Opera 23 masaüstü sürümü yayınlandı. | Opera Android 21 kararlı sürüm yayınlandı.

Opera 18 Kararlı Sürüm Yayında!

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 19 Kasım 2013 | Final opera18

op18-final

Opera ekibi hız kesmeden yeni sürüm geliştirmelerine devam ediyor. 17 sürüm sonrası 18. kararlı sürüm de yayınlandı. Tarayıcılarınız otomatik olarak bu güncellemeleri yaparken biz de değişiklikleri inceleyelim…

Öncelikle 17. sürüm ve 18. Next sürümlerinde neler olduğunu yazılarımızı inceleyerek görebilirsiniz valium canada buy valium online usa buy valium online no prescription today . Bu sürümde yine birçok hata düzeltmenin yanı sıra öne çıkan bazı değişikler bulunuyor. Umarız beğenirsiniz.

Mikrofon ve Kamera Entegrasyonu

Bu sürümle beraber Opera, getUserMedia ve webRTC API’larını destekleyen web sitelerinde herhangi bir eklentiye gerek duymaksızın bilgisayarınızdaki kamera ve mikrofonu tanıyor ve bunları doğrudan kullanabilyorsunuz. Bu özellikleri denmek için bu siteyi gezebilir ve test edebilirsiniz. Yine ayrıca bu araçlara ilişkin ayarları, ayarlar sayfasından değiştirebilirsiniz.

 

Arama Motoru Oluşturma

Opera’nın en sevilen özelliklerinden biri olan arama motorları ekleme özelliğini bu sürümle beraberiki tıklamala kolayca oluşturabilirsiniz. İstediğiniz bir arama kutusunun üzerine giderek “sağ klik/arama motoru oluştur” derseniz, istediğiniz kısayolu atayarak kolayca oluşturabilirsiniz. Sonrasında arama motorlarını ayarlar sayfasından yönetebilirsiniz.

 

Taşınabilir Sekmeler

İstediğiniz herhangi bir sekmeyi sürekleyerek pencereler arasında taşıyabilirsiniz. Yahut sekmeyi sürükleyip ekrana bırakarak yeni bir pencere oluşturabilirsiniz. Yalnız özel pencere ve normal pencere arasında güvenlik nedeniyle sekme taşınamamaktadır.

 

Tema Desteği

Opera’nın tema desteği gün geçtikçe geliştirilmekte. Şu an katalogtaki temaları kullanabilirsiniz. Fakat şayet kendinize ait bir tema oluşturmak isterseniz de, buradaki yönergeleri takip ederek kendinize ait bir tema oluşturabilir ve bunu kataloğa ekleyebilirsiniz. Şu an ayrıca 19 dev. sürümlerinde bir tane tema oluşturma aracı da bulunmakta. Bir sonraki kararlı sürümde bunu varsayılan olarak görebileceksiniz. Bu araç yardımı ile birkaç tıklama sonrası istediğiniz resmi tema olarak kolayca kullanabileceksiniz.

Bunlar dışında iki haftaya kadar geliştirici kanalındaki Opera 19, yeni özelliklerin eklenmesi tamamlanarak Next kanalına alınacak. Sonrasında çok daha stabil bir halde Opera 19′u rahatlıkla test edebileceksiniz. Yeni 19 sürümde; temel senkronizasyon (hızlı erişim, pano ve arama motorları), tema oluşturma aracı, yer imleri çubuğu ve bazı yeni ve güzel özellikleri görebileceksiniz.

opera17-indir

 

 • http://about.me/muhasturk Mustafa Hastürk

  Arama motoru oluşturabilmek bu sürümü kıymetli kılan ana özellik bence. Şimdilik Opera’dan ana talebim senkronizasyon ve yer imleri yöneticisi. Tabi notlar özelliğini de geri isteriz :)

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Bu notlara ben de fena takmış durumdayım :)

 • Pingback: Anonim

 • mrYAGIZ

  Youtube videolarında kalite seçeneklerinde 480/720/1080p seçenekleri gözükmüyor.

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Teşekkürler. Rapor edilmiş ve ilgileniyorlar.

 • Yasin

  Opera 18 Next’teki hızlı erişim ve cep’teki siteleri Opera 18 kararlı sürüme nasıl aktarabilirim yöntemi var mı?
  Bir de Opera 18 Next ve stabil 18′de bir sorun karşıma çıktı. Açtığım son sekmede görüntü donuyor. Yani örneğin tıklıyorum sayfa açılıyor ama açtığım sayfanın görüntüsü gelmiyor. İlk açıldığında sekme nerede donduysa kalıyor öyle.

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Merhaba, aşağıdaki resimdeki işaretli dosyaları taşımanız yeterli olacaktır sanırım.

   http://i.imgur.com/L5mAyrI.png

   Sayfa donması için de muhtemeln profilinizde sorun olmuş oalbilir. Temiz bir kurulum ile test edin olmazsa.

 • xAliminati

  Merhaba, Vekil sunucu ayarlarını bu sürümde nasıl yapıyoruz?

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Ayarlardaki ağ bölümden yapabilirsiniz.

   • xAliminati

    Peki 18′de yer imleri ne zaman açılır eşitleme? sıkmaya başladı bu durum. Birde ben maxthon’dan geçmiş bulunmaktayım o tarayıcıda URL yazılan alana ayarlarda kısaltma ataya biliyorduk. Örneğin http://www.donanımhaber.com yazmaktansa dh yazıyordum tak o siteye atıyordu veya http://www.twitch.tv yazmak yerine twc atıyordum bu siteye twc yazınca geliyordu böyle bir özellik varmı operada veya olması için nereye ileti göndermem gerek.

    iyi günler.

    • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

     Merhaba senkronizasyon şu an 19 geliştirme sürümlerinde deneniyor. hızlı erişim,pano ve arama motorları eşleşebiliyor. Yerimleri ileriki sürümlerde eklenecektir. Net bir tarih yok.

     Bahsettiğiniz yer imlerine kısa ad ekleme Opera’nın standart özelliklerinden biriydi fakat bu yeni sürümde henüz eklenemedi fakat planlarda var. İleride görebileceksiniz.

     Herhangi bir yere talep göndermenize gerek yok. Bu konu biliniyor ve gündemlerinde zaten.

     • xAliminati

      İlginiz için teşekkür ederim Opera’ya geçmem iyi sonuç verecek gibi :)

     • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

      Kesinlikle. Taşınabilir olarak 19′u kurun ve deneyin. Detaylar için foruma giriş yapabilirsiniz her zaman.

      http://www.operaturkiye.net/forum/

 • AYHAN ATİLAY

  Yeni operayı ankete sunup 12 ile kıyas talep ediyor , şahsım olarak menü ve yer imleri çubuklarını geri istiyorum opera böyle olacaksa diğerleri ile farkı kalmadığı gibi biz opera fanatiklerini bile kaybedecek!

  • http://my.opera.com/greench greench

   Şahsen ben de sizin gibi düşünüyorum. Opera’yı geliştiren ekip de sizin gibi düşünüyor. Ama her zamankinden daha sıkı çalışıp hepmize daha iyi bir ürün sunmaya çalışıyorlar. Opera 18, özellik açısından Opera 12 kadar iyi olmayabilir ama zaman içinde yeni Opera, eski Opera serisini yakalayacaktır.

 • Misafir

  Opera menü çubuğunu hiç bir şekilde yerleştiremiyor muyuz bu sürümlerde ya da menü çubuğu yeniden nasıl oluşturulabilinir.

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Yeni sürümlerde henüz benzer özelleştirmeler yapılamıyor maalesef.

 • Misafir

  Sırf bu handikaplar yüzünden 12.16′da takılıp kaldık. Bu gidişle nefret etmeme rağmen istikamet FireFox gibi görünüyor

 • name

  3 sorum var:
  1- yer imlerim nerede?
  2- oturum kaydetme yok mu?
  3-sekmeler niye gruplandırılmıyor?

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Yer imlerinizi 12.16 dan taşıyabilirsiniz. Yer imleri desteği var fakat yönetici ve senkronizasyon yok şu an.
   Diğer istedikleriniz yapılacaklar arasında.

 • AllonsY

  Şu sıralar Opera’da aşırı yavaşlama var.4 senedir Opera kullanmama rağmen internet hızımın bu derecede yavaşladığını görmemiştim.

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Hangi sürüm kullanıyorsunuz, yavaşlama hangi sayfalarda oluyor. Bu konu çok göreceli ve birçok şeye bakmak gerekli. Ama bahsettiğiniz 12.16 sürüm ve sosyal ağlardaki yavaşlıktan bahsediyorsanız , evet haklısınız.

 • phantom26

  6 yıldır Opera kullanıyorum.2013 yılı Operayı en kararsız kullandığım dönem oldu.Buna rağmen diğerlerinde de elle tutulur bir gelişme göremediğim gibi aksine hepsi de adeta gerileme dönemine girdiler.Operanın yeni sürümlerine ben de alışamadım.Şu an hala 12 sürümünü kullanıyorum.İddia etmiyorum ama 2014 Opera açısından çok iyi geçecek gibi bir his var içimde.Bekleyip göreceğiz.Şimdiden herkesin yeni yılı kutlu olsun…

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Açıkçası bu yıl benim için de Opera kullanımının biraz garip geçtiği bir yıl oldu. herhalde en fazla sürüm testi bu yıl yapmışımdır :) Eski yeni ve hatta en eski arasında gidip geldiğim günleri bile biliyorum. Ama dediğiniz gibi ben de yeni Opera’nın 2014′de başarılı olacağını düşünüyorum.

   Ha ama eski Opera işlevselliğinin de kaybolduğunun altını çizmek gerekli. Yeni Opera daha modern, site dostu, hızlı ve web için çok daha kullanılabilir olacak, o kesin …

 • Avrim

  ‘Arama Oluşturma’ özelliği sonunda geldi diye sevindim ama benim sık sık kullandığım 3 harfi yılda belkide 1 kere bile arama yapmadığım Bing,Amazon ve Yandex’e atamışlar.Eskisinde bunlara müdahale edilebiliyordu fakat bunda bu harfler değiştirilemiyor.

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Evet bu konuda haklısınız. Bu ikili anlaşmalar gereği böyle sanırım ama üzülmeyin onu da halledebiliriz :) Aşağıdaki dosyayı açın ve içeriğini tamamen silin. Opera’yı başlatın ve işstediğiniz şekilde yeniden arama motorlarını ekleyin…
   C:Program FilesOpera Developer20.0.1353.0resourcesdefault_partner_content.json

 • ziyaretçi

  Nasıl alıştıysam bi türlü bırakamıyorum bu tarayıcıyı :D Eksikleri var ama idare ediyoruz, hızı falan gayet başarılı

 • tunc

  Opera 12 den başka birşey kullanamıyorum diğer sürümler cok farklı geldi beceremedim hic bir ayarini opera 12nin setup dosyasini sakladim dosya ismi olarakda hep bunu kullan yazdim :)

 • mehmet durmaz

  Eski operanın rahatlığı sayesinde bütün açılacak yeni pencerelerin sekme olarak açılabilmesini sağlayabiliyorduk. Bir ayarla ne olursa olsun bütün yeni pencerelerin açılmasını engelliyorduk.

  Bunun üzerine opera ekibinin bir çalışması var mı?

 • tommiks

  chrome kullanıcısıyım operaya geçmeye çalışıyorum ama chromedaki yer imlerimi operaya (v20) taşıyamadım, yer imleri yöneticisi yok, bu çok büyük bir eksiklik, neden bu şekilde yayınlanıyor

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Merhaba, aynı mimariyi kullandıkları için kolayca taşıyabilirsiniz yer imlerinizi.

   1- Bunun için Chrome data klasöründeki aşağıdaki dosyaları taşımanız yeterli.

   bookmarks.db
   bookmarks.bak
   bookmarks.db.journal

   2- Xmark eklentisi le kolayca yapabilirsiniz.
   https://chrome.google.com/webstore/detail/xmarks-bookmark-sync/ajpgkpeckebdhofmmjfgcjjiiejpodla

   Farklı birkaç yol daha bulunabilir.

   Yer imleri import özelliği şu an bulunmuyor ama gelmeyeceği anlamına gelmiyor :)

ab_test_link1