Özgür Web Günleri'nin tüm resimleri için tıklayın.

Sputnik – Yeni JavaScript Test Projesi

Yazan: zahek | 12 Mart 2010 | ECMA Standart Google Javascript JS Opera Performans Sputnik Test


Google, yeni bir açık kaynak kodlu proje ile karşımızda: Sputnik. Artık web geliştiricileri JavaScript ile ilgili tarayıcı davranışlarını daha net tanımlayabilecekler.


Google’ın yeni projesi Sputnik aynı anda 5000′in üzerinde JavaScript testini uygulama olanağı sağlayarak web geliştiricilerine büyük bir hizmet sunuyor. Proje ECMA-262 standartları göz önüne alınarak hazırlanmıştır.

Sayfada internet tarayıcılarının bu testlere karşı olan davranışlarını test edebilir ve sonuçları tek tek inceleyebilirsiniz. Yalnız tekrar hatırlatmak isteriz ki, test sonuçları hangi internet tarayıcısının en iyi JS performansı sergilediğini değil, hangi tarayıcının JS standartlarına en uygun olarak çalıştığını göstermektedir. Dolayısıyla bu testlerde en iyi sonucu veren tarayıcının en hızlı tarayıcı olduğunu söylemek yerine, standartları en iyi destekleyen tarayıcı olduğunu söyleyebiliriz.

Konunun bizi ilgilendiren diğer bir tarafı ise şu an bu testlerdeki en iyi performansı Opera’nın gösteriyor olması…

Yukarıdaki resim mevcut popüler tarayıcılar ile yapılan genel sonuçları sergilemekte olup, dairenin ortasına en yakın olan tarayıcının bu standartlarla en fazla uyumlu olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla tek bir tarayıcıdan ziyade tüm tarayıcıların aynı noktada (orta noktada) toplanması tarayıcıların standartlara uyumu ve haliyle kullanıcıların da en iyi internet deneyimi yakalaması açısından oldukça önemlidir.

Umarız Opera, bu performansı çok daha iyileştirerek sıfır hata düzeyine ulaşır ve diğer tarayıcılar da bu alandaki çalışmalarını biraz daha hızlandırır.

Not: Yukarıdaki sonuçlarda Opera 78 gibi bir uyumsuzluk sayısı gösterse de kişiselleştirilmiş bir Opera ile yapılan kişisel testlerde ufak farklılıklar görülebilir.

 • Atilla
  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Demek ki hata bende :)

 • http://offchu.kptngl.net offchu

  Kullanıcı betiklerini kapatıp test ettim 78 çıktı, birazdan açıkkenki duruma göre kaç çıkacak ona bakıcam.

 • http://offchu.kptngl.net offchu

  Sonuc aynı ama zahek daha fazla js kullanıyordur muhtemelen, ondan kaynaklı olabilir. :D .10.50 son derlemesi ile denenmiştir.

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Aynen offcu :) ueni yayınlanan derleme ile denedim ve malum epey de JS var ondan fark çıktı :)

 • http://offchu.kptngl.net offchu

  zahek, formdan düşmüşsün, onaylarda gecikme var. :D

  • http://www.operaturkiye.net zahek

   Yahu 3-4 saat ara verdim ona da sen denk geldin :)

   • http://metude.blogspot.com/ metude

    Chrome’un kendi testinde 3. sırada olması ilginç…

    • http://www.operaturkiye.net zahek

     Onlarında dediğimiz ile alakalı bir test olmadığı için bu sonuç normal. Zira bizim söylemeye çalıştığımız gibi Opera standartları en fazla destekleyen tarayıcı. Bu da onun başka bir kanıtı…

 • http://www.f-blog.info FeRHaD

  IE kenarda ne kadar yalnız kalmış öyle. :) Az gülmedim buna. :D

G+ OT