasının rahatlığını başka bir uygulamada bulamıyorum. 
  Bu haber kötü oldu.

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Muhtemelen alternatifleri yaratılacaktır. Biraz beklemek gerekli sanırım.

 • Qwerty

  opera 12′de dosya indirirken ayriyetten sayfa açılması yerine popup mu ne ondan köşede hoş bir şey çıkıp orda hızı, % kaç dolduğu gösteren bir şey olmasını güzel olurdu.

 • CougarR

  Opera ‘da bulgar bir sitenin sayfasını girdiğimde yazılanları otomatik veya benim isteğim doğrultusunda Türkçe’ye çevirebilecek bir eklentisi var mı ?

G+ OT