Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Ana Parola Nedir?

Yazan: m | 5 Ağustos 2009 | Ana parola Parola Şifre SSS


Opera’da bulunan şifre (parola) hatırlama özelliğini sık kullananlar için büyük bir nimettir.

Kendi bilgisayarımız dışında parola hatırlama özelliğini kesinlikle kullanmamalıyız. Çünkü eskaza kullanırsanız henüz bilgisayarı yeni keşfetmiş bir kaç yaşındaki çocuk bile şifrenizi kolayca görebilir.


Peki ya evde!

Evet evdeki bilgisayar kişiseldir ama ya ailenin diğer fertleri, ziyaretinize gelen arkadaşlar ara sıra kullanıyorsa. Şifrelerinizi görebilirler dolayısıyla maillerinizi vs… görebilirler. Çözüm nedir?


Araçlar =>Tercihler=>Gelişmiş=>Güvenlik… “Ana parolayı ayarla…” kısmını kullanarak kendinize 6 karakterden ve içinde en az bir harf ve bir rakam bulunan parolayı yazın.

Aşağıdaki seçeneklerden “Parolayı Sor” kısmını dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

 • Kayıtlı parolaları korumak için ana parolayı kullan” seçeneğini işaretlerseniz kayıtlı şifre olan her sayfada hatırlatıcıyı kullanırsanız ana parolanızı girmeden sayfaya login olamayacaksınız. Eğer parola girilmez ya da yanlış girilirse kayıtlı parolalar devre dışı kalacak. Sadece parola bilinmesi halinde giriş yapılabilir. Eğer şifrelerinizi monitörün üzerine sağa sola yazmadıysanız sorun yok.
 • Kayıtlı parolaları korumak için ana parolayı kullan” seçeneğini işaretlemezseniz sadece sertifikalar korunmuş olacak.


Fakat bu seçeneği işaretlediğinizde ana parolayı unutursanız tüm parolalarını elveda demek zorunda kalacaksınız. Eğer çok unutkan biri değilseniz bu seçenek parolalarınızın geleceği açısından şiddetle önerilir.


Vivaldi Türkiye sitesi
 • Kuyingörl

  opera’da araçları bulamadım, ekran alıntısı atar mısınız rica etsem?

 • http://urlm.us tuncay

  Yeni opreda araçlar yada ana parola kısmını bulamadım. Nerede

  • http://vivalditurkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Yeni O’da ana parola kullanılmıyor.