Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Android için Opera Mini Beta

Yazan: Mağruf Çolakoğlu | 25 Kasım 2014 | Android Opera Mini

Screenshot_2014-11-25-14-39-16Opera Mini, bugün Android platform için yeni bir arayüze kavuşuyor. Tamamen yenilenmiş bir arayüz ile kullanıcıların karşısına çıkan Mini henüz beta olarak markette yerini aldı. Anlaşılan o ki Opera ekibi yakın gelecekte Mini’yi de modern tarayıcılar arasına katmayı amaçlıyor.

Bildiğiniz üzere Mini dünayanın en çok tercih edilen ve birçok cihazda rahatlıkla çalışabilen hafif bir internet tarayıcısıdır. Özellikle Turbo teknolojisini kullanıyor olması kullanıcılar için oldukça önemli bir avantaj sunmakta. Bugün yayınlanan yeni beta sürümü ise eminiz ki kullanıcıların çok hoşuna gidecek. Ve yine ayrıca Opera’nın masaüstünde uygulamaya çalıştığı yeni eşleştirme özelliğini de bu sürümle beraber test edebilirsiniz…Fakat alışılagelmiş Link eşleştirmesinin henüz çalışmamaktadır. Fakat eşleştirilen klasörlere bakıldığında “Imported from opera link” adlı boş bir klasör görülmekte. Muhtemelen Link’de bulunana tüm yer imleri bir süre sonra otomatik olarak buraya gelecektir. Yeni eşleştirme bölümüne var olan Opera hesabınızı kullanarak erişebilirsiniz bu arada.

 

Arayüzü diğer Android sürümlerde olduğu gibi üç farklı şekilde değiştirebiliyorsunuz. Hızlı erişim ekranı hem hızlı erişim ekranı hem de popüler haberlerin yer aldığı ana sayfa yer alıyor. Ana sayfa diğer Opera ürünlerindeki keşfet sayfasının aynısı. istediğiniz haberleri filtreleyerek okuyabilirsiniz. Sekme yönetim paneli tamamen diğer android sürümler ile aynı.

Screenshot_2014-11-25-14-39-08 Screenshot_2014-11-25-14-39-11 Screenshot_2014-11-25-14-39-29

Gerçekten şık bir sürüm olmuş, test edin bakalım…

Google Play üzerinden indirmek için tıklayın.

Detaylı bilgi için tıklayın

Vivaldi Türkiye sitesi
 • isim

  opera mini ile opera browser’in farkı nedir?

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Yazı eski ama sorusuna genel olarak cevap verebilir.

  • hasanTR

   Opera mini daha kısıtlı sörf deneyimi sağlar. Dinamik içeriklerden tam manasıyla yararlanamazsınız. Bunun yanı sıra, daha az veri, daha az işlem gücü (aynı zamanda daha az şarj) harcar. Boyut olarak çok küçüktür, içinde bir tarayıcı motoru bulunmaz. Sunucularda render edilmiş sayfaları açan teknik olarak daha basit bir programdır. En önemli özelliklerinden birisi de ücretli bağlantılarda sunucu tabanlı sıkıştırma sayesinde veri tasarrufu eder ve düşük bağlantı hızlarında sayfaları kullanıcı için daha çabuk hazır eder.
   Opera mobiledeki turbo özelliği sayesinde opera minideki sunucu tabanlı sıkıştırma imkanlarından kısmı olarak faydalanılabilir. Opera Mobile Daha eksiksiksiz sörf deneyimi sağladığı için kullanılır.

 • deniz üstün

  konuyla ilgisiz olacak ama opera nın otomatik güncelleştirmesini nasıl kapata biliriz???

  • hasanTR

   Opera mini üzerinden kapatamazsınız. Android sürümüzüze ve cihazınıza göre değişir güncelleme olayını kapatmak. Ama en iyi çözüm güncelleştirme seçeneğini elle güncelleştirme yapmak. Bu sayede opera hariç istediğiniz programı güncelleyebilirsiniz.

  • deniz üstün

   opera mini olarak değil normal opera browser