Opera 29 [Mobil-Masaüstü] kararlı sürüm yayınlandı..

Yeni Gelecek Vivaldi

Yazan: estremo | 27 Ocak 2015 | haber tarayıcı vivaldi

v_content

Vivaldi Tarayıcı yenilikçi, hızlı ve özelleştirme olarak bizlere bir çok güzellik sunmak için kollarını sıvadı. Opera’ nın kurucusu ve eski CEO’su Jon von Tetzchner tarafından ele alınıp geliştirilen bu proje, bugün yeni bir sürümle bizim test etmemizi bekliyor.

Vivaldi temel olarak Opera’ nın değişim furyasına geçmediği zamanı baz olarak, o zaman için en çok sevilen ve kullanılan özellikleri içinde barındırıyor. Bunu da Chromium altyapısını kullanarak bizlere sunuyor. İlk karşımızı gelen hoş, basit ve kategorize edilebilen bir hızlı erişim. Mevcut aynı ekranda yer imleri ve geçmişi de görüntüleyebiliyoruz.

Opera’ dan aşina olduğumuz sol panel de hemen göze çarpıyor.  Paneller incelediğinde Notlar, E-posta, İndirmeler, Kişiler ve Yer imleri ile hızlı şekilde iletişim kurulabildiği rahatlıkla görülebiliyor. Görünüm olarak flat bir tasarımı baz alan Vivaldi, sekme renklendirme ile buna tat katmayı başarmış. Ayarlar sekmesi ise  anlaşılabilir ve kategorize edilmiş bir halde karşımızı geliyor.

v_content2

Alt bar ise paneli göster/gizle, resimleri göster/gösterme, zoom in/out  ve sayfa eylemleri ile normal bir tarayıcıda görmediğimiz birçok özellik sunuyor. Araçlar sekmesindeki Hızlı Komutlar (F2) ise tarayıcıya tamamiyle yepyeni bir boyut ve işlevsellik kazandırmış. Eğer siz de sıkça klavye kullanan bir web gezgini iseniz bu deneyim çok hoşunuza gidecek…

Vivaldi, daha ilk sürümü olmasına rağmen kendini sevdirmeyi başarıyor ve arkasındaki iyi bir takım ile bunu çok daha ileriye götürüp kendisinden çok fazla söz ettirecek gibi gözüküyor. Biz denedik ve beğendik… Sizlerin de  Vivaldi’ yi test edip değerli yorumlarınızı bizlerle paylaşmanızı çok isteriz.

Vivaldi Tarayıcı ile ilgili basın açıklamasını ve çok daha geniş bilgiye http://vivalditurkiye.net/ adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Vivaldi Türkiye sitesi
 • LAZOFLU

  Deneyelim bakalım, bu arada 27 sürümü yayınlanmış.

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Evet denemenizi tavsiye ederim.

   • LAZOFLU

    İlk sürüm için güzel ama daha çok yolu var, önem verilirse iyi bir yerlere gelebilir.
    Opera 12, Opera 26 , Chorome karışımı olmuş, hepsinden biraz biraz almış.

    En dikkat çektiğim yanı ise kenarlar Wİndows 10 temasına benziyor, kenarlık yok. Wİn10 ile daha yakışır olacağını düşünüyorum.
    Yolları açık olsun.

    • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

     Teşekkürler.

 • resler

  Daha şimdiden sekmeleri sola sağa alma özelliği eklenmiş. Opera da hala bekliyorum. Vivaldi ye eklenti desteği geldiğinde Opera da hala sekmeleri sola sağa alma özelliği gelmemiş olursa Vivaldi ye geçerim.

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   İlginç bir beklenti ama gerçekleşmeyecek de değil hani :)

   • deneme postası

    yok artık piyasada geniş ekran olmayan monitör kalmadı sırf bu özellik yok diye 12.17 de var. opera link de orad olduğundan herşey karman çorman kullanıyorum. alt alta geniş geniş kullanmak varken zaten az olan ekran yüksekliğinden çalmak niye.

 • Cengiz

  tam Opera’dan umudu kesmişken 😀

  “Dostlarımız için yeni bir tarayıcı”

  daha ne denir :)

  Takipteyiz

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Takibi bırakmayın :)

 • makif

  yine linux 32 bit yok. fakirler ölsün :)

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Fakirlerin ölmesine gerek kalmayabilir :)

 • warreis warries

  Güzel. Operanın henüz ekleyemediği notlar Vivaldi ile geri gelmiş. Ama bende 5-6 kez çöktü.. henüz tam hazır değil gibi. Aynı zamanda Opera beta kullanıyorum onda daha çökme yaşamadım.

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Güncel sürümü de test edebilirsiniz. Yeni bir sürüm yayınlandı.

   http://vivalditurkiye.net/blog/ilk-derleme-hazir

   Opera beta ile karşılaştırmak doğru olmaz zira aralarında kararlılık anlamında çok büyük fark var şu an.

 • http://androidnoktasi.com/ Çağdaş

  Android’e ne zaman geliyor? :)

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Bunun için biraz beklemek lazım

 • ziyaretçi

  şu hızlı komutlar (f2) harika özellik. daha teknik ön izleme sürümünde olmasına rağmen oldukça güzel tarayıcı.

  tasarımını daha sade ve şık yaparsa da çok güzel olur.

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Evet gercekten muthiş bence de.Aşağıdaki yazıya bakabilirsiniz.
   vivalditurkiye.net/blog/hizli-komutlar

   Ayrıca yeni bir de sürüm var…
   vivalditurkiye.net/blog/ilk-derleme-hazir

 • Denzi

  operayı hiç geliştirme amaçlı yorumlamyorsunuz arkadaşlar Firefox hiç vivaldinin reklamını yapıyor mu yeni eklenti sayfası eklemek yerine google chrome eklentisi kurmayı öreniyosunuz veya google chrome alternatifi yapıyorsunuz geliştirmek yerine bence vivaldinin tarayıcısını yüceltmek yerine operayı yüceltin eğer opera kullanıyorsanız vivaldi tarayıcısı yerine opera nın reklamını yapın eğer bana hakaret edecekseniz lütfen bunların hiç birini kafanıza takmayın

  • http://zettlina.com greench

   Denzi,

   Son iki yıl boyunca yeni Opera’nın haberlerini yaptık. Ancak hiç bir sürümünde Vivaldi’nin ilk sürümündeki kadar yenilik bulunmadı. Opera’nın kendi geliştirici sitesindeki yazıları takip ettiyseniz Chris David Mills’in Opera’dan ayrılalı uretkenliklerinin ne derece düştüğünü görebilirsiniz. Bu sitede yapılan tek Vivaldi haberinin bu kadar ilgi görmesinin sebebi de aynı sebepten. Açıkçası iki yıl boyunca ilk defa bir şeylerin geliştirilmesi bizi heyecanlandırıyor ve bunu sizlerle paylaşmak istedik. Amacımız bir şeylerin reklamını yapıp para kazanmak değil.

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Öncelikle yorum için teşekkürler, şayet bu siteyi (ya da bizleri) takip ediyorsanız, burada hiç kimsenin yorumuna herhangi bir hakaret ile cevap verilmediğini de görebilirsiniz (zaten buna ben ve arkadaşlarım da müsaade etmez)…

   Naçizatene cevap vereyim size:

   “operayı hiç geliştirme amaçlı yorumlamyorsunuz arkadaşlar”

   Eğer şöyle bir geriye dönük yazıları(mı-zı), yorumlarımı(zı) incelerseniz bu anlamda neler yaptığımızı, neler söylediğimizi görebilirsiniz. Ben ve diğer arkadaşlarım Opera’nın Türkiye’deki tanıtımı ve gelişimi anlamında aktif olarak 2009 yılından beri (ki daha da eskisi var kişisel blogları vs. hesaba katarsanız) çalışmalar yapmaktayız. Eğer bir Oepra takipçisi iseniz eminiz zaten bir yerlerde bize rastlamışsınızdır. Dolayısıyla bu eleştirinize katılmıyorum ve doğru da bulmuyorum…

   “Firefox hiç vivaldinin reklamını yapıyor mu”

   Elbette yapmayacaktır…Nihayetinde bu tarayıcı onun için bir rakip, kaldı ki Opera’da yapmıyor. Burası bir fan sayfası ve bu sayfada sadece Opera haberleri olmak zorunda diye bir şey de yok. Zaman zaman geçmiş yıllarda da farklı haberleri yaptık. Kaldı ki Vivaldi bizim için çok ayrı bir yeri olan bir tarayıcı. Opera’nın kurucusu ve eski bir Opera ekibince geliştirilen bir tarayıcı. Vizyonunua baktığınızda neden ortaya çıktığını vs. çok daha iyi anlayabilirsiniz. Ayrıca bu yazıda yapılan bir reklam da değil…

   “yeni eklenti sayfası eklemek yerine google chrome eklentisi kurmayı öreniyosunuz veya google chrome alternatifi yapıyorsunuz geliştirmek yerine”

   Eklentilerle ilgili bir mağaza mevcut zaten ve 1000’i aşkın eklenti zaten var. Yeni eklenti konusunda da bizim çalışmalarımızı geçmiş yıllara bakarak görebilirsiniz. Burada bahsettiğiniz şey açıkçası o kadar kolay değil. Bunun için bir bakış açısı, destek, vs.. birçok etken gerekli…

   “bence vivaldinin tarayıcısını yüceltmek yerine operayı yüceltin eğer opera kullanıyorsanız vivaldi tarayıcısı yerine opera nın reklamını yapın”

   Opera’nın reklam, tanıtım faaliyetlerini yıllardır yapıyoruz biz zaten. Tek bir yazıya bakarak bunu söylemek biraz haksızlık olur..

   “eğer bana hakaret edecekseniz lütfen bunların hiç birini kafanıza takmayın”

   Hakaret etmek çok yakışıksızca ve bu sitedeki hiçbir ekip arkadaşımın da yapmayacağı bir şey. Aksine söylediklerinize değer verdiğimiz için bu kadar uzun bir yazı ile size cevap veriyorum.

   Ben Çağlar gibi çok öyle detaya girip de kafanızı bulandırmak istemem ama eğer nedir ne değildir diye daha doğru ve detaylı bilgi almak yahut sohbet etmek isterseniz benimle/bizimle irtibata geçebilirsiniz….

   Bizler her zaman buralardayız…
   Görüşmek üzere.

  • Denzi

   arkadaşlar demek istediğinizi anıyorum ama benim demek istediğim burası yani opera Türkiye opera Türkiye adıyla açıldıysa operanın gelişimi üstüne yazı yazılmalıdır vivaldi üstüne yazı yazılacaksa yazın bir şey diyemem ama adı opera türkiyeyse opera üstüne yazılmalı vivaldi Türkiye olsaydı vivaldi üstüne yazı yazılırdı ben dediğiniz gibi 2009 dan beri opera Türkiyeyi takip ediyorum bütün yazıları okumaya çalışıyorum ama hiç bir yazı bu kadar zoruma gitmemişti yani opera Türkiye değilde mesela operatör bloğu gibi bi sayfa oluruz(duk) ”eyer beni aşşalıyacak veya küçümceyecekseniz lütfen dikkate almayın”

 • Kenan

  Vivaldi başlangıç için güzel bir tarayıcı olmuş eksikleri çok, göze batan kötü bir kaç özellik var ancak zamanla gelişecektir. Opera her ne kadar gözden düşmüş de olsa burası operanın fan sitesi niteliğini taşırken opera ile tüm bağı keserek vivaldi haberine odaklanmak hoş değil. Opera 27 çıkmış olmasına rağmen ne bir haber yayınlandı ne de kararlı sürüm opera 26 etiketleri güncellendi. Eğer bu sitenin kurucuları yoluna vivaldi ile devam edeceklerse buna göre çalışma yapsınlar lütfen. Zaten ülkemizde teknoloji anlamında kıtlık yaşıyoruz, yarım yamalak iş yapmaktansa opera fan faaliyetlerini ya sonlandırın ya da bir düzenleme yapın lütfen.

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Şu an Opera ile bağları kesmiş değiliz Kenan, eğer öyle olsaydı siteyi yayından kaldırırdır. Öyle demeyelim de Opera’dan daha çok Vivaldi’ye odaklandık diyelim. Opera ile olan bağlarımız aynen devam, ayrıca geliştirmelerini de takip ediyor ve Elektran denilen ekipte de halen yer alıyorum….

   Açıkçası haberlerin güncellenmesi için zaman, çaba ve emek gerekli. Diğer ekip arkadaşlarım uzunca bir süredir yazı yazmıyorlar bildiğiniz gibi fakat yakından takip ediyorlar. Ben de elimden geldiğince bakmaya çalışıyorum ama Vivaldi’ye odaklandığımız doğru. Birebir test ekibinde bulunuyoruz…

   Vivaldi ile ilgiliyse vivalditurkiye.net’i de biz açtık ve devam ediyoruz….

 • Yunus

  Arkadaşlar,yeni operanın doğru düzgün bir yeniliğini gördünüz mü ? Vivaldi yabancı değil ki. Operanın kurucusu Vivaldiyi yarattı.Operanın eski tecrübeli ekibi bugün Vivaldi için çalışıyorlar.Opera 27.sürümüne gelmesine rağmen hiçkimse memnun değil.Ama Vivaldi daha ön izleme olmasına rağmen herkesin beğenisini kazandı.Ha bu sitenin adının Opera Türkiye yerine Vivaldi Türkiye net diye değiştirilmesini istiyorsanız haklı tarafınız var.Buna benzer bir örnek vereyim.Ben eskiden KM Player kullanıyordum.Ama KM Player’in yaratıcısı onu başka birine satıp daha gelişmiş bir player yaptı:Daum PotPlayer.Şimdi onu kullanıyorum.Ve şimdi de Opera’dan Vivaldiye geçeceğim.

  • Denzi

   sana tamamen katılıyorum

 • Denzi

  akadaşlar önceki yorumum için özür dilerim bu yazıyı iyiki yazmışsınız bana operadan daha iyibi tarayıcı operadan daha iyi bi sahne verdiniz

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Özür dilemeye gerek yok. Opera ve Vivaldi ile beraber devam edebilirsiniz şu aşamada…

 • Musa Ersoy

  Tarayıcı güzel fakat eklenti kurma gibi bir özellik var mı yada ben mi bulamadım ?

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Eklenti desteği henüz eklenmesi tam olarak ama Chrome mağazasından eklentileri deneyebilirsiniz, çalışır durumda bir kısmı.

 • Yunus

  Vivaldi’nin kararlı sürümü acaba ne zaman çıkacak ? bilginiz var mı ?

  • http://www.operaturkiye.net/ Mağruf Çolakoğlu

   Yılın 3. Çeyreğini bulur muhtemelen.

   • Yunus

    Yani eylül ayını buluyor ve 4 ay falan var.Mayısta çıkar diye ummuştum.